archiv.hpkizi.sk
Fanfiction poviedky o Harrym Potterovi: Advent 2011 Snamione

Vyhľadávanie v tejto téme:   
[ Ísť na úvodnú stránku | Vybrať novú tému ]

Advent 2011 Snamione

CELÁ TÉMA
Pomocou tohto tlačítka zobrazíte celú tému na jednej strane v samostatnom okne. Odtiaľ je ľahko skopírovať ju trebárs do Wordu.
Image

Advent Calendar

Author: Sharkeygirl  

 Preklad a banner: solace

Beta-read: Eggy

http://www.fanfiction.net/s/6511718/1/Advent_Calendar

This story is based on characters and situations created and owned by JK Rowling, various publishers including but not limited to Bloomsbury Books, Scholastic Books and Raincoast Books, and Warner Bros., Inc. No money is being made and no copyright or trademark infringement is intended.

A/N: V podstate ide o sériu krátkych príbehov postavených na téme vianočných kolied, aj keď nie všetky príbehy budú s vianočnou tematikou. Spektrum piesní sa bude pohybovať od náboženských po svetské, od vážnych po zábavné, od gregoriánskeho chorálu až po Wham! (pozn. prekl.: britské popové duo) Aj keď uvádzam, že ide o poviedku s párom SS/HG, nie všetky príbehy budú o nich.

Bez ďalších rečí som sa rozhodla začať s jednou z najstarších adventno-vianočných piesní „Veni Veni Emmanuel“

Nevlastním Harryho Pottera, alebo ktorúkoľvek z ďalších postáv. A nevlastním ani túto pieseň, ktorá vznikla oveľa skôr, než som sa narodila.

Odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=Mn7iFxvfn3A&feature=player_embedded

 

Veni Veni Emmanuel  (Príď, príď Emanuel)

 

Zbormajster poklepal taktovkou o pult, aby pritiahol pozornosť speváckeho zboru. Tenká palička sa vzniesla, vzápätí pevne zostúpila, udajúc takt prvým tónom starodávneho hymnu.

Keď hlasy zosilneli vo fráze, Severus pocítil, ako mu zimomriavky prebehli dolu chrbtom. Zo všetkých piesní, ktoré mohli spievať, si zo zborníka vybrali práve tú najtemnejšiu a najviac depresívnu. Nieže by to nezodpovedalo jeho nálade alebo rastúcej beznádeji v jeho duši. Napriek tomu si myslel, že ľudia chystajúci sa oslavovať narodenie Krista by mohli byť šťastnejší.

Refrén zapôsobil ako kopanec, keď silné, ponuré, mužské hlasy vyzývali zhromaždenie k radosti. Ešte nikdy neznela výzva k oslave tak temne a hrozivo! Iróniu celej situácie trochu zmierňovali chorály v latinčine, tá však bola pre mladú generáciu bezpochyby stratená od čias, čo začal súčasný pápež vyžadovať slúženie celej omše v materinskom jazyku.

Zrazu ucítil na ramene štuchanec od rúčky, keď pred neho strčili zvonček na oferu. Vzhliadol na kostolníka a pokrútil hlavou. Ľutoval, že ho nenapadlo vziať si so sebou nejaké muklovské peniaze. Kostolník sa ľahostajne posunul ďalej, zbierajúc lepšiu úrodu od dvojice sediacej v rade pred ním.

Severus sa rozhliadol po miestnosti. V jeho mladosti bol kostol miestom plným života a útechy. Teraz bol posiaty len občasnými hlúčikmi ľudí v radoch. Niektoré lavice zostali úplne prázdne. Väčšina farníkov boli starší... unavení ľudia. Ostatní sa javili byť roztržití, čakajúc na moment, kedy sa budú môcť venovať ďalším činnostiam. Dokonca aj starnúci kňaz opretý v kresle sa zdal byť myšlienkami inde.

Čarodejník si spomenul na detstvo, keď ho matka vodila do rovnakého kostola. Hoci jeho otec často reptal na svoj ťažký údel, matka sa vyžívala v týchto muklovských tradíciách, najmä počas Vianoc. V rituáloch hľadala útechu a prísľub spasenia. Istý čas Severus tiež veril v záchranu. V súčasnosti si však už nebol ničím istý.

Tvrdiť, že sem prišiel pre útechu a odpustenie by bola lož. Keď odovzdal osudné proroctvá Voldemortovi, vybral si vlastnú cestu. Napriek tomu sa pokúsil dať veci do poriadku, len čo pochopil všetky dôsledky svojho činu. Dumbledore mal zachrániť Lily. Boh mal zachrániť Lily! Lenže obaja zlyhali. Lily bola mŕtva, na jeho rukách bola jej krv.

Jeho myšlienky prerušil výkrik nesmiernej radosti. Na opačnom konci lavice sedel rodičovský pár a snažil sa lupienkami a chlácholivými slovami utíšiť čoraz hlučnejšie batoľa. Nevenovalo im však žiadnu pozornosť, namiesto toho si krátilo čas hraním sa s plastovým autíčkom, kým melancholické hlasy zboru zneli ďalej.

Severus pokrútil hlavou. Prázdnota začínala byť neznesiteľná. Aj keď nepredpokladal, že ju chvíľa v kostole úplne vyplní, dúfal, že mu aspoň prinesie pár okamihov úľavy od bolesti a viny. Prekonať nasledujúce hodiny by mu pomohla aj štipka pokoja a pohodlia.

Ponuré hlasy a vtieravý gregoriánsky chorál mu to však neuľahčovali.

Skôr, než mohol pokračovať v ďalšom rozjímaní, pocítil tvrdý náraz do svojho boku. Otočil sa tvárou v tvár k previnilcovi, ktorý sa ho opovážil dotknúť. Jeho oči skĺzli na nespratné batoľa, ktoré si k nemu prišlo po plastové autíčko. Maličká mala husté, neposlušné, kučeravé vlasy... úplne zodpovedajúce jej temperamentu. Pozrela naňho, jej karamelové oči iskrili nevinnosťou... životom.

„Ahoj,“ povedala oveľa hlasnejšie, než bolo vhodné.

„Ahoj,“ šepol Severus a jeho predchádzajúci hnev a bolesť sa rozpustili v bezvýhradnom prijatí toho, čo stelesňovala.

Vzala hračku a ponúkla mu ju. „Hráme sa?“ spýtala sa.

Prijal autíčko a jemne ho potlačil po lavici. S chichotom sa za ním rozbehla. A sklamane sa zastavila , keď jej ho otec skonfiškoval a strelil po Severusovi ospravedlňujúcim pohľadom. Pritakal, keď muž sykol na dcéru, aby zostala na svojom mieste.

Melódia konečne zarezonovala v kamenných múroch a rozplynula sa. Kňaz pokynul k zhromaždeniu a začal sa modliť nad chlebom a vínom.

Severus sklonil hlavu a našiel odvahu modliť sa za spásu ostatných, zdanlivo branú ako samozrejmosť, dúfajúc, že prvýkrát po dlhom čase bude jeho modlitba vyslyšaná.

 

Pozn. prekl.:Veni, veni, Emanuel“ (Príď, príď, Emanuel) - pôvod tejto adventnej antifony siaha do dvanásteho, podľa niektorých zdrojov až do ôsmeho storočia. Text je založený na biblickom proroctve (Iz 7, 14), ktoré hovorí, že Boh dá Izraelu znamenie a bude sa volať Immanuel, Matúš (MT 1, 23) uvádza naplnenie tohto proroctva o narodení Ježiša z Nazaretu. Melódia piesne sa prisudzuje procesiovému fratiškánskemu spevu z 15. storočia, ale môže mať aj gregoriánsky pôvod. V minulosti vzniklo množstvo interpretácií a úprav tejto piesne, obľúbený je zborový spev, ale melódiu alebo spev použili aj Joan Baez, U2, Enya a Whitney Houston.

Sharkeygirl: ( solace )24.12. 2011 Santa Baby
Sharkeygirl: ( solace )23.12. 2011 Hard Candy Christmas
Sharkeygirl: ( solace )22.12. 2011 Last Christmas
Sharkeygirl: ( solace )21.12. 2011 Jolly Old Saint Nicollas
Sharkeygirl: ( solace )20.12. 2011 Blue Christmas
Sharkeygirl: ( solace )19.12. 2011 The Christians And The Pagans
Sharkeygirl: ( solace )18.12. 2011 All I Want For Christmas
Sharkeygirl: ( solace )17.12. 2011 Merry Christmas With Love
Sharkeygirl: ( solace )16.12. 2011 Sleigh ride
Sharkeygirl: ( solace )15.12. 2011 Celebrate Me Home
Sharkeygirl: ( solace )14.12. 2011 Good King Wenceslas
Sharkeygirl: ( solace )13.12. 2011 Let It Snow!
Sharkeygirl: ( solace )12.12. 2011 I want a Hippopotamus for Christmas
Sharkeygirl: ( solace )11.12. 2011 Lo How a Rose E´er Blooming
Sharkeygirl: ( solace )10.12. 2011 Silent Night
Sharkeygirl: ( solace )09.12. 2011 We Wish You A Merry Christmas
Sharkeygirl: ( solace )08.12. 2011 Bring a Torch Jeanette, Isabella
Sharkeygirl: ( solace )07.12. 2011 Jingle Bells
Sharkeygirl: ( solace )06.12. 2011 I Wonder as I Wander
Sharkeygirl: ( solace )05.12. 2011 I Saw Mommy Kissing Santa Claus
Sharkeygirl: ( solace )04.12. 2011 The 12 Pains of Christmas
Sharkeygirl: ( solace )03.12. 2011 An Angel Came Down
Sharkeygirl: ( solace )02.12. 2011 You´re a Mean One Mr. Grinch
Sharkeygirl: ( solace )01.12. 2011 Veni Veni Emmanuel

Naše ďalšie weby

Nájdete nás