• Hľadám poviedku povídka Until Proven

    Ty jo, tak teď už nevím, kde by byla chyba, protože mail je správně. ????

    pavlina34 pred: 3 dn.
  • Hľadám poviedku povídka Until Proven

    Tak se mi to vrátilo i z gmailu. Možná se jmenuješ jinak? ;-)

    spaceyfan pred: 3 dn.
  • Hľadám poviedku povídka Until Proven

    Ahojky, moc se omlouvám, jsem fakt blbec. Mám tam chybu. Mail je pavlina.ctiborova@gmail.com a už teď moc moc moc děk...

    pavlina34 pred: 4 dn.
  • Hľadám poviedku povídka Until Proven

    Ahoj, zkoušela jsem ti povídku poslat na e-mail, ale vrátilo se mi to dvakrát jako nedoručitelné, podruhé jsem dala z...

    spaceyfan pred: 4 dn.
  • Odkazy na stránky Poviedky od wixie

    https://wixieff.blogspot.com/ Odkaz zo shoutboxu: ChavelierkaNechci bonzovat, ale hlásit se to musí. Pro všechny, kdo...

    Jimmi pred: 5 dn.
  • Novinky na stránke Nový prehľad tém

    Ako to funguje? Zoradenie po rokoch - kliknite na zobáčiky pri názve stĺpcov a tabuľku usporiada podľa tohto stĺpca. ...

    Jimmi pred: 6 dn.
  • Chyby na stránke Zmizelé příspěvky

    Jimmi, videla, mam ulozeno. Proste jsem za ty roky rozmazlena... Bozi grafika, jednoduchy prehled povidek razeny vlev...

    kakostka pred: 1 týžd.
  • Chyby na stránke Zmizelé příspěvky

    @kakostka a videla si tú náhradu?

    Jimmi pred: 2 týžd.
  • Novinky na stránke Nový prehľad tém

    Stĺpce po rokoch boli nahradené prehľadom všetkých tém, ktoré tu máme. Pretože stačilo, aby sa nezadal rok a téma neb...

    Jimmi pred: 2 týžd.
  • Chyby na stránke Zmizelé příspěvky

    Jimmi, děkuji, přehled po letech je super. také patřím mezi pravidelné rybáře ve starších překladech. jsem zvyklá roz...

    kakostka pred: 2 týžd.
Diskusné fórum
  • Jimmi
    Main Admin
    príspevkov: 919
    Členom od: pred: 16 rok.
      
    Eufemismy spojené se smrtí


    Velmi častým tématem, ve kterém se objevují eufemismy, je smrt. I v češtině se často vyhýbáme přídavnému jménu "mrtvý" a použijeme např. "zesnulý" či "v pánu" nebo řekneme, že se "na nás dívá shora" apod

    Následující fráze se často používají v angličtině:
    pass on/away
    - My grandfather passed away last summer. Můj dědeček loni v létě zemřel.

    be gone to a better place
    - Don't cry. She's gone to a better place. Neplač. Už je jí líp.

    depart
    - When his wife departed, he never wanted to marry again. Když mu zemřela manželka, už se nikdy nechtěl oženit.

    lose one's life
    - Many people lost their lives on that fateful day. Mnoho lidí přišlo o život toho osudného dne.

    deceased
    - He was a friend of the deceased and that is why he was asked to identify the body. Byl přítelem zemřelého a proto ho požádali, aby tělo identifikoval.

    meet your maker
    - It's time to meet your maker. Je čas zemřít (setkat se se stvořitelem).

    Existuje také spousta velmi obrazných idiomů, které se ale používají spíše nadneseně v neformální řeči:

    kick the bucket, be six feet under, be pushing up daisies, cash in one's chips
    atd.


    Na pohřbech se člověk obecně setká s množstvím různých eufemismů.

    Např. funebrák (undertaker) není undertaker ale "funeral director", rakev (coffin) není coffin ale "casket" atd.

    Další eufemismy:
    put a dog to sleep (to kill a dog)
    - Their dog was sick and they had to put him to sleep. Jejich pes byl nemocný a museli ho utratit.

    put sth/sb out of its misery
    - He was dying and wished they would put him out of his misery. Umíral a přál si, aby ho zbavili trápení.

    take the easy way out (= commit suicide, kill oneself)
    - He couldn't face what he had done and took the easy way out. Nedokázal žít s tím, co udělal, a skončil svůj život.

    casualty
    - Luckily, there were no casualties. Naštěstí nebyly žádné oběti na životech.

    collateral damage (=civillian casualties)
    - Drunken drivers cause too much collateral damage. Opilí řidiči připraví o život příliš mnoho nevinných lidí.

    capital punishment (=death penalty)
    - Capital punishment in the Czech Republic was abolished in 1990. Trest smrti byl v ČR zrušen v roce 1990.