• Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Ďakujem, ó veľká prekladateľka. :))) Aj za tú stránku, vyzerá zaujímavo. Použijem asi to B'ystyrglawová, lebo ten pre...

    JSark pred: 1 týžd.
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Ještě přidávám odkaz na zdroj: https://cs.glosbe.com/gd/cs

    Jacomo pred: 1 týžd.
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Děkuju, ráda jsem pomohla. Jak jsem psala, slovní hříčky mě moc baví.K těm ženským příjmením mě napadlo toto:Bifľomor...

    Jacomo pred: 1 týžd.
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Jacomo, ty si zázrak. :) Najskôr použijem obe s tým, že to druhé v zmysle "lono húlky/prútika" by odkazovalo aj na te...

    JSark pred: 1 týžd.
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Ahoj JSark.Slovní hříčky jsou při překladu moje nejoblíbenější záležitost, tak jsem zkusila něco nahodit do slovníků....

    Jacomo pred: 1 týžd.
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Čarodejky, kolegyne prekladateľky, prevažne asi skôr zo Slovenska. :)Mám na vás takú malú prosbičku, prekladateľský o...

    JSark pred: 1 týžd.
  • Hľadám poviedku Povídky od Tesstralky/Tesska

    Napiš mi mail, pošlu ti to jako pdf.

    spaceyfan pred: 1 týžd.
  • Hľadám poviedku Povídky od Tesstralky/Tesska

    Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, prosím nemáte někdo překlad povídky Dychtivý šepot? Je to taková moje srdcovka, k...

    FFmagor pred: 1 týžd.
  • Hľadám poviedku povídka Until Proven

    @spaceyfan pošli mi ju na email. Dám ju do stiahnutí. Ale musí byť jasné odkiaľ to je a kto je pôvodný autor.

    Jimmi pred: 3 týžd.
  • Hľadám poviedku povídka Until Proven

    Ty jo, tak teď už nevím, kde by byla chyba, protože mail je správně. ????

    pavlina34 pred: 1 mesiac
Diskusné fórum
  • Jimmi
    Main Admin
    príspevkov: 920
    Členom od: pred: 16 rok.
      
    Společenské jevy

    Další skupina eufemismů se týká nejrůznějších společenských jevů, jako jsou např. závislosti, nezaměstnanost, kriminalita apod.

    Závislosti

    tired and emotional (=drunk)
    - He was tired and emotional last night and we had to take him home. Včera byl společensky unavený, museli jsme ho vzít domů.

    have a bit too much to drink (=get drunk)
    - You've had a bit too much to drink, haven't you? Ty ses opil, viď?

    substance abuse (drug abuse)
    substance abuser (drug addict, junkie)
    - Many grandparents are raising their grandchildren because of substance abuse among the children's parents. Mnoho prarodičů vychovává svá vnoučata kvůli drogové závislosti rodičů dětí.

    performance-enhancing substances (=drugs)
    - A physical examination can confirm performance-enhancing substance use in an athlete. Zdravotní prohlídka může u sportovce potvrdit požití látky zvyšující výkon.

    Zaměstnání
    between jobs (=unemployed)
    - I have a lot of free time now that I'm between jobs. Mám teď hodně času, co jsem nezaměstnaný.

    take some time off (=be unemployed)
    - What do you do? -- I'm taking some time off right now. Co děláš? -- Já teď nic. (Jsem nezaměstnaný.)

    make sb redundant (=fire sb)
    - Thousands of employees had to be made redundant due to the crisis. Tisíce zaměstnanců muselo být propuštěno kvůli krizi.

    lay sb off (=fire sb)
    - The women claimed they were victims of age and sex discrimination when the company laid them off. Ženy tvrdily, že se staly obětí diskriminace, když je firma propustila.

    have creative differences (=not get along)
    - I quit my job because of some creative differences. Odešel jsem z práce, kvůli některým "tvůrčím odlišnostem" (nevycházeli jsme spolu).