• Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Ďakujem, ó veľká prekladateľka. :))) Aj za tú stránku, vyzerá zaujímavo. Použijem asi to B'ystyrglawová, lebo ten pre...

    JSark pred: 1 deň
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Ještě přidávám odkaz na zdroj: https://cs.glosbe.com/gd/cs

    Jacomo pred: 1 deň
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Děkuju, ráda jsem pomohla. Jak jsem psala, slovní hříčky mě moc baví.K těm ženským příjmením mě napadlo toto:Bifľomor...

    Jacomo pred: 1 deň
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Jacomo, ty si zázrak. :) Najskôr použijem obe s tým, že to druhé v zmysle "lono húlky/prútika" by odkazovalo aj na te...

    JSark pred: 2 dn.
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Ahoj JSark.Slovní hříčky jsou při překladu moje nejoblíbenější záležitost, tak jsem zkusila něco nahodit do slovníků....

    Jacomo pred: 2 dn.
  • Fórum překladatelů Mená zakladateľov

    Čarodejky, kolegyne prekladateľky, prevažne asi skôr zo Slovenska. :)Mám na vás takú malú prosbičku, prekladateľský o...

    JSark pred: 3 dn.
  • Hľadám poviedku Povídky od Tesstralky/Tesska

    Napiš mi mail, pošlu ti to jako pdf.

    spaceyfan pred: 5 dn.
  • Hľadám poviedku Povídky od Tesstralky/Tesska

    Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, prosím nemáte někdo překlad povídky Dychtivý šepot? Je to taková moje srdcovka, k...

    FFmagor pred: 6 dn.
  • Hľadám poviedku povídka Until Proven

    @spaceyfan pošli mi ju na email. Dám ju do stiahnutí. Ale musí byť jasné odkiaľ to je a kto je pôvodný autor.

    Jimmi pred: 2 týžd.
  • Hľadám poviedku povídka Until Proven

    Ty jo, tak teď už nevím, kde by byla chyba, protože mail je správně. ????

    pavlina34 pred: 3 týžd.
Diskusné fórum
  • Jimmi
    Main Admin
    príspevkov: 920
    Členom od: pred: 16 rok.
      
    Různá použití “would” / 1 / opakované děje v minulosti

    Zdroj: http://www.eeyore.uh.cz/?p=95

    O would by se v prvním plánu dalo říci, že se používá podobně jako used to, tedy většinou pro děje v dávné minulosti

    Sometimes my dad just disappeared. He would be sitting in a lawn chair smoking a Camel, and all of a sudden his eyes would glaze over, his mouth would open, and he would stare off into the distance.
    Někdy táta prostě zmizel. Vždycky pak seděl v zahradním křesle a kouřil Camelku a z ničeho nic se mu v očích objevil prázdný výraz, otevřela se mu ústa a on upřeně hleděl do dálky.

    3edf258364

    Na rozdíl od used to, které evokuje české kdysi

    That’s Homer Simpson, sir. He used to work here in the plant, but we fired him for gross incompetence.
    To je Homer Simpson, pane. Kdysi tady v elektrárně dělal, ale vyhodili jsme ho pro hrubou neschopnost.

    3edf258364

    se would používá ve větách typu českého vždycky

    When it was sunny we would play soccer and we would make up names for ourselves.
    Když svítilo slunce, tak jsme vždycky hráli fotbal a vymýšleli jsme si pro sebe jména.

    3edf258364

    neboli pro opakované děje většinou ve vzdálenější minulosti, jedná se o svého druhu nostalgický čas

    “We would talk, we would laugh, we would tell jokes,” Lewinsky says. “He was very tender with me.”
    “Vždycky jsme si povídali a smáli se a říkali si vtipy,” říká Lewinská. “Byl ke mně moc něžný.”

    3edf258364

    Pro porovnání:

    I read this story about how John Muir used to walk into the woods with just his knife and some string. When it snowed he would dance all night and sing at the stars just to stay warm.
    Četl jsem ten příběh o tom, jak John Muir chodíval do lesa jenom s nožem a provázkem. Když sněžilo, vždycky celou noc tančil a zpíval hvězdám, jenom aby se zahřál.

    slovo děje u would zdůrazňuji, protože například ve větách

    We used to be good friends.
    Kdysi jsme byli dobří přátelé.

    I used to like that song.
    Kdysi se mi ta písnička líbila.

    by obrat s would použít nešel, protože se nejedná o děje ale o … něco jiného

    Would se často používá v dlouhých souvětích, kdy se několikrát opakuje:

    Gerald was a very bad host as well. He would never pass the food or wine. He would be so caught up with talking he would just forget. Sometimes he would vanish from the table and just go off somewhere and do some writing, without any kind of explanation.
    Gerald byl taky hodně špatný hostitel. Nikdy nenachystal jídlo ani víno. Byl vždycky tak zabraný do povídání, že prostě zapomněl. Občas bez jakéhokoliv vysvětlení zmizel od stolu a šel něco psát.

    3edf258364

    Je-li záhodno, používá se i s průběhovým tvarem slovesa:

    Roche was a vacuum cleaner salesman. His job took him all over the northeast. He’d be in someone’s home, demonstrating his vacuum cleaner. All the while, he’d be checking out their kids. He’d choose a victim then come back for her months later.
    Roche byl prodavač vysavačů. Za prací procestoval celý severovýchod. Vždycky byl u někoho doma a celou dobu obhlížel jejich děti. Vybral si oběť, pak se pro ni za nějaký ten měsíc vrátil.

    3edf258364

    A na závěr nejdokonalejší příklad, vzpomínky otravného děcka, které se doma předvádí před návštěvami:

    If my parents had a dinner party, I would be allowed down to say goodnight. But I was such a show-off as a kid. I would run up to my mother’s bedroom and put on her clothes. I would come running downstairs and pretend I was the next guest. Everyone would laugh politely, and then five minutes later they would be like, “OK, now, go to bed.” And I would say, “No!” I would run back into her bedroom and put on something else. It would always end in tears, me screaming and kicking and trying to stay downstairs.
    Když naši pořádali večírek, vždycky mi dovolili zajít dolů a dát dobrou noc. Ale já jsem se jako děcko ráda předváděla. Vždycky jsem vyběhla do mamčiny ložnice, oblekla si její šaty a seběhla dolů, jako že jsem další host. Všichni se vždycky zdvořile zasmáli, a po pěti minutách říkali, “Tak jo, utíkej už do postele.” A já jsem vždycky řekla, “Ne!” a utíkala zpátky k mamce do ložnice a dala si na sebe něco jiného. Vždycky to skončilo slzami a tím, že jsem křičela a kopala a zkoušela zůstat dole.

    3edf258364


    Pamatujte si, že když budete chtít vzpomínat na věci, které se vám opakovaně děly někdy v dávnější minulosti (tedy české vyprávění typu vždycky jsme se příšerně ožrali, naskákali do bazénu a navzájem se topili), je namístě použít would