Preklady fanfiction Harryho Pottera

Len pre našu zábavu a poučenie.

Mimo kruhu času II.

Kapitola 6: Čas je kruh

Mimo kruhu času II.
Vložené: JSark - 28.06. 2024 Téma: Mimo kruhu času II.
JSark nám napísal:

Mimo kruhu času


II. časť - Čas je kruh


Autor: flamethrower


Preklad: JSark


Banner: Jimmi

Pozor, nie je možné otvoriť v novom okne, musíte sa vrátiť späť.

Kapitola 6: Čas je kruh

 

Zdá sa, že Tom Leary si zvykol na Salazarove spôsoby s platením účtu. Usmeje sa a mávne rukou nad Nizarovým pokusom zaplatiť mu so slovami, že pri najbližšom stretnutí to vytiahne zo "Saulovej" kože.

Keďže ľudia hľadajú Nizara, nemá možnosť premiestniť sa priamo do svojej komnaty, ak nechce, aby všetci vedeli, že je to možné. Otravné. Namiesto toho sa zjaví pri vstupnej bráne do školy a prejde ňou, keď sa otvorí, lebo ho rozozná. Je už tma a hodina večere, takže Nizar nestretne žiadnych študentov, kým neotvorí dvere a nevkročí do Vstupnej haly. Aj potom je to len uponáhľaná partia, ktorá beží do Veľkej siene na večeru.

Rokfort upriamuje jeho pozornosť na riaditeľňu, takže Nizar ide tam. Galfridus otvorí dvere po tom, čo dostane poriadne poškrabkanie za ušami.

Nizar vyrazí po pohyblivom schodisku nahor a pritom premýšľa, čo povie tým, čo sa budú dožadovať informácie, prečo uprostred dňa opustil školu - okrem očividného faktu, že je sakra dospelý a môže si robiť, čo chce, pekne ďakujem. Povedať všetkým, že Salazar je nažive, by potešilo jedného Slizolinčana a väčšina ostatných by spanikárila, navyše by to odvrátilo Voldemortovu pozornosť spôsobom, ktorému by sa Nizar najradšej vyhol.

Otvorí dvojkrídlové dvere a nakrátko sa zastaví, keď si všimne dav v miestnosti. "Asi je dobre, že je tvoja kancelária taká veľká," povie Nizar Dumbledorovi. Zdá sa, že riaditeľovi sa uľavilo, keď ho uvidí, hoci to hneď skryje za to prekliate mihotanie. Nizar je len rád, že mužove rúcho je upokojujúco striebornomodré, skrýva v sebe krásnu paletu farieb, a nevyzerá ako päsť na oko.

"Nemáme práve profesorov, ktorí by každý deň vyskakovali z okien," povie Minerva suchým tónom. "Snažili sme sa rozoznať, ako ťa nájsť, keď prišiel tvoj zaujímavý patrón s odpoveďou na toho, ktorého poslal Severus."

Nizar sa pozrie na Severusa, ktorý si zachováva prázdny a ostražitý výraz. "Po prvé: Nemôžem byť prvý inštruktor v tejto škole, ktorý pozná levitáciu alebo skok z okna. Vlastne viem, že som nebol prvý; to bol Godrikov synovec Leoric. Po druhé: asi to bolo naozaj zábavné byť toho svedkom. Po tretie: Ospravedlnil som sa pani Norrisovej, že som na nej takmer pristál."

"Áno, a potom ste zmizli," povie Septima Vektorová trpko. "Kam ste išli, Slizolin?"

"Do Londýna," odpovie Nizar a ignoruje Septimino zle skryté obvinenie zo zlomyseľnosti. "Potom som pokračoval do Surrey a navštívil som jednu strašidelnú dedinu menom Malé Neradostnice. Potom som sa opäť vrátil do Londýna, aby som sa napil a zmyl chuť Malých Neradostníc."

"Prečo Malé Neradostnice?" Minerva sa spýtala. "Hoci súhlasím, že je to..."

"Strašidelné," dokončí za ňu Filius. "Toľko falošnej dokonalosti jednoducho nemôže byť dobré pre nikoho."

Nizar ukáže na strieborno-bronzové zariadenie na Dumbledorovom stole, čím si získa Dumbledorovu pokojnú pozornosť. "Ten experiment, ktorý sme predtým robili - ukázal na jednu osobu v Londýne. Len jednu." Nizar potom zdvihne dva prsty. "Prečo ignoroval dvoch pokrvne spriaznených členov rodiny toho dieťaťa, ktorí stále bývajú v tom škaredom prekliatom dome v Malých Neradostniciach?"

Dumbledorovi sa rozšíria oči. "Krvná ochrana je stále na mieste. Stále žije."

"Ach bo - ty si to už vedel!" Nizar odvetil. "Táto časť nie je žiadna novinka!"

Dumbledore sa zahľadí na Nizara cez okuliare. "Ak si mal otázky o Malých Neradostniciach, mohol som ti na ne odpovedať. Časť obetnej ochrany mladého Harryho som naviazal na dom, kde býval."

Nizar niekoľkokrát otvorí a zatvorí ústa, kým nájde slovnú zásobu, ktorá nie je zdeseným prskaním. "Ty - ty si zmenil obetnú mágiu?"

"Nie ako takú..."

"UKOTVIL SI JEJ ČASŤ NA FYZICKÚ ADRESU!" Nizar rozhorčene vykríkne. "AKO TO, ŽE TO NIE JE ZMENA MÁGIE?"

"Vytvorilo to potrebné útočisko," vysvetľuje Dumbledore s vážnym a ustarosteným výrazom v tvári.

"Čert to vzal!" Nizar si uvedomí, že má otvorené ústa. "Potter nepotreboval fyzickú svätyňu, pretože ju doslova nosil stále so sebou..."

Nizar zavrie ústa. "Nie. Nebudem kričať na vyše storočného mága, prečo sa nesrať do obetnej mágie, najmä keď tým sakra zneucťuješ človeka, ktorý obetoval - kašlem na to; idem na večeru," oznámi a otočí sa na päte, aby sa vyrútil z kancelárie.

Kurva, kurva a ešte raz kurva. Naozaj si musí naštudovať moderný hrubý jazyk. Potrebuje viac slov ako len obľúbené slovíčko pubertiakov z internátu.

"Profesor!" Nizar sa zastaví na chodbe pred schodmi späť do Vstupnej haly, a obzrie sa cez plece, aby zistil, že sa k nemu pridali slečna Grangerová a slečna Weasleyová. "Vrátili ste sa!" Grangerová s úsmevom zvolá.

"Dobrý deň. Koľko ľudí vie, že som dnes vyskočil z okna?" spýta sa Nizar a kvôli nim zvládne úsmev.

"Takmer všetci. Na to sa vyrábajú metly, viete," povie slečna Weasleyová s hravým úsmevom.

"Som si toho vedomý. Príliš som sa nadchol pre nejaký nápad a ľudia mi stáli v ceste... a, no, okno bolo práve tam."

"Ste si istý, že ste Slizolin?" Grangerová sa spýta a zamračí sa. "To znie ako Chrabromil alebo Bystrohlav, ak mám byť úprimná."

"Koľko je hodín?" spýta sa Nizar namiesto okamžitej odpovede.

"Pol siedmej, pane," odpovie slečna Weasleyová. "Ešte máme dosť času na večeru, profesor."

Nizar nechá obe študentky, aby ho predbehli do Veľkej siene. "Slečna Grangerová, bol som prvým a najhorším klobučníkom Rokfortu. Rowena Bystrohlavová mi musela ten klobúk zložiť z hlavy skôr, ako začal zúfalo plakať. Avšak áno, som si istý, že som Slizolin, keďže môj brat sa ako jeden určite počítal."

Slečna Weasleyová sa zachichotá; Grangerová sa len tvári zaujato. Nizar sa stále čuduje, prečo ju klobúk nedal do Bystrohlavu. Možno zistil množstvo vedomostí a rozhodol sa zdokonaľovať iné aspekty, a tak vlastne robil svoju prekliatu prácu.

Dvojičky Weasleyové sa postavia a plesknú Nizara do zdvihnutej ruky, keď prechádza okolo ich miesta pri chrabromilskom stole. "Výborné padacie schopnosti, profesor!" Fred vyhlási.

"Na stupnici od nuly do desiatich dávame jedenásť za to, že ste sa nezrútili na zem," dodá George.

Nizar sa nemusí nútiť k ďalšiemu úsmevu. "Dúfam, že si to niekto odfotil," povie. Dokonca aj Ron Weasley sa tvári pobavene namiesto toho, aby začal ďalšie kolo prskajúceho pohoršenia. Nizar si obľúbil všetkých Weasleyovcov vrátane ich rodičov, ktorí mu začali čo pár dní posielať sovy, aby sa ich pýtali na vzdelanie ich detí (Molly) alebo kládli veľmi dobre formulované otázky o prvých rokoch Rokfortu (Arthur). Títo dvaja sa dostali cez starú zakliatu učebňu obrany s jemne zdokonalenými zručnosťami a V na MLOKoch z obrany, a to sa nedá dosiahnuť, ak by bol človek slaboduchý alebo dôverčivý.

Keďže väčšina zamestnancov sa spanikárene zhŕkla v Dumbledorovej kancelárii, Nizar je okrem Barnabyho, Saši, Rubeusa a Argusa jedným z mála učiteľov, ktorí sa dostali k stolu zamestnancov. Chvíľu to zvažuje, kým si sadne vedľa Rubeusa, jedného z mála ľudí, s ktorými nemá veľa príležitostí rozprávať sa.

"Prekvapuje ma, že si tam hore nekľačal spolu s tými ostatnými semetrikami." Nizar vie, prečo sa Argus, Barnaby a Saša neobťažovali. Argus ho nemá rád, Barnaby sa sotva odlepí od svojej hudobnej izby a Saša považuje výstrednosti za normálne a očakávané. Nizar má však rád umeleckú praktickosť a Saša ho stále zbožňuje za to, že jej poskytuje tisícročné zvyšky látok z východu.

Rubeus sa zachechce. "Každý čarodejník na Rokforte, čo pristane na zemi, nájde si čas, aby sa ospravedlnil pani Norrisovej, a potom sa premiestni? Je v poriadku. Akože trochu švihnutý, ale inak si počína presne tak, ako zamýšľal. Tá partia sa stále trochu obáva, že ťa stratí z dohľadu."

"Rozdelená lojalita?" Nizar sa spýta a vyberie si chlieb, mäso a zeleninu, ktorú stále nevie identifikovať, ale celkom mu chutí, pokiaľ je k dispozícii maslo.

"Nie, to nie. Skôr sa obávajú, že prídu o muzeálny exponát, lenže ty nie si muzeálny exponát. Si človek," povie Rubeus s praktickým nadhľadom. "Nakoniec si na to zvyknú, Nizar, uvidíš."

Nizar mu venuje úprimný úsmev. "Si múdry muž, Rubeus Hagrid."

"Nie, nie som," namietne Rubeus, ale horná polovica tváre mu pri komplimente jasne sčervená.

"Aby som bol spravodlivý, nemal som v úmysle padať z prvého poschodia," povie Nizar, keď konečne prídu ostatní učitelia. Polovica z nich sa na Nizara zahľadí, akoby to bola jeho vina, že sa rozhodli hundrať v kabinete a panikáriť kvôli ničomu. "Zabudol som, ako levitovať, až kým to nebolo nevyhnutné, aby som si nezlomil nohy."

"Pekné! Myslíš, že by si ma mohol naučiť tento trik?" Rubeus sa spýta. "Všetci ostatní, čo vedia ten levitačný kúsok, tvrdia, že som príliš veľký a gravitácia by ma mala príliš rada."

"Ľudia v dvadsiatom storočí sú hlúpi," zamrmle Nizar. "Čo s tým má čokoľvek z toho spoločné?"

"Možno sa obávajú tej obrej časti." Rubeus si potľapká tvár nadrozmerným obrúskom.

"Hlúposť. Obra dokážeš v pohode levitovať. Nemusíš však nutne chcieť jedného z nich neočakávane odhodiť. Godrik to zistil na vlastnej koži." Nizar sa pri spomienke usmeje. "Nikto na Vysočine nepotreboval práve toto zemetrasenie."

"Pravda je, že trochu za to môže tá tvrdohlavá fáma o Salazarovi Slizolinovi, že je temný čarodejník ako Vy-viete-kto," povie Rubeus tichším hlasom. "Maľujú ťa rovnako, hoci všetci tvoji študenti už ťa poznajú lepšie. Ktokoľvek, kto zúrivo bojuje, aby sa uistil, že sú vzdelávaní - to nie je nič, čím by sa Vy-viete-kto obťažoval. No a starec Severus, tomu sa oveľa lepšie darí vydávať sa za temného čarodejníka."

Nizar si s úľavou vezme čajník, keď si škriatkovia uvedomia, že sedí na nesprávnom mieste, a pošlú mu ho. "Za mojich čias nič také ako temný mág neexistovalo, Rubeus. Nikto z nás sa veľmi nezaujímal o svetlú alebo temnú mágiu, ba dokonca ani poriadne nerozlišoval tieto druhy. Našou starosťou bolo zbaviť sa prehnitej sorty, ktorá chodila vraždiť a mučiť ostatných pre zábavu. Pokiaľ si sa správal slušne, starú Radu to nezaujímalo."

Rubeus prikývne. "To znie rozumne."

"Podľa vášho ministerstva by ma pravdepodobne považovali za temného," dodá Nizar. "Krátkozrakí imbecili."

"Áno, môžu byť." Rubeusov hlas sa ešte viac stíši, nejasný aj naňho. "Ministerstvo ma považovalo za vinného, že som otvoril komnatu tvojho brata, len preto, že som mal domáceho miláčika akromantulu. Je od nich pohodlné, že zabudli, že akromantuly nemôžu niekoho zabiť len tým, že sa naňho pozrú."

"Hlupáci," zopakuje Nizar. "Prečo si to mysleli?"

"Nechali sa podviesť tým chlapom Tomom Riddlom. Potreboval krytie, chápeš, aj keď sme sa až oveľa neskôr dozvedeli, že to on zabil úbohú Myrtu."

Nizar sa zamračil. "Hlúúúúpi," zatiahne, čo Rubeusa rozosmeje. "Môžem sa ťa pokúsiť naučiť levitovať alebo lietať, ak si dostatočne dobre osvojíš mágiu, ale za lietanie neručím. Je ťažké sa to naučiť. Na skutočné lietanie zvyčajne príde len hŕstka čarodejníkov za generáciu, a tí zvyčajne začínajú mladí."

"A ty?" Spýta sa Rubeus a prehltne celý zemiak naraz.

Nizar sa snaží nevzdychnúť. "Nepamätám si, ale tiež viem, že nelietam, ak nejde o metly. Dokážem iba levitovať, Rubeus."

"Mal by si niekedy vyjsť von a dať si čaj so mnou a s Tesákom. Niektorí študenti to robia, ale je to trochu osamelejšie, odkedy všetci, ehm, 'stratili' mladého Harryho."

Nizar naňho pozrie a nemusí skrývať prekvapenie. "Boli ste teda priatelia?"

"Niekedy som si istý, že som bol jeho prvý priateľ." Rubeus si utrie jedno oko obrúskom. "Niežeby to Harry niekedy priznal, ten maličký chlapík. Na to je príliš tvrdý. Napriek tomu bolo fajn mať trochu viac spoločnosti."

Do prdele. Hovno, hovno, hovno. Nizar sa v sebaobrane vráti k slušnému správaniu. "Čaj je fajn, ale ja prinesiem sušienky."

"Čo je s mojimi?" Rubeus chce vedieť, obočie sa mu sťahuje.

"Nič?" Nizar zmätene odpovie. "Je to slizolinská vec. Obchod. Alebo v tomto prípade je to pohostinný dar ponúkaný na výmenu."

"Aha." Rubeus sa nad tým zamyslí. "Za čo teda vymieňame potenciálne lekcie levitovania?"

Nizar sa usmeje. "Nič mi nenapadá, ale keď si na niečo spomeniem, sľubujem, že to bude legálne."

"Áno, ehm... raz som vymenil s jedným chlapíkom dračie vajce. Chystal som sa ho vychovať vo svojej chate, chápeš," zverí sa Rubeus.

Nizar sa naňho zadíva. "Dovoľ, aby som svoju ponuku preformuloval: bude to niečo rozumné," povie a Rubeus sa opäť uškŕňa.

Keď Nizar odchádza z Veľkej siene, Severus už nie je prítomný. Nie je veľkým prekvapením, keď Nizar nájde Severusa opretého o stenu na chodbe na siedmom poschodí, ako naňho čaká.

"Dobrý večer?" Nizara stále znepokojuje plochý výraz Severusovej tváre.

"Keď už viem, že potenciálne neskonávaš niekde na poli v Británii? Áno, je," odpovie Severus. "To bol dnes veľmi chrabromilský kúsok."

Chrabromilský. Nizar cíti, ako sa mu srdce zastavilo v hrdle. "Poď dovnútra, prosím. Musíme si o niečom pohovoriť."

____________________________________

 

"Prečo si v panike opustil Rokfort?" Severus sa spýta vo chvíli, keď sa za nimi zatvoria dvere.

Nizar mu venuje láskavý pohľad, ktorý takmer - takmer - zakrýva nejaké iné emócie, ktoré sa pod ním skrývajú. "To jediný by si rozpoznal, že je to panika, a nie vzrušenie."

"Jediný krát, keď som ťa videl správať sa podobne ako pri tom kúsku s prekliatym oknom, bolo to počas tréningu súbojov." Severus skúma Nizarove ruky, ktoré sa slabo chvejú, čo počas večere skrýval. "Čo sa stalo?"

"Niekoľko vecí. Počkaj chvíľu." Nizar pristúpi k stene a položí ruku na kameň. "Minerva!"

Severus zdvihne obidve obočia, keď počuje ozvenu Minervinho hlasu, akoby stála na druhej strane múru. "Nizar, čo sa deje? Snažím sa ohodnotiť niekoľko naozaj príšerných esejí o transfigurácii."

"Máš v spoločenskej miestnosti dva levy, ktoré sa vyhrážajú, že sa navzájom zožerú, a to nie tým príjemným spôsobom, o ktorom sa všetci tvárime, že o ňom nevieme," odpovie Nizar.

"Preboha. Ďakujem, že si mi to povedal."

"Len mi dovoľ, aby som ťa zviazal s hradnou mágiou, aby to mohla byť tvoja práca!" Nizar sa ozve a vyzerá zúfalo. "Potom by som zostal len pri Bystrohlave a Bifľomore, namiesto toho, aby som sa staral o vás všetkých troch, dočerta!"

"Severus ti to dovolil?" Minerva znie prekvapene. Severus prevráti očami.

"Severus nie je idiot." Nizar si odvrkne. "Radšej sa poponáhľaj - niekto práve prišiel o zub."

"Ach, sakra!" Minerva zavrčí. Nizar odtrhne ruku od steny skôr, ako sa stihne uchýliť k škótskej gaelčine. Severus pokrúti hlavou.

"Ostatní ti nedovolili, aby si im poskytol prostriedky na efektívnejšie vykonávanie ich práce."

"Som cudzí a desivý, hoci si myslím, že Minerva je blízko k súhlasu. Možno po zimných prázdninách. Aha, a Rubeus chce, aby som ho naučil lietať."

"Skutočne som si myslel, že svoj skok z toho okna neprekonáš," povie Severus po chvíli ohromeného ticha. "Gratulujem, podarilo sa ti to jedinou vetou."

Nizar mu venuje napätý úsmev. "Žijem preto, aby som ľuďom dokázal, že sa mýlia.

Severus natiahne ruku a vytrhne Nizarovi vetvičku z vlasov. "Snažil si sa dosiahnuť vtáčie hniezdo?"

"Nie, snažil som sa nepristáť na mačke," odpovie Nizar. "Je to neslušné."

"A ty uhýbaš," kontruje Severus. "Čo sa deje?"

Nizar si prekríži ruky a rukami si zovrie lakte. "Severus, klamal som ti niekedy?"

Severus sa zamračí, zmätený zvláštnou povahou otázky - alebo presnejšie, jej načasovaním. "Príhodne si niečo zamlčal, ale na každú moju otázku si vždy odpovedal pravdivo. Prečo?"

"Pretože sa to čoskoro stane veľmi, veľmi dôležité," zamrmle Nizar. "A neviem, či to bude stačiť."

Do čerta s týmto zmätkom, teraz je Severus znepokojený. "Nizar."

"Salazar je nažive." Na Nizarovej tvári sa zračí široký smútok a zúrivá túžba.

Severusov prvý inštinkt je tvrdiť, že nemožné, ale má do činenia s mužom, ktorý bol takmer tisíc rokov uväznený v obraze. "Ako?"

Nizar sa krátko, bez humoru zasmeje. "Geniálna hlúposť, ale to bol často jeho spôsob, keď nemohol nájsť iné riešenia, ktoré by zodpovedali jeho predstavám o tom, čo by sa malo urobiť."

"Nebol to zasraný horcrux, však?"

"Nie!" Nizar vyzerá tou otázkou rozčúlený. "Nie, absolútne nie. Má viacero dôvodov, aby to považoval za neodpustiteľný čin. Nie, toto bol iný druh geniálnej hlúposti a jediný, komu ňou ublížil, bol on sám. Idiota."

"Tak prečo si stále rozrušený? Ak..." Nie, neexistuje žiadne ak. Nizar je príliš rozrušený na to, aby to bola nejaká zámerná halucinácia. Severus pochybuje, že by mu vôbec napadlo, že príjemné halucinácie sú možné. "Mal by si byť šťastný, a nie si."

"Som šťastný, aj keď sa o svojho brata bojím. Ešte ani neviem, ako ho ľahko nájsť okrem toho, že jeho smerom vyčarujem patróna. Počkaj tu." Nizar ide do zadnej chodby a zabočí za roh do miestnosti, ktorú používa ako sklad. Keď sa vráti, v ruke drží zvitok so zelenou a zlomenou voskovou pečaťou.

"Prvýkrát som to čítal dnes popoludní niečo pred pol štvrtou. Dnes." Nizar ho podá Severusovi. "Jeho obsah je dôvodom, prečo sakra panikárim."

Severus prejde palcom po voskovej pečati, pôvodnom znaku Deslizarsov, ktorý mu ukázal Nizar. Nie je to štylizovaný had v tvare písmena S ako znak slizolinskej fakulty, ale veľký rohatý bazilišok umiestnený pred rozkvitnutými vetvami jarabiny - erb, ktorý má predstavovať obranu proti zlu. "Nebudem schopný tento zvitok prečítať, Nizar."

Nizar zaťal čeľusť. "Ver mi, to nebude problém."

Severus rozbalí zvitok, zatiaľ čo Nizar sa posadí na pohovku. Obočie sa mu zdvihne, keď si prečíta úvod listu. "Rozhodol si sa hovoriť sám so sebou."

"Zrejme."

"A použil si svoj titul," poznamená Severus a neupokojí ho, keď Nizar túto narážku ignoruje. "Nizar?"

"Nepamätám si, že by som ho napísal," zašepká Nizar a pozrie sa na koberec na podlahe. "Nepamätám si nič, o čom ten list hovorí."

Severus mu venuje ešte jeden znepokojený pohľad, kým sa pozrie na úvod listu a s prekvapením zistí, že až na niekoľko archaických pravopisných chýb je napísaný dokonale čitateľnou modernou angličtinou. Prečíta si list do konca; potom si ho s narastajúcim pocitom nepríjemnej nedôvery prečíta znova.

Dve veci mu vystupujú do popredia tak ostro a obviňujúco, že by to mohol byť aj výkrik:

Čas je kruh.

Salazar Fernan z domu de Deslizarse ťa prvýkrát stretol v marci roku 990. Ty si sa zasa so Salazarom prvýkrát stretol 31. iuliusa 1995.

"Tridsiateho prvého júla 1995." Severus si nie je istý, či je jeho hlas drsný od šoku alebo od hnevu.

Nizar prikývne. "To sa tam píše."

"Do čerta, Nizar! Toto nie je čas na čiastočné pravdy!"

Nizar zopne ruky, ale nezdvihne pohľad z podlahy. "Máš v rukách jediné odpovede, ktoré mám. Čo iné mám povedať?"

"Že si Harry James Potter," odvrkne Severus.

"To nemôžem. Doslova to nemôžem povedať," povie Nizar tichým hlasom. "V tom liste sa o adopčnej zmluve nepreháňa."

Severus položí zvitok na stôl. Ak ho nepustí, náhodou ho zničí kúzlom alebo ho roztrhá na kúsky vlastnými rukami. "A zmena tvojho vzhľadu?"

Nizar sa zamračí. "Z čoho? Takto som vyzeral celý svoj život!"

"Nie celý tvoj život," odvrkne Severus. "Si metamorfág!"

"Áno, som - taký, čo sa neobťažuje meniť svoj prekliaty vzhľad, ak to nepotrebujem! Do minulého týždňa som ani nevedel, ako to dieťa vyzerá!"

"Čítaš Denného proroka, Nizar," odvetil Severus. "Videl si Potterovu fotografiu!"

"Ach, áno." Nizar prevráti oči. "Dojemné, čiernobiele fotografie dieťaťa, ktoré sa zúfalo snaží, aby naň nebolo vidieť. To je veľmi užitočné. J-" Preruší všetko, čo chcel povedať. "Severus. Vo chvíli, keď som to zistiť, okrem potreby dozvedieť sa, čo so sebou Salazar, do čerta, urobil, som ti to ukázal. Myslím, že si to zaslúžiš vedieť. Ocenil by som však, keby si to nikomu inému nepovedal."

"Prečo by som mal s niečím takým súhlasiť?" Severus sa spýta.

Nizar sa naňho pozrie. Ak Severus očakával hnev alebo sklamanie, nedočkal sa ani jedného. Namiesto toho je tu len ostražitá bdelosť. "Aha. Nie, predpokladám, že nemáš dôvod s tým súhlasiť."

Severus zatne čeľusť, aby nepovedal niečo, čo by neskôr mohol ľutovať. Kým príde na to, čo sa, do čerta, deje v jeho vlastnej hlave, cíti zúfalú potrebu odstupu. "Musím si to premyslieť. Vyprevadím sa."

"Samozrejme," povie Nizar tichým hlasom. "Čokoľvek potrebuješ urobiť."

Severus ignoruje schody a Albusove podráždené narážky na to, že protipremiestňovacie ochrany existujú z nejakého dôvodu, a premiestni sa rovno do svojej kajuty. Stojí na mieste a bolestivo dýcha, kým vytiahne prútik a zlikviduje stôl vo svojej obývačke. Potom si sadne na stoličku a hľadí na rozbité drevené pozostatky, kým sviečky aj oheň v krbe nezhasnú.

"Čo budeš robiť?" Galiena sa spýta. Očami ho sleduje, keď prechádza od vchodových dverí do zadnej chodby, ale nepohne sa za hranice rámu svojho portrétu.

Nizar odloží náruč plnú kníh v pracovni a vráti sa do obývačky. "Zabiť Voldemorta. Dokončiť semester v júni. Predpokladám, že pôjdem pozrieť zvyšok sveta."

"Môžeme ísť s tebou?" Brice sa spýta. "Bolo by fajn vidieť aj niečo iné ako vnútro tohto hradu."

"Si portrét, génius," zasyčí naňho Elfric.

Brice pokrčí plecami. "No a?"

"Nevadila by mi spoločnosť. "Nizar si z kancelárie vezme ďalší náklad kníh. Keď sa vráti, Galiena ho pozorne sleduje." Čo?"

"Si si istý, že ne..."

"Preháňam?" Nizar sa spýta a Galiena prikývne. "Áno aj nie, najdrahšia. Plánujem, inak budem mať emocionálnu reakciu, ktorú si teraz nemôžem dovoliť."

"Slizolin, ktorý hovorí, že nemá dôvod súhlasiť s požiadavkou milovanej osoby, je Slizolin, ktorý už na ňu takto nemyslí," povie Brice potichu.

Nizar sa neisto nadýchne a potom prikývne. "Presne tak. Preto si zamestnávam ruky aj myseľ. Našťastie som práve dostal veľa úloh na známkovanie. Očakávam, že do piatku dostanem posledných osemdesiat esejí."

"Áno, ale... je to Severus," skúsi Galiena znova.

"To je," súhlasí Nizar." A on vždy povedal presne to, čo naozaj cíti."

"Nie vždy," oponuje Elfric v parselčine. "Nie vtedy, keď je nahnevaný."

"Myslím, že táto situácia je trochu iná." Nizar sa pristihne, že sa zdesene pozerá na krb. Nádoba s letaxom je uprostred prasknutá. Zelený prach sa z nej rovnomerným prúdom sype z poličky na krbové kamene, kde Kanza venuje rastúcej hromade prášku podráždený urazený pohľad. Nizar netuší, kedy sa to stalo, ale musel to spôsobiť on. "Okrem toho je to zrejme niečo ako rodinná tradícia, že moja krvná línia priťahuje najhoršiu časť jeho hnevu, však?"

Večer si ľahne do postele, schúli sa na bok a hľadí do tmy. Nie je veľmi prekvapený, keď zistí, že vôbec nemôže spať.

____________________________________

 

Na druhý deň ráno Severus po prerušovanom nočnom odpočinku príde neskoro na raňajky. Prostredníctvom klebetiacich semetrík pri stole sa dozvie, že Nizar bol v to ráno pri stole prvý a prvý aj odišiel.

"Myslím, že ten človek vôbec nespí." Filius neznie tak veselo ako zvyčajne, a pritom je to príšerné ranné vtáča.

"Hady nespia tak ako my ostatní," zamrmle Septima a Eustas vydá nejasný zvuk súhlasu.

"Septima!" Minerva vyštekne, ale Severus vstane a odíde od stola. Na takýto prístup nemá trpezlivosť, ani keď sa dobre vyspal. Dnes by ju pokojne mohol zakliať.

Nizar nie je na obede, čo Severusa vrcholne irituje. Jeho nálada je natoľko nevrlá, že má podozrenie, že sa mu Nizar vyhýba, hoci Nizarov výskyt pri jedle bol od začiatku nepravidelný.

Jeho neprítomnosť pri obede stačí na to, aby Severus hrýzol svoj zasraný príbor. Namiesto toho sa rozhodne počúvať, najmä rozhovory prichádzajúce od študentských stolov. Ak on je nahnevaný, potom oni vyzerajú... znepokojene.

Severus si v duchu prezerá stredajší rozpis obrany: piataci a tretiaci Slizolinu a Chrabromilu; štvrtáci a prváci Bystrohlavu a Bifľomoru. Posledné dve skupiny sa medzi sebou pokojne rozprávajú, ale Slizolinčania a Chrabromilčania sú aktívnejší.

Kedy sa, dočerta, začali jeho Slizolinčania konšpirovať s Chrabromilčanmi? Severus prezeral stoly a mračil sa. Nie sú to všetci jeho študenti, ani zďaleka nie, ale páchateľmi  tí, ktorým zvykne pripisovať vyššiu úroveň inteligencie.

"Niečo sa deje," oznámi Malfoy na Severusovo prekvapenie ako prvý. Sedí so Zabinim, Vaiseyom, Bulstrodovou, Parkinsonovou, sestrami Greengrassovými, Newbournom, Kartikom, Takagim a Sibazakim. Ďalšia kopa Chrabromilčanov je otočená na svojich laviciach aby videli na Slizolinčanov - Thomas, Weasley, Longbottom, Finnigan, Grangerová, Parvati Patilová, Shafiqová, Black, Suri, Mohammad a Vaneová.

"Myslíš, že to súvisí s tým včerajším kúskom s oknom?" Longbottom sa spýta.

Malfoy nepohrdne otázkou ani pýtajúcim sa, čo je zaujímavé. "Neviem, čo iné by to mohlo byť."

"Bolo to trochu mimo jeho charakteru," povie Bulstrodová zamyslene. "Teda mimo triedy."

"V rámci triedy úplne normálne," súhlasí Finnigan. "Nie až tak vtedy, keď po sebe nehádžeme zaklínadlá."

"Luna dnes po hodine obrany povedala niečo zaujímavé." Blackom trhne, keď sa z oboch fakúlt ozve posmech.

"Čo má k tomu povedať Cvočka Lovegoodová, Black?" spýta sa Vaneová a Newbourne súhlasne zahučí.

Black sa na nich zahľadí. "Pozrite, viem, že ju nemáte radi, ale Luna je divná, nie hlúpa."

"To je fér, Black." Parkinsonová zazerá na ostatných, kým sa neprestanú smiať. "Čo povedala Lovegoodová?"

"Luna hovorí, že profesor Slizolin je smutný," povie Black, z čoho má Severus chladný, znepokojujúci pocit medzi lopatkami. "Povedal som, že to nie je nič nezvyčajné."

Grangerová prikývne. "Má naozaj veľa dôvodov, aby sa tak cítil."

"Nenájdeš ma, ako leziem do preliateho obrazu," povie Weasley. "V každom prípade nie dobrovoľne."

"Neviem, čo by som robila, keby všetci, ktorých som poznala a milovala, boli mŕtvi," zašepká Astoria.

"Áno, no má nás," povie Zabini rozhodne. "Keďže je to tak, musíme vymyslieť, čo s tým urobíme."

"Už sme mali poslednú hodinu s profesorom Slizolinom pred prázdninami," povie Patilová. "Prikrátky čas, aby sme toho chlapa Imperiusom prinútili, aby prehovoril..."

"Fred a George hovoria, že to aj tak nefunguje," odsekne Weasley. "Slizolin sa tomu len smeje. Škoda, že sa on v minulom semestri nemohol vysporiadať s naším smrťožrútskym učiteľom."

Vysporiadal sa, premýšľa Severus trpko. Potter bol tiež jediným študentom v celej prekliatej škole, ktorý sa zbavil kliatby Imperius. Ani Temný pán nebol úspešný, keď sa o to pokúšal. Niektoré zvyky, zdá sa, sa ustálili skoro.

"Dobre, chlapci!" Black sa začervená pri zvýšení hlasu, ale keď má ich pozornosť, nalieha ďalej. "Luna hovorí, že to bol iný smútok."

"Sú rôzne druhy smútku?" Nechápavo sa spýta Vaisey.

Daphne prevráti oči. "Áno, ty idiot."

"Možno by sme mu mohli niečo kúpiť na Vianoce?" Pochybovačne navrhne Takagi.

Mohammad sa na Takagiho pozrie prižmúrenými očami. "Predpokladáš, že oslavuje Vianoce. Niektorí z nás majú iné sviatky, hlupák."

"Slnovrat," povie Grangerová. "Ten je oveľa pravdepodobnejší. Baskovia, Briti a Piktovia..."

"História neskôr, Grangerová," preruší ju Malfoy a usmieva sa. "Problém je, že slnovrat pripadá na prekliaty piatok."

"Zrýchlená sovia pošta?" Thomas pokrúti hlavou. "Aj keby sme mali peniaze - sklapni, Malfoy – čo zohnať Slizolinovi s baziliškom?"

Severus odsunie stoličku a odíde od stola. "Kam ideš?" Minerva sa spýta.

"Musím si vybaviť známkovanie," odpovie úsečne a vyjde zadnými dverami na schodisko.

Keď sa Severus vráti do svojej kancelárie, zistí, že sa nedokáže sústrediť na to, aby si sadol a známkoval predvianočné eseje od dutohlavcov. To má za to, že najprv známkoval práce na MLOKy; teraz mu ostali pochybné múdrosti od prvákov, druhákov a tretiakov. Vďakabohu za Takagiho, Sibazakiho a Astoriu Greengrassovú - hoci ak má byť úprimný, Natalia Ollivanderová a Rebecca Goldsteinová z Bystrohlavu, Black, Mohammad a Suri z Chrabromilu a Joy Stiversová a Johnathan Holmes z Bifľomoru sú sľubní.

V myšlienkach sa mu vynárajú Nizarove slová: Odmietam učiť deti, ako sa stať ovcami idúcimi na porážku.

Severus sa posadí na stoličku a zúri. Prešlo dvadsaťštyri hodín a on stále netuší, čo si má myslieť o tom prekliatom zvitku. Želal by si, aby mu ho Nizar neukázal, alebo ešte lepšie, aby tú zasranú vec spálil na popol.

To by problém nevyriešilo. Bol by ešte nahnevanejší, keby sa to dozvedel po týždňoch alebo mesiacoch, a nie po niekoľkých hodinách. Nizar ukázal Severusovi slová napísané pred deväťsto sedemdesiatimi ôsmimi rokmi, keď on sám ešte stále panikáril z pravdy, ktorú odhaľovali.

Si divný.

Som zo Slizolinu, a ty tiež. To znamená, že aj ty si, na základe zaradenia, čo?

Sklapni.

Severus to chápe, ale stále chce veriť, že to bola len hra. Že všetky tie uplynulé roky boli len finta, na ktorú naletel, a dovolil si veriť, že je to skutočné priateľstvo.

Prečo to dieťa tak nenávidíš?

Pretože je všetkým, čo bolo na jeho otcovi hrozné!

Hriechy sa teda prenášajú z generácie na generáciu? Kresťania v mojich časoch tak kázali, ale nemyslím si, že mali na mysli práve toto, Severus.

Severus nemá ani skurvenú predstavu, čo si s týmto poznaním počať. Rozprával tomu istému mužovi o dieťati, ktorým kedysi bol... ktoré si Nizar nepamätá.

James Potter je mŕtvy od roku 1981. Aj keď si Severus zúfalo chcel myslieť opak, Harry Potter sa ani raz nesprával ako jeho otec.

Som chronický nespavec, Severus, ale oceňujem túto ponuku.

Nespočetnekrát pristihol toho fagana, ako sa potuluje po rokfortských chodbách, mimo postele a vždy predpokladal, že robí neplechu. Severus ani raz nezvážil myšlienku, že Potter sa potuloval po škole, pretože nemohol spať.

Nevedel som, že Salazar Slizolin má brata!

Viem si predstaviť, že o Salazarovi je toho veľa, čo nikto nevie, na čo si nechce spomenúť alebo o čom vôbec nechce hovoriť.

Severus strávi polovicu noci v bdelom stave vo svojej kancelárii a snaží sa vyrovnať s Harrym Jamesom Potterom a Nizarom Harivaltom Slizolinom. Nedosiahne oveľa viac než zmätené uvedomenie si, že obaja sú úplní blázni.

"Severus. Je všetko v poriadku?" spýta sa ho Dumbledore na druhý deň ráno pri raňajkách.

"Nie," odvrkne Severus, posadí sa a siahne po káve. Čoraz viac chápe Nizarov intenzívny odpor k ránu, najmä ak mu predchádza taká nechcená skurvená introspekcia po väčšinu prekliatej noci.

"Nespal si?" Minerva sa jemne spýta.

"To je hlúpa otázka."

"Nie si jediný." Minerva gestom ukáže smerom k dverám, ktorými práve vchádza Nizar. Zdá sa, že je v poriadku, a odpovedá študentom, ktorí sú dostatočne prebudení, aby ho pozdravili, ale Severus aj na diaľku vidí, že niečo nie je v poriadku.

Kým Nizar dôjde k stolu, Minerva sa naňho pozerá s otvorenými obavami. "Poppy má bezsenný spánok, Nizar. Jednoducho si ho musíš na jednu noc dopriať."

Severus si nemyslí, že to je jediný problém. Pod očami má náznak tieňov, ktoré hovoria o nepokojných nociach, ale Severus netušil, koľko svojej osobnosti Nizar nechal žiariť očami, kým ju úplne nepochoval. Rozdiel je taký prekvapujúci, že je to ako pozerať sa na cudzinca.

"Môj drahý chlapče, si v poriadku?" Dumbledore sa spýta. "A áno, som si vedomý toho, že je hlúpe klásť takúto otázku niekomu, kto je o mnoho storočí starší ako ja, ale ten pocit zostáva."

Nizar sa chvíľu tvári zmätene. "Ach, som v poriadku. Začiatkom tohto týždňa som triedil starú korešpondenciu a narazil som na... prekvapivé správy, na ktoré som zabudol. Nečakal som to, ale nepochybne sa s tým vyrovnám."

"Myslím, že smútok sa tak ľahko neopúšťa," povie Dumbledore. Nizar mu krátko kývne na znak uznania, kým si sadne medzi Minervu a Auroru.

"Dobré ráno," ponúkne Aurora.

"Nie, nie je," odvrkne Nizar a natiahne sa po čaj. To je natoľko normálne, že sa Severus takmer usmeje.

"Vždy počkaj až po kofeíne, Aurora. V súvislosti so sebou som ťa už neraz varovala a on má tú istú vlastnosť," povie Minerva sucho.

Nizar sa zdrží dosť dlho na to, aby vyprázdnil čajovú kanvicu a pohádal sa s Minervou o charaktere toastu, kým sa zdvihne na odchod. Severus odolá nutkaniu nasledovať ho; pozoruje svojich Slizolinčanov, ktorí vyzerajú oveľa obozretnejšie ako zvyčajne. Severus zúfalo dúfa, že ako dieťa nebol taký priehľadný.

Nizar prejde okolo stolov skôr, ako Malfoy vstane. "Prepáčte! Profesor?" Akoby to bol signál, slušná časť študentov sa tiež postaví. Malfoy, Zabini, Vaisey, Bulstrodová, Parkinsonová, sestry Greengrassové, Sibazaki, Takagi, Newbourne, Kartik, Finnigan, Thomas, Grangerová, Longbottom, Weasley, Parvati Patilová, Shafiqová, Mohammad, Suri a Vaneová, včerajší sprisahanci, sú na nohách. Pridali sa k nim Lovegoodová, slečna Weasleyová a jej bratia dvojčatá, Bainbridge, Baddock, Kubo a všetci študenti z Nizarovej triedy MLOKov.

"Musíme s vami niečo prediskutovať, pán profesor," povie slečna Parangyo.

Nizar zdvihne obočie, keď sa k nemu priblíži veľká skupina. "Vzbura?"

"Nie, to až po zimných prázdninách, pane," povie Gupta nevinným hláskom.

"Grangerová je tá, ktorá prišla na to, že ste pravdepodobne oslavovali slnovrat." Jordan prehodí ruku cez Grangerovej plecia, zatiaľ čo ona sa začervená.

"No... už dlho nie, ale áno, zásah," povie Nizar. "Som si však celkom istý, že to bude až zajtra."

"Väčšina z nás bude zajtra panicky riešiť školské úlohy na poslednú chvíľu, pane," povie Fleet.

Fred Weasley sa natiahne a šľahne Fleeta po hlave. "Hovor za seba, človeče."

"Ale ostatní budú mať veľa práce, takže to urobíme dnes," povie George.

Bulstrodová vytrhne niečo z Malfoyových rúk. "Trvá ti to príliš dlho." Podá to Nizarovi. "Tak preto, pane."

Severus nevidí, čo je to za predmet, nie s celou hordou študentov, ktorí mu stoja v ceste. "Prázdna kniha?" Nizar sa spýta.

"Nie je to len tak nejaká prázdna kniha," hovorí Black.

"Je to ten druh prázdnej knihy, ktorú použijete, ak sa chystáte napísať knihu, ktorá sa dá zázračne skopírovať, napríklad v tlačiarni," dodáva Bhatia.

"Všetci sme sa o tom bavili, chápete," vysvetľuje slečna Joharová, "a hoci sa nám všetkým naše nové obranné knihy páčia oveľa viac ako ich predchodkyne -"

"Sú to prakticky najlepšie učebnice v škole, keď uvážime, že tie druhé najlepšie sú už dve storočia zastarané." Parvati Patilová znie nevýrazne.

Minerva si odfrkne. "Druhé najlepšie," zamrmle. Severus jej venuje samoľúby pohľad. "Slečna Patilová nemyslí tie tvoje."

"- Ani jeden z textov, ktoré ste nám dali, nie je nastavený na modernú tlač," dokončí Johar a pozrie na ostatných.

"Tak či onak!" Hlas slečny Bellovej preruší rozhovor. "Napadlo nám, že možno by jedna z tých obranných kníh mala ísť do tlače a byť v riadnom kníhkupectve, a všetci sme sa zhodli, že Briceova by mala byť prvá."

Slizolin. Kto to pre teba bol?

Môj syn.

"Aha." Nizar sa odmlčí. "Takže sa nesťažujete, že sa učíte slová Slizolina?"

"Každý býval z tej alebo inej fakulty," povie Weasley na Severusovo úplné prekvapenie. Nemyslel si, že Ron Weasley niekedy dosiahne takú vyspelosť. "Okrem toho, Brice deSlizarse bol z dvoch najlepších."

"Dávaj si pozor, Weasley." Slečna Applebeeová znie veselo. "Niektorí z nás sa naozaj zahrievajú na celej tej 'vikingskej' veci."

"Ďakujem. Všetkým," povie Nizar, ale kým sa študenti vrátia na svoje miesta alebo odkráčajú do triedy, Nizar je tiež preč.

"Bola to veľmi láskavá snaha mnohých divoko odlišných myslí," povie Filius zvedavo.

Minerva sa nakloní bližšie k Severusovi. "Vedel si o tom?"

"Práve preto ti hovorím, aby si počas jedla venovala viac pozornosti svojim študentom. Včera plánovali niečo podobné."

"Niektorí z nás sú dosť múdri na to, aby boli selektívne hluchí, Severus," odpovie Minerva.

Severus sa na ňu usmeje a potom vstane od stola. "A niektorí z nás sú radšej dobre informovaní."

Medzi tromi dvojhodinovkami, hodinou MLOKov a náhodným rozmiestnením prvákov je preňho štvrtok vždy plný vyučovací deň. Je rád; znamená to, že je príliš zaneprázdnený potenciálnymi nešťastiami a smrteľnými nehodami, aby ho príliš trápilo svedomie.

Veľmi som sa bál, že som príliš tlačil na pílu. Si jediný človek, ktorého poznám, Severus.

Jeho mozog opustil školské roky medzi jeseňou 1991 a letom 1995 a s nevôľou sa sústredil na priateľstvo, ktoré trvá od jesene 1971 až doteraz - ak to Severus úplne neposral tým, že mlčal, keď nemal.

Priateľov si nezískavam ľahko a neodhadzujem ich ľahko.

Severus ide na obed s tým, že pokrytectvo nikomu nesedí. Sám touto vlastnosťou pohŕda.

Zastihne Nizara na schodisku za vyvýšeninou pre stôl zamestnancov. "Nizar."

Nizar sa mu obzrie cez plece a zastaví sa s rukou na dverách. "Ahoj."

Aj pri slabom osvetlení Severus vidí, že sa stále drží pevne na uzde, že v jeho pohľade nie je ani náznak jeho osobnosti. "Máš chvíľku?"

"Bohužiaľ nie. Mám veľa práce so známkovaním," povie Nizar a zatlačí do dverí. Severus sa zamračí a nasleduje ho von. "Známkovanie je zvyčajne moja výhovorka," povie tichým hlasom, zvuk prekryje hluk študentov, ktorí sa hrnú na chodbu na jedlo. "Výhovorka? Nie, mám dvestojeden metrov na čítanie." Nizar sa pozrie na stôl zamestnancov. "Prekvapuje ma, že som ešte nebol pohltený davom."

"Prečo?"

Nizar sa naňho zvláštne pozrie. "To ty si povedal, že nemáš dôvod súhlasiť s mojou žiadosťou o mlčanlivosť," povie a sadne si vedľa Minervy. Severus je jeden z mála prípadov v dospelom živote pristihnutý nepripravený. Nie, to si povedal ty, pomyslí si v hneve...

...ale Severus je ten, kto v Nizarovi zanechal dojem, že je to pravda. Vôbec to nepoprel.

Kurva! Na všetko kašľať, a potom to všetko podpáliť.

Severus ignoruje väčšinu svojho obeda, namiesto toho vyhrabal pásik zdrapu papiera a jedno zo samonamáčacích bŕk od dvojičiek. Zmení atrament na zelený a potom začaruje papier tak, aby sa jeho slová objavili a potom zmizli vo chvíli, keď správu prečíta adresát.

Múdry človek plánuje, ako prežiť, nie ako zomrieť s čo najmenším rozruchom. "Mitto ad Nizar," povie si popod nos.

O chvíľu neskôr Nizar chytí útržok papiera skôr, ako mu pristane v čaji. Zamračí sa na slová a napíše odpoveď, ale svoje vratné kúzlo zamieri o niečo lepšie; jednoducho sa objaví na stole vedľa Severusovho taniera.

Považujem to za realistické, číta Severus a mračí sa. Nizar si ten rozhovor pamätá, dobre.

Ubijem ťa na smrť kotlom za to, že si taký prekliaty defétista, napíše Severus, slová sú také špicaté a natesno, že vyzerajú ako zachytený hnev. "Revertere ad Nizar sinum scriptor," zamrmle a spokojne sleduje, ako sa Nizar na mieste šklbe, kým vyhrabe papier z vrecka.

Nizarova odpoveď pristane Severusovi na kolenách, keď je Minervina pozornosť zaujatá niečím iným. To si myslíš, že robím?

Papier začína vyzerať opotrebovane od toľkých správ napísaných na rovnakej malej ploche. Áno. Severus to dvakrát podčiarkne. Desím sa, že presne to robíš. Bojuješ za všetko ostatné. Prečo nie za toto? Je v pokušení dodať: "Prečo nie za mňa?" Ale to je jednak príliš pripomínajúce príšernú country westernovú pesničku zo Štátov, jednak príliš skurvene patetické.

Odpoveď mu pristane na tanieri, za čo si od Minervy vyslúži zdvihnuté obočie. Severus sa na ňu zahľadí, až kým neprevráti oči a opäť ho ignoruje.

Neviem ako.

To je taká nepochopiteľná odpoveď, že Severus zabudol napísať čokoľvek ďalšie. Vráti sa do triedy a zaoberá sa katastrofálnou náložou štvrtákov v dvojkombinácii. Potom Severus vynechá večeru, sedí vo svojich komnatách a premýšľa nad Nizarovou poslednou odpoveďou. Vie, že odpoveď má pred sebou a že je pravdepodobne zrejmá. Len ju nedokáže vidieť.

"James Potter dôveroval dospelým, že mu kryjú chrbát," zamrmle Severus a spomenie si na Nizarove slová, ktoré na túto tému povedal počas Potterovho prvého ročníka. Severus si spomína, ako sa vtedy zhrozil, keď si uvedomil, že mladý Potter považuje dospelých za nedôveryhodné bytosti, čo je zvyk, z ktorého Severus stále nevyrástol - ale na druhej strane dôveruje možno trom ľuďom na celej tejto planéte.

Potter nie je Nizar - biologicky sú rovnakí, to áno, ale jeden z nich bol štrnásťročné dieťa, keď ho Severus videl naposledy. Druhý je muž, ktorý má doslova vyše tisíc rokov, muž, ktorý od prvej chvíle, keď sa stretli, stelesňoval najlepšie vlastnosti Severusovej fakulty.

Avšak: Potter sa doslova postavil medzi iného študenta a nebezpečenstvo, a to viackrát. Severus počul, ako to dieťa vyjadruje obavy o iných a žiada o pomoc pre iných. Ani raz však nepožiadal o niečo pre seba, aj keď by sa to od neho očakávalo. Dokonca ani nefňukal, že mal trest, ak to nerobil v mene niekoho iného.

Možno pretrvávajúca tvrdohlavosť? čuduje sa Severus.

Nie, nie tvrdohlavosť. Nie je to ani charakterová vada. Severus počas svojho pôsobenia v čele slizolinskej fakulty dohliadal na deti z násilníckych rodín. Pripomína to aspekt jeho ja, ktorý bol pravdepodobne zlomený v detstve. Ak nie v roku 1981, tak si Severus vie predstaviť, že Dursleyovci boli viac než ochotní myšlienku sebazáchovy zo svojho jediného synovca vydupať.

Severus vstane a pristúpi k malému obrazu, ktorý pridal na krbovú rímsu, k obrazu tmavovlasého, tmavookého čarodejníka v zaplátanom koženom habite. Nepáči sa mu, že má doma prekliaty portrét, ale potreboval posla. "Nájdi verziu Salazara Slizolina, ktorá nebýva vo Vstupnej hale. Povedz mu, že by som sa s ním rád porozprával, prosím."

Tichý čarodejník prikývne a zmizne z rámu. Severus čaká a sleduje, ako ručičky na jeho hodinách odrátavajú tri minúty, kým sa portrét vráti s verziou Salazara Slizolina zo slizolinskej spoločenskej miestnosti.

"Aha, a kvôli čomu teraz ten výraz?" spýta sa Slizolin a venuje Severusovi nechápavý pohľad. "Niekto z tvojich mladých niečo rozbil?"

"Ide o tvojho brata."

Slizolin sa zamračí. "Čo rozbil on?"

Severus zaškrípe zubami. "On nie je ten, čo to rozbil a ja to musím napraviť."

"Ach bohovia, obaja ste idioti," zamrmle Slizolin a prejde si rukou po tvári. "Tak pokračuj."

"Aké ťažké bolo pre tvojho brata požiadať o veci pre seba?"

Slizolin sa rozosmeje. "Radšej by si vytrhal všetky nechty."

Severus sa snaží nevzdychnúť. "To som si myslel. Aké ťažké by bolo povzbudiť ho, aby požiadal?"

Slizolin sa naňho zahľadí cez roztvorené prsty. "Severus, ľahšie by bolo očakávať, že močový mechúr jedného človeka uhasí celý lesný požiar."

"Nikdy to nebolo lepšie, však?" Severus sa zamyslí nad neschopnosťou portrétu požiadať ho, aby zostal v roku 1977. Požiadať ľudí ako Regulus Black, aby nešli za Voldemortom, bolo prínosom len pre Regulusa; požiadať Severusa bolo aj túžbou jeho samého.

"Ukázal ti ten zvitok, však?" Slizolin čaká, kým Severus prikývne. "Nie. Nie, nebolo to lepšie. Prešlo tisíc rokov a Helga stále fantazíruje o tom, ako zavraždí vášho riaditeľa."

Severus sa zamračí. "Za čo?"

"Okrem iného aj za to, že vnútil Nizarovi tú pôvabnú rodinku," odpovie Slizolin. "Ak dúfaš, že Nizar napraví neporiadok, ktorý si narobil..."

"Nie," preruší ho hneď Severus. "Jednoducho sa to snažím pochopiť. Ani ja v tom nie som veľmi dobrý."

"Ak sa chceš učiť, už teraz si v tom oveľa lepší ako väčšina. Posledná otázka, Severus," povie Slizolin.

"Naozaj toho muža považuješ za svojho brata?" spýta sa Severus.

Menej trpezlivý človek by znechutene odišiel. Slizolin sa zdá byť len pobavený. "Z právneho a magického hľadiska Nizar je môj brat... ale aj bez zviazania mágiou? Severus, miloval som ho od chvíle, keď som ho stretol. Prihlásil by som sa k nemu ako k bratovi, aj keby v tom nikdy nefigurovala mágia." Potom zmizne zo záberu a zanechá za sebou onemeného, popleteného čarodejníka.

Severus vytiahne brko a ďalší list papiera. "Keď použijem slovo, znamená presne to, čo som si vybral - ani viac, ani menej."

Za necelú minútu sa mu papier vráti, pokrytý Nizarovou veľmi veľkou a výraznou odpoveďou. BOŽE MÔJ, PREDSA SI PRÁVE NEODKAZOVAL NA TÚ ZASRANÚ PARÓDIU! 1)

Možno to predsa len úplne nepokašlal. Severus sa usmeje, kým pošle papier späť. "Otázka je, či dokážeš, aby slová znamenali toľko rôznych vecí."

Papier vyskočí späť do miestnosti a dokonca sa mu podarí rozhorčene sa vzniesť. Fajn, vyhlási Nizarovo písmo. "Je v tom toľko výhod, že pamäť človeka funguje obojstranne."

Severus musí ísť nájsť tú prekliatu knihu, aby dokončil odpoveď. "Som si istý, že tá moja funguje len jedným smerom. Nemôžem si pamätať veci skôr, ako sa stanú."

KURVA, ANI JA SI TO NEPAMÄTÁM.

Severus sa zasmeje a potom sa načiahne k tarotovému balíčku, zdvihne vrchnú kartu a hodí ju na stôl. Balzam z Gileádu. Raz ho jeho vedomosti zlyhajú; spomenie si, že podobne ako pridanie mletého rohu jednorožca Balzam z Gileádu pridáva alebo zvyšuje magickú silu elixíru, ale len na málo čo iné.

Balzam z Gileádu, píše Severus. Čo robí?

Posledná časť pred tým, ako sa budem musieť vrátiť k známkovaniu. Za február dávam blbečkom extra kredity, ak odovzdajú esej o dva týždne skôr, odpovedá Nizar. Balzam gileádsky - bylina ochrany, liečiteľ duše, opravár zlomených sŕdc. Lieči zasrané elixíry lásky a bráni pred Temperom. Prekliata cirkev ju takmer vyhubila, keď si vzala do hlavy, že je to ochrana proti všetkému, ale nie je to tak. Je oveľa užitočnejšia pri duševných a mentálnych bolestiach.

Zaujímavé. Severus ťukne prstom do brka a napíše ešte jednu odpoveď. Môžem sa s tebou stretnúť zajtra ráno? Po raňajkách?

Nepovedal som posledná časť? Nepovedal som to? Nizar píše podráždenými ťahmi pera. "Naopak, keby to tak bolo, mohlo by to tak byť; a keby to tak bolo, bolo by to tak; ale keďže to tak nie je, nie je to tak. To je logika."

"Lewis Carroll, ty úplný zasraný Bystrohlavčan," zamrmlal Severus. "Dúfam, že to znamená áno."

Severus sa po polnoci práve ponára do spánku, keď ho lomcujúca bolesť v ruke prinúti vzpriamiť sa. Do čerta, už nie.

Oblieka sa do oblečenia, ktoré práve odhodil, nadáva si popod nos a vychádza do obývačky, aby si obul topánky. Karta Balzam z Gileádu stále leží lícom tam, kde ju nechal.

Severus sleduje jemné detaily rastliny a opäť si myslí, že je idiot. Množstvo času, úsilia a detailov, ktoré boli vynaložené na vytvorenie týchto kariet, by mu odpovedalo na každú otázku, keby sa nad nimi zamyslel. Habit bol pekný darček, ale aj keby Severus skutočne disponoval vešteckými schopnosťami odpadkového koša, karty sú meradlom toho, ako dobre mu Nizar rozumie.

Prečo nie? Severus si z balíčka vytiahne tri náhodné karty. Nemôže to byť menej poučné ako Lewis Carroll.

Otočí ich a potlačí grimasu. Áno, skutočne to môže byť horšie ako absintom opojený Bystrohlavčan.

Amanita phalloides, muchotrávka zelená. Datura stramonium, durman obyčajný. Conium maculatum, všeobecne známa ako bolehlav škvrnitý. 2)

"No, to je priaznivé." Severus vytiahne zo zásuvky ešte niekoľko elixírov, ktoré si zvyčajne necháva vo svojich komnatách, strčí si ich do vnútorného vrecka habitu a vytiahne letaxový prášok.

"Severus," privíta ho Voldemort, keď príde do Little Hangletonu. V salóne je plno; nie je to len Voldemortov najbližší okruh, ale všetci označení spomedzi tých, ktorých Voldemort považuje za svojich najužitočnejších spojencov.

"Môj pane."

"Je čas, aby som opäť privítal svojho predka," oznámi Voldemort. Severus sa obmedzí na zdvorilé, zvedavé prikývnutie na znak uznania a potom sa pripojí k ostatným.

Keď Voldemort načrtne samotný plán, ktorý sa mal uskutočniť v to ráno, Severusovi stuhne krv v žilách. Nemá ako odísť, nemá ako poslať varovanie. Môže jedine dúfať, že Nizar má skúsenosti s prekazením doslovnej pasce, ktorú Voldemort naplánoval.

____________________________________________________________________

 

1) Odkaz na knihu od Lewisa Carrolla Za zrkadlom, pokračovanie Alenky v ríši divov.

2) Všetky prudko jedovaté.

Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Ďakujem
Pre automatický komentár sa musíte prihlásiť.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Edit - 28.06. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: anizne - 28.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: luisakralickova - 28.06. 2024
| |
Díky za další dílek, určitě nás čeká nějaké dramatické rozuzlení, naše dvojka má ještě hodně práce;)
Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 30.06. 2024
|
Našu dvojku veru čakajú dramatické časy. :) Ďakujem za komentík.

Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: Yuki - 28.06. 2024
| |
No, dopadlo to líp, než by se dalo čekat...
Ještě, že si pánové tak nenápadně dopisují při snídani :D
Myslím, že Severus informaci o Nizarovi přijal rychleji, než samotný Nizar, který toto zapomněl. Přesto doufám, že si o tom budou moct co nejdřív promluvit a Severus se od Voldyho vrátí celý a živý...
Studenti se s dárkem pro Nizara vyznamenali :)
Moc děkuju za překlad, odvádíš výbornou práci :)
Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 30.06. 2024
|
Ďakujem. :) Páni to nakoniec vyriešia. A paradoxne s tým pomôže Voldy. Nič ľudí tak nezblíži ako spoločný nepriateľ. :D

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: katrin - 28.06. 2024
| |
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: misule - 28.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: barca666 - 28.06. 2024
| |
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: maria - 28.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: sisi - 28.06. 2024
|
Nějak nevím, kapitoly jsou jaksi čím dál delší, hodně se toho děje a ne vždy pochopím, co autorka chtěla říct, občas jako kdyby vynechala odstavce, můstky, kazí dějovou linii. Věřím, že příběh celý dopadne dobře, všichni hrdinové tu mají stejný zájem, chránit lid své domoviny, chránit školu, kterou v potu tváře a krvi postavili a bránili vlastními těly. Moc fandím Nizarovi, chudák, má pořád problémy s adaptací na jiné tisíciletí, dochází mu slova ze slovníků, nechce používat studentské výrazy, ale popravdě, ony se až tak neliší od nadávek prostého lidu. Moc hezké je, že se objevil staroušek Salazar, to se mi líbí, jak umí vrtat do lidí a zasáhnout na správném místě, aby se věci daly do pohybu.
Obávám se o Nizara i školu kvůli Voldyho nápadu na rodinné setkání u čaje. Severus, taky chudák, neví, jak z toho všeho zmatku ven. Nejlépe to řeší Brumbál, sám již odepsán a mnohokrát proklet paní z Mrzimoru, prostě všem říká "můj chlapče" a cucá své citronové bonbony. Katastrofa se blíží v podobě stomatologických jevů. Fakt bych Brumbála bez zubů radši neviděla.
No jo, pátek, děkuji za překlad, je to povedený kus poctivé práce. Díky.
Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 01.07. 2024
|
Hej, občas to autorka trochu príliš zamotava a miestami nie je jasne, co chcela povedať. Je to asi daň za rozsiahlost poviedky. Ale celkovo to snáď neuberá na kvalite, su to skor drobnosti.
Starousek Slazar, to sa mi paci. Starousek tam ešte sposobi prievan.
Dumbledore si cuca dropsy a čaká na svoju príležitosť.
Ďakujem za komentár a chválu. :)

Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: denice - 29.06. 2024
|
Úžasná, skvělá, nesmírně dlouhá kapitola - klobouk dolů, že ses rozhodla překládat. Celkem lituji, že se Nizar rozhodl neseřvat více než sto let starého mága, podle mě mohl přidat i pár přiléhavých kletbiček, ale chápu, že nemůže být všechno hned...
Překvapením kapitoly je Hagrid - není to ten tupý, Brumbála nekriticky poslouchající prosťáček, jak ho známe.
Díky.
Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 01.07. 2024
|
Tiež nechápem, prečo by tisicrocny čarodejníka nemohol nadávať storočnemu. :D
Hagrid sa nezdá, tam je ten povestný zdravý sedliacky eozum.
Ďakujem za chválu aj za komentár.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: ivy - 30.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: miroslava - 01.07. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: katrin - 02.07. 2024
| |
Ani neviem, pre koho ma boli srdce viacej.. pre Severusa? Nizara? Harryho? Ach chlapci, aj ked toto nie je zrovna maly hrbol na ceste, dufam, ze si to vysvetlite resp. sa s tym popasujete, pac si obaja zasluzite stastie.
Inak bude vysvetlena zmena vzhladu z Harryho na Nizara? Keby vyzeral rovnako, uz by to davno vsetkym doslo..
Jo a Voldy je samozrejme hajzlik a ten clifik na konci je od autorky podpasovka po takej kapitole ;)
PS: Albus ty arogantny nadutec s mesiaskym komplexom .. jasnee, podme skrutit obetnu krvnu magiu, o ktorej netusime, ako pracuje - Albus-ja-vsetko-viem-najlepsie-a-robim-to-pre-vase-dobro zasahuje, takze to musi byt dobre, pretoze ja som to vymyslel.
Jeskove zraky, treba mu prepichnut ego asi castejsie a brutalnejsie, zda sa, ze sarkasticke poznamky pretkane nadavkami sa jeho vysosti nedotykaju..
Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 03.07. 2024
|
Ale hej, zvládnu to. Nic tak nezjednoti ľudí tak, ako spoločný nepriateľ. A áno, autorka tu dala hnusný clifhanger. :)
Vysvetlenie zmeny Harryho vzhľadu bude vysvetlene, ale v podstate nemusíme chodiť nikam ďaleko- Harry/Nizar je predsa metamorfmag.
Dumbledore je proste blbec, keď môže niečo urobiť, nepýta sa sám seba, či by mal. Však neboj, Nizar mu pokojne a nenápadne zrazí hrebienok. :D
Ďakujem za komentár.
Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: katrin - 03.07. 2024
| |
Jojo, metamorfomag, ktory za 1. tvrdi ze sa neobtazuje menit svoj vzhlad kymnemusi a za 2. zabudol akos a to robi a znovu sa to ucil ;) za mna je to taka odpoved neodpoved a trosku nedostatocne vysvetlenie ;)
Kapitola 6: Čas je kruh (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 03.07. 2024
|
Zabudol, že to už v minulosti urobil. :)

Prehľad článkov k tejto téme:

( JSark )19.07. 2024Kapitola 9: Dobrý pokus
( JSark )12.07. 2024Kapitola 8: Duchovia
( JSark )05.07. 2024Kapitola 7: Rodinná krv
( JSark )28.06. 2024Kapitola 6: Čas je kruh
( JSark )21.06. 2024Kapitola 5: Surrey
( JSark )14.06. 2024Kapitola 4: Oznámenie
( JSark )07.06. 2024Kapitola 3: Rád
( JSark )31.05. 2024Kapitola 2 - Múr
( JSark )24.05. 2024Kapitola 1: Vyjavené proroctvo
( JSark )23.05. 2024Úvod