Preklady fanfiction Harryho Pottera

Len pre našu zábavu a poučenie.

Mimo kruhu času II.

Kapitola 4: Oznámenie

Mimo kruhu času II.
Vložené: JSark - 14.06. 2024 Téma: Mimo kruhu času II.
JSark nám napísal:

Mimo kruhu času


II. časť - Čas je kruh


Autor: flamethrower


Preklad: JSark


Banner: Jimmi

Pozor, nie je možné otvoriť v novom okne, musíte sa vrátiť späť.

Kapitola 4: Oznámenie

 

Londýn a toto prvé stretnutie s Rádom vytvára vzorec, ktorý sa Nizarovi páči. Až na malé výnimky trávia so Severusom spoločné večery po študentskej večierke buď v Nizarovej izbe na poschodí, alebo v Severusovom domove v kobkách. Severus ešte stále nespí dobre, ale Nizar mal vždy sklony k nespavosti, takže to celkom dobre funguje. Sú rána alebo neskoré noci, keď Nizar upozorní Severusa na temné znamenie skôr, ako si ho Severus uvedomí, ale krvná mágia určená na vyvolanie bolesti pre neho vždy bola hlasná. Tým, že je to Voldemortova krvná mágia, je to len oveľa očividnejšie.

Nizarovi študenti konečne, konečne napredujú spôsobom, ktorý ho uspokojuje. Noviny citujú Fudgeovo absolútne zdesenie z "armády, ktorú Rokfort zhromažďuje na neznáme účely". Ten článok si z Denného proroka vystrihol, citát zvýraznil a prilepil na stenu svojej kancelárie. Autor článku kľučkoval sem a tam, nebol si istý, či je to Dumbledore, alebo neslávne známy Slizolin, ktorý má byť Fudgeovým úhlavným nepriateľom.

V stredu ráno za ním prišla aj slečna Weasleyová, odvolávajúc sa na sovu, ktorá prišla od jej rodičov. "Takže, ehm... spoznali ste moju mamu a otca," hovorí. Kútikom oka Nizar vidí Rona Weasleyho, ako sa zdržiava pri dvojčatách a odpočúva ich spôsobom, ktorý je nad slnko jasný. Dvojčatá si svoju očividnosť uvedomujú a zvolili si ju zámerne, Ron nie.

"Áno, spoznal," odpovie Nizar slečne Weasleyovej. "Stretol som aj ich kreslo v  salóne."

Slečna Weasleyová sa snaží neusmievať, ale oči jej prebleskujú potláčaným smiechom. "Mama by mohla spomenúť ešte tri ospravedlnenia, pán profesor. Oni, ehm... vy ste im povedali, že sa mi darí."

"Povedal a myslel som to vážne. Konečne som ten hlúpy prízrak presvedčil, že ho už nebudem trápiť so slečnou Lovegoodovou. Ak budete mať voľnú hodinu o štvrtej kedykoľvek tento alebo budúci týždeň, nechám vás to dokázať."

Zdá sa, že je prekvapená, a potom sa jej oči zúžia. "Vo štvrtok o štvrtej. Nevadí to, profesor?"

Nizar sa usmeje. Zajtra. Slečna Weasleyová vôbec nestráca čas. "To je v poriadku."

Tá ranná dvojhodinovka nie je zábavná ani pre jedného z nich. Nizar pokračuje vo výučbe smrťožrúta týkajúcej sa odolaniu kliatbe Tempero, ale aspoň je schopný poskytnúť študentom ďalšie sakramentské informácie. (Každú vyučovaciu hodinu strávi pripomínaním si, že aktuálne uznávaný názov je Imperius, aj keď je to hlúpy názov).

Nizar urobil to, čo smrťožrút zanedbal, a vyučoval prvé hodiny kúziel mysle, čo dáva chrabromilsko-slizolinskej triede šancu bojovať. Na konci dvojhodinovky ju slečna Grangerová na jeho radosť ovláda, rovnako ako slečna Shafiqová, Longbottom, Zabini, slečna Bulstrodeová a slečna Greengrassová.

"Ako to, že dievčatá sú v tom lepšie ako chlapci?" Nott sa zamračí. "Nemali by sme v tom byť lepší ako ony?"

Nizar venuje mladíkovi plochý pohľad. "Pán Nott, keď sa slová, ktoré ste práve vyslovili, rozšíria po celej škole, budete mať šťastie, ak ešte niekedy v živote budete mať rande."

"Vážne," zamrmlala slečna Parkinsonová a pozrela na Notta. "Keby si vôbec niekedy dával pozor, vedel by si presne prečo."

"Slečna Parkinsonová, aj vy ste veľmi blízko. Očakávam, že na budúcu stredu uvidím obrovské zlepšenie," povie jej Nizar a ona sa usmeje. "Pán Thomas a pán Vaisey - vy tiež. Ostatní sa musia sústrediť na to, čo som vám povedal, a pripraviť sa na budúci týždeň."

Teraz, keď Nizar takmer šesť týždňov doháňal nižšie ročníky v tom, čo by už mali vedieť, začal štvrtákov oboznamovať s kúzlom Patronus. Až do budúceho semestra sa nemusia obávať, že budú musieť odháňať dementora-prízrak, takže väčšina z nich si túto výzvu užíva.

Slečne Lovegoodovej sa už patronus v podobe okamie mihá okolo hlavy, keď vstúpi do triedy na ďalšiu Nizarovu dvojhodinovku s Bystrohlavčanmi a Bifľomorčanmi. "Myslím, že sa nemusím starať o vaše pokroky, však?" Nizar sa jej s úsmevom opýta.

Venuje mu zasnený pohľad. "Nie, pán profesor. Som s nimi celkom spokojná. Je krásna."

"Je," povie Nizar a gestom ukáže na jej prútik. "Budete musieť zatiaľ svojho patróna poslať preč. Môžeš ho použiť na odpútanie pozornosti ostatných, keď všetci dokážu vytvoriť toto kúzlo."

"Áno, pane," odpovie slečna Lovegoodová spokojne. Namiesto prútikom zruší svojho patróna šepkaným pokynom. Nizar miluje živelných mágov. Stále sa snaží rozhodnúť, ako prepracovať inštrukcie pre slečnu Lovegoodovú do druhej polovice semestra, aby vyhovovali jej nadaniu.

Na konci hodiny už nikto iný nemá telesného patróna, ale slečna Smithová z Bystrohlavu je blízko. "Dobrá práca, všetci, aj keď ste znechutení. Keby to bolo ľahké, zvládali by ste patróna vyčarovať už v prvom ročníku."

S tretiakmi a potom aj prvákmi je to stále ľahšue, hlavne preto, že Nizar ani jednej skupine nehovorí, že ich tlačí do štvrtého a druhého ročníka zaklínadiel. Sú viac než pripravení, ale vo chvíli, keď sa niektoré deti dozvedia, že predbiehajú plán, zamrznú a potom je to na oboch stranách mučenie, keď sa ich snaží presvedčiť o opaku. Nizar tento krok radšej preskočí, vďaka.

Vo štvrtok ráno sú Goldstein, Padma Patilová, slečna Bonesová, slečna Jonesová a Macmillan jeho úspechmi v boji proti Temperu. Pán Boot, slečna Brocklehurstová a slečna Thatcherová sú blízko a on dáva triede bystrohlavsko-bifľomorských piatakov rovnaké inštrukcie, aké dostali ich slizolinsko-chrabromilskí kolegovia.

Jeho štvrtáci zo Slizolinu a Chrabromilu majú väčšie šťastie pri dosahovaní striebornejších foriem bližších fyzickým patrónom, aj keď sa zdá, že je to založené na súťaživosti. Je to zlepšenie oproti otvorenej vojne, takže Nizar to využíva v prospech všetkých. Slečna Weasleyová, pán Loonat a slečna Meadsová majú na konci dvojhodinovky telesného patróna– okrídleného koňa Graniana, 1) slona z východu a maličkú opičku, ktorá sa stále snaží ukradnúť všetko v triede napriek tomu, že sa nemôže ničoho dotknúť.

Slečna Weasleyová sa vráti o štvrtej popoludní, viditeľne nervózna. "Som pripravená vidieť ten, ehm, prízrak, pane," povie a pozrie na zamknutú skriňu, keď prízrak vnútri začne búchať po stenách.

Nizar čaká, kým zaujme pozíciu a kývnutím hlavy vyjadrí, že je pripravená. Potom odomkne skrinku a ustúpi.

"Riddikulus!"

Keď prízrak vykríkne, ustúpi a opäť sa schová do skrine, slečna Weasleyová sa k nemu otočí. "Ako som si počínala, pán profesor?"

Nizar sa na ňu pozrie. "Mohla by ste to urobiť druhýkrát?"

Slečna Weasleyová sa zamyslí. "Nevidím dôvod, prečo nie."

Nizar vytiahne prútik a hodí Patróna. "Fred, nájdi Colina Creevyho a povedz mu, aby priniesol svoj fotoaparát do učebne obrany."

Fred príde, celý zadychčaný, ťahá za sebou úbohého Creevyho. George do nich takmer zozadu vrazí, keď sa Creevy zastaví vo dverách. "Priviedol som dokumentaristu!" Fred oznámi. "Jediná požadovaná kompenzácia je, že tohto budem svedkom."

"Zabránil som mu v úteku!" Dodá George a slečna Weasleyová sa začne usmievať.

"Výborne. Pán Creevy, mám pre vás úlohu."

Nechať ich všetkých prisahať mlčanlivosť o tejto záležitosti je ťažšie - ide o prekliatych Weasleyovcov -, ale keď Nizar upozorní na nebezpečenstvo, všetci štyria študenti sú viac než ochotní držať jazyk za zubami. Dvojčatá sú obzvlášť nadšené predstavou, že povaha Ginevrinho prízraku sa nakoniec stane známou spôsobom, ktorý ich nepriateľa rozhodne podráždi.

Nizar strávi celé piatkové dopoludnie hodnotením esejí, ktoré sa začínajú odovzdávať s blížiacimi sa zimnými prázdninami. Majú už len jeden týždeň, kým úlohy bude považovať za oneskorené, a on je úplný bastard, ktorý im udelí len polovičný kredit, ak esej nestihnú odovzdať načas, hoci na jej napísanie mali dva mesiace.

No, robí úľavy kvôli prenocovaniu v nemocničnom krídle alebo iné mimoriadne situácie, ale začal som to až včera! ani raz nebolo prijateľné, dokonca ani vtedy, keď nebol povinný dať im ako známku písmeno.

Kým si Nizar uvedomí, že vynechal obed, do jeho triedy vtrhnú dvojičky Weasleyové. "Čas na vyjednávanie!" Fred zavolá a usmieva sa. "Inak povedané, ste na rade, aby ste nám pomohli!"

"Dobre, ale vy sa predvádzajte so svojou povesťou, ja sa zatiaľ naobedujem." Nizar dostane od škriatka tácku ešte skôr, ako si o ňu stihne povedať. "Drzí. Hajzlíci."

"Najskôr začneme s líniou žartov, neškodných nezmyslov," povie George.

"Skutočne neškodných," dodáva Fred. "Pokiaľ nepoukážete na niečo, na čo sme nepomysleli, v takom prípade zvýšime vekovú hranicu pre predaj."

"Už máte vybraté miesto, však?" Nizar sa spýta a sleduje, ako dvojčatá začínajú vykladať jednu zo štyroch tašiek.

"Vyjednávame o jeho prenájme počas zimných prázdnin," povie mu George hrdo. "Sú v tom namočení aj Lee Jordan a Verity Smithová. Verity je istá ako naša prvá zamestnankyňa, ale Lee je neistý - stále sa chce venovať profesionálnemu komentovaniu metlobalu."

"Má síce povesť na to, aby ho zobrali, ale najprv musí byť voľné miesto," povie Fred. "Ach, tento rok ste zmeškali každý jeden zápas. Ak vynecháte ten zajtrajší ráno, budeme vás obviňovať, že nemáte žiadnu školskú hrdosť, profesor."

"Bol som tak trochu rozptýlený tým, že som sa učil, ako fungovať v tomto storočí," povie Nizar. "Kto hrá?"

"Chrabromil proti Bystrohlavu. Neviem si predstaviť, na koho by sme mohli vsadiť, aby vyhral."

Fred prevráti oči na Georgea. "Naša sestra je tento rok stíhač. Aj keď nám chýba Harry, Ginny je sakra dobrá, Vaše vodcovstvo, pane."

Dvojčatá majú nepomenovaný prototyp kefy na vlasy začarovaný rovnakým kúzlom, aké použili na Severusove vlasy. Nizar si pripomenie, že v mysli dvojčiat má takýto predmet dokonalý zmysel. Majú aj novučičký bezhlavý klobúk, z ktorého vinia Nizara, pretože to on zaviedol koncept kúzla neviditeľnosti. "Áno, ale ja som vám to zaklínadlo nepovedal!"

George venuje Nizarovi nevinný pohľad. "No, nie, ale nie je až také ťažké zistiť to z kontextu, však?"

"Len to samotné zaklínadlo nepoužívajte na Rokforte."

Cukríky sú oveľa menej odstrašujúce, pretože vyprchajú za jednu až tri minúty. Nizar odmietne možnosť byť zasraným kanárikom.

"Nie bez záruky zodpovednosti za škodu," hovorí Nizar o ich hrdom výtvore črevo-uzol. "S niečím takým môžete ľuďom fyzicky ublížiť."

"Učí sa slová dvadsiateho storočia!" Fred hovorí, zatiaľ čo George si robí poznámky. "Hádam tomu zvýšime vekovú hranicu."

"Učím sa právnické výrazy z dvadsiateho storočia, lebo vaše ministerstvo je smiešne," kontruje Nizar. "Zaplať jednému zo slizolinských siedmakov, aby na to napísal zmluvu. Sú dobrí v odstraňovaní medzier."

"Stále nám dochádza Desaťsekundový zmäkčovač pupienkov," povie George, zatiaľ čo Nizar si prezerá predmetnú fľašu. "Trvalo dosť dlho, kým sme ho vyskúšali, ale robí presne to, čo sa na ňom píše, žiadne vedľajšie účinky."

"To isté platí aj pre našu pastu na odstraňovanie modrín." Fred podáva nádobu so skrutkovacím viečkom.

Nizar ju otvorí a okamžite zacíti vôňu koreňa arniky. "Och, dobrá voľba. Harmanček a kostihoj?"

"Aj čierny čaj a niekoľko ďalších tajných prísad," odpovie George. "Túto si môžete nechať. My siedmaci sa v triede zlepšujeme, rovnako ako niekoľko zákerných mladších študentov. Možno ju budete potrebovať. Je silnejšia ako čokoľvek, s čím sme sa kedy stretli v knihe elixírov."

Sortiment brkov je zaujímavý; Nizar chce asi tucet brkov s vlastným atramentom. ("Na rozdiel od všetkých ostatných si na tých našich môžete nastaviť kúzlo, takže atrament bude mať akúkoľvek farbu, kedykoľvek sa vám zachce.") Brká inteligentných odpovedí by mohli niesť aj priamo mená Freda a Georgea. Pero na kontrolu pravopisu je dobrý kúsok kúzla, aj keď dvojčatá priznávajú, že ich dokážu prinútiť fungovať len dva mesiace, kým sa kúzlo pokazí. ("Môže za to moderná angličtina," povie im úplne úprimne Nizar.) Samopíšuce brko je ich pýchou, pretože sa im podarilo dosiahnuť, aby kúzlo vydržalo celý rok, zatiaľ čo iné vydržia len mesiace.

Ich obrovská záplava, ktorú nazývajú Prenosný močiar, je natoľko zaujímavá, že ich Nizar takmer požiada, aby ju vypustili na chodbu, len aby videl výsledky, ale Argus Filch už tak nemôže vystáť jeho existenciu. Sú tu kúzla počasia, ktoré poskytujú osobný dážď, sneh alebo slnko tomu, kto fľašu otvorí. Potom sú tu ohňostroje, ktoré sa znásobia, ak sa ich niekto pokúsi zmiznúť, vnútorné a vonkajšie druhy. Nizar im povie, že ak sa naučia využívať tornádo vo fľaši, mali by ho vyzbrojiť.

"Uvedomujete si, že by ste toto všetko mohli ukázať profesorovi Flitwickovi a urobili by ste skúšky?"

Dvojčatá sa na seba pozrú. "Viete..."

"O ničom z toho sme neuvažovali z hľadiska známok," pokračuje Fred s jedným zdvihnutým obočím.

"Sme idioti," dokončí George a položí si hlavu na Nizarov stôl.

"Ten odstraňovač pupienkov a pasta na modriny by pravdepodobne upútali pozornosť profesora Snapea spôsobom, ktorý by nezahŕňal aj to, že by vám dal všetky existujúce tresty," podotkne Nizar. "Máte ešte niečo, čo by sa dalo označiť za elixír?"

George a Fred mu na stôl hrdo položili rad ružových a fialových fľaštičiek a každý typ napriek rozdielom v použití vyhlásili za elixír lásky.

"Aha." Nizar si prekríži ruky. "Povedzte mi, aký je rozdiel medzi Tempero-Imperiom a elixírom lásky."

"Ten prvý je Neodpustiteľný," povie George naraz, ale vymieňa si pohľady s Fredom.

"A?" Nizar si povzdychne, keď ani jeden z nich nič nepovie. "A tak sa dozviete, prečo je jún venovaný etike. Nie je v tom rozdiel okrem toho, že ministerstvo právne pomenovalo Imperius ako neodpustiteľnú, ktorá sa trestá väzením. To je všetko. Ukončím vašu existenciu, ak vás niekedy prichytím pri obchodovaní s týmito sračkami. Rozumiete mi?"

"Na niektoré z nich už máme objednávky," povie George a pomôže Fredovi odložiť tie fľaše. "Neviem, čo povieme ľuďom."

"Prídete s inou dohodou v podobnom duchu." Nizar gestom ukáže na pastu na modriny a ich odstraňovač pupienkov. "Pozbierajte všetko, čo máte, a choďte profesora Snapea zoznámiť s časťou vášho podniku... a spýtajte sa ho na Spiritum Veritatis."

"Prečo?" Fred sa spýta v rovnakom čase, ako George luskne prstami.

"Videl som to v Rokville! Zdalo sa mi to geniálne a chcel som osloviť výrobcu, ale v obchode mi nepovedali, kto to je." George sa tvári radostne. "Slizolinčania majú radi obchod, však?"

"Áno, majú, takže buďte pripravení vzdať sa svojho receptu na balzam na modriny pre osobnú potrebu," povie Nizar. "Ešte niečo?"

Prvou odpoveďou na túto otázku je niečo, čo sa volá Ulievacie maškrty a čo začalo prinášať zisk počas prvého týždňa vyučovania Dolores Umbridgeovej. Nizar preskúma jeho obsah, navrhne, aby ho ukázali Minerve McGonagallovej po absolvovaní, a potom povie: "Zvážte, či na škatuľu nepridáte vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Niektorí učitelia sú dôverčivejší ako iní. Keby som niekomu vykonal liečivé kúzlo na krvácajúci nos a ono by nefungovalo, boli by prichytení."

"Áno, ale kto by simuloval na vašich hodinách?" spýta sa Fred úplne vážne. "Vy nie ste nudný!"

"Niektorí ľudia sa jednoducho nechcú učiť. Nikdy." Tí istí ľudia, ako Nizar často zisťoval, zvyčajne nežijú veľmi dlho.

Nizar sa po tom, čo mu to dvojčatá vysvetlia, zadíva na ich patentované kúzlo snenia. "Koľko takých dokážete vyrobiť za mesiac?"

"Veľa," odpovie George po tom, čo sa s Fredom mlčky poradia. "Prečo?"

Nizar ukáže na kúzlo, ktoré obsiahli do podoby cukríka. "Pretože jedným z prvých krokov k tomu, aby ste sa naučili tú časť mágie mysle, ktorú nazývate oklumencia, je vedieť, ako vnútorne sústrediť svoje myšlienky. Samozrejme, postupuje sa ďalej, ale niektorí mágovia sú absolútne nanič v akejkoľvek forme vnútornej koncentrácie, ktorá zahŕňa neustálu vizualizáciu. Toto by mohol byť výborný spôsob, ako začať."

"Výborné," vyhlásil Fred. "Musíme dať dokopy skúšobnú skupinu."

"Áno, a je zvolaná na budúci utorok o ôsmej ráno," povie Nizar. "Už mi nezostáva čas, aby sa niektorí z vás naučili isté život zachraňujúce zručnosti. Prineste si na hodinu dvanásť dávok. Ak to vyjde, budete mi priamo pomáhať s piatakmi a šiestakmi, nielen s mladšími žiakmi."

Posledná sada predmetov dokazuje, ako vážne dvojčatá myslia svoju túžbu bojovať proti Voldemortovi a jeho armáde blbečkov. Okrem bežných ohňostrojov majú aj útočné ohňostroje ("Stále neškodné, ale sakra dobré rozptýlenie."); predlžovacie uši na odpočúvanie, pričom ďalší typ dokáže prerušiť kúzla na ochranu súkromia určené pre členov Dumbledorovho rádu; odvar na okamžitý rast strniska a brady, ktorý vydrží hodinu a je užitočný pre tých, ktorí sa potrebujú narýchlo ukryť; falošný detonátor ("Utečie od vás a vytvorí chaos, dobré rozptýlenie. Aha, a znásobí sa, ak sa ho pokúsite nechať zmiznúť."), ktorý Nizar chce a je mu jedno, či zaň bude musieť zaplatiť alebo nie. Majú aj líniu oblečenia s Protegom vloženým do látky, ktoré dokáže odpudzovať ľahké až stredne ťažké kúzla, zaklínadlá a kliatby.

"Ste geniálni, desiví a budete neslávne známi aj slávni," hovorí Nizar. "Zbaľte sa a choďte si nájsť niečo iné, čo by ste mohli robiť po zvyšok popoludnia."

Dvojčatá sa vrátia o 5:45. Fred tak žiari, že sa Nizar obáva, že vybuchne. "Máme dohodu o predaji Spiritum Veritatis."

"Exkluzívnu dohodu," dodá George a usmeje sa. "S objednávkou, ktorú sme zadali, aby sme nesklamali našu valentínsku klientelu."

"A čo ste urobili, číhali ste pred učebňou elixírov a prepadli toho človeka v žalári?" Nizar sa pobavene spýta.

George prikývne. "No..."

"Heh, profesor," povie Fred. "Uvidíme sa pri večeri!"

Nizar vstane a zatvorí dvere triedy na znak toho, že nebude k dispozícii. Sotva sa otočí, do miestnosti sa premiestni Severus. "Ahoj."

"Čo sa to, do čerta, práve stalo?" Severus sa neveriacky spýta a Nizar vybuchne smiechom.

__________________________________

 

Severus je v ten večer vo svojej kancelárii, keď si uvedomí neznámy zvuk. Zvedavo zdvihne hlavu, potom to vzdá a ide otvoriť dvere, keď sa zvuk nezmení na jasnejší. Aj potom mu chvíľu trvá, kým rozpozná dvojitý roh alboky, ktorý Nizar kúpil v Rokville.

Roky skúseností mu pomáhajú vystopovať zvuk až k jeho zdroju, hoci inak by sa tóny dali sledovať akýmkoľvek smerom. Vyjde po schodoch na piate poschodie, kde nájde niekoľko študentov, ktorí sa začnú zhlukovať, aby počúvali.

Nizar sedí v ráme jedného z veľkých zatvorených okien, oči zatvorené. Buď ich nevníma, alebo veľmi dobre predstiera, že ich všetkých ignoruje. Severus melódiu nepozná, ale má podobný smútočný charakter ako tá, ktorú Nizar hral v hudobnom obchode, keď priznával, že vyšiel z cviku.

Vyšiel z cviku, moje nervy. Za tými tónmi sa skrýva dosť emotívnej sily, aby sa Severusovi zježili chĺpky na rukách a na krku.

"Čo je to tentokrát za rámus?" Argus Filch zakričí. Študenti sa rozostúpia ako voda, aby Filch mohol prejsť. "Čo je to za prekliaty hluk?"

Argus Filch, možno naozaj zvážim, že ťa zabijem, pomyslí si Severus otrávene.

Nizar náhle prestane hrať. "Hluk?" Zoskočí z okna a priblíži sa k Filchovi, ktorý prekvapene urobí dva kroky dozadu, kým si spomenie, že sa má zastaviť. Nizarov výraz je ako náhly zostup snehovej búrky, ľadový hnev, pred ktorým by múdrejší človek utekal. "Počul som ťa správne? Nazval si jednu z obľúbených piesní mojich najdrahších priateľov rámusom a hlukom?"

"No, nevedel som, že ste to vy, profesor Slizolin," odpovie Filch, príliš zaskočený Nizarovou náhlou prudkosťou, takže zabudne znieť uštipačne, ako to zvyčajne robí, keď hovorí o rokfortskom inštruktorovi obrany. "Študenti nemajú dovolené robiť takýto rámus na chodbách!"

"Rámus," zopakuje Nizar, zvuk takmer nepočuť pomedzi zaťaté zuby. "Odkedy je na Rokforte zakázané hrať na hudobných nástrojoch?"

Filch sa zamračí. "Nie je to zakázané! Len to nie je určené na chodby!"

"A kde sa v školskom poriadku a smerniciach píše, že sa v tejto škole nesmie hrať na hudobný nástroj na verejnom priestranstve?" sa spýta Nizar chladným hlasom.

"Nepíše." Severus sa na ňu pozrie a neprekvapí ho, že je to Grangerová, kto má okamžitú odpoveď.

"Nie, v skutočnosti nepíše," povie slečna Greenwoodová a podporí Grangerovú. "Ale nikto sa na to naozaj... neodváži."

"Takže si presadzoval pravidlo, ktoré neexistuje?" Nizar sa zahľadí na Filcha. "Choď preč."

"Pozrite sa na to..."

"Je. Mi. To. Jedno." Nizar ukáže na schodisko. "Nemáš právo vymýšľať si vlastné pravidlá a obmedzenia podľa svojho vkusu alebo jeho nedostatku."

"No tak, pán profesor, je to preto, aby sa znížila hladina hluku!" Filch protestuje. "Toto je predsa škola, nie?"

"Ubezpečujem ťa, že takýto hluk už odo mňa nebudeš počuť," povie Nizar smrteľným šepotom. "Choď mi z očí, inak ťa prinútim, a nepoužijem na to schody."

Severus sa oprie o stenu, mimo Filchovho zorného poľa, keď sa Filch narovná, aby hľadal podporovateľov. "Poďte, pani Norrisová," povie Filch nakoniec. "Hádam sa presunieme do mojej kancelárie."

Keď Filch odíde, Nizar sa zdvorilo vymaní z malého davu študentov a ide opačným smerom, hore schodmi na siedme poschodie. Vo chvíli, keď on aj Filch odídu, slečna Applebeeová vybuchne: "Do čerta, to nie je fér!"

"Vieš, čo sa stane." Grangerová má na tvári zúrivý výraz. "Ohľadom zakladateľov je stále taký citlivý."

"Už nikdy nebudeme počuť nič podobné. Nie, ak niekto nepríde s nejakým vážne chytrým nápadom," zamrmle slečna Bainbridgeová.

Fred a George Weasleyovci sa na seba pozrú. "Všetci sú za to, aby sme Argusovi Filchovi urobili zo života peklo do konca školského polroka?" spýta sa George. "Povedzte 'áno'."

"Áno," ozve sa z viacerých úst, ktoré zastupujú všetky štyri fakulty. Grangerová a Parangyová znejú obzvlášť zlomyseľne.

"Návrh prijatý," povie Fred, ale nevyzerá ako mladík pripravený vykonať neplechu. Vyzerá ako muž, ktorý sa pripravuje na vojnu.

Severus sa vytratí skôr, než si študenti uvedomia, že svedkom ich zosnovanej pomsty bol učiteľ. Je na nich hrdý, ale zároveň má obavy o Nizara. Ešte nikdy nevidel, že by Nizarova nálada tak veľmi zhoršila, dokonca ani počas prvého vyhroteného rozhovoru v novoobjavenej učebni obrany. Skrčí sa do prázdneho skladu a premiestni sa na poschodie, kde pristane vedľa dverí do Nizarovej kancelárie. S je už otočené na mieste, a tak zaklope.

"Poď ďalej."

Severus sa zamračí na plocho znejúci Nizarov hlas a zatlačí do dverí. "Nizar?"

"Tu." Nizar sedí na svojej pohovke a prázdnym pohľadom pozoruje oheň v krbe. "Čo si potreboval?"

"Vidieť ťa," odpovie Severus. "Myslel som si, že sa chystáš zavraždiť Argusa Filcha."

"Videl si to, hmm?" Nizar potľapká pohovku vedľa seba. "Nie. Nemá to zmysel."

Severus si sadne, pozrie do ohňa a len tak-tak rozozná krivku kosteného rohu. "Nizar."

"Nie si jediný človek na tomto hrade s ukrutnou povahou, Severus Snape."

Severus si pritiahne Nizara k sebe. "Želám si, aby si to neurobil."

"Áno, no... stalo sa. Musím s tým prestať - nemôžem sa stále vŕtať v minulosti." Nizar vydá zo seba trhaný povzdych. "Je to preč a už sa to nevráti."

Severus netuší, čo na to povedať. Sympatie v jeho živote zvyčajne prichádzali len z mála zdrojov, Nizar bol jedným z nich, ale ponúknuť ich na oplátku je ťažká úloha. "Ak ťa to rozveselí, je tu veľa študentov, ktorí prisľúbili, že Argusovi do konca školského polroka poriadne spestria život."

Nizar chvíľu mlčí. Potom vyhŕkne: "Vôbec mi ho nie je ľúto."

"Tak toto sú slová pomstychtivého Slizolina."

___________________________________

 

Sobotné ráno so sebou prináša metlobal. Severus zistí, že Nizar sedí v oddelení pre zamestnancov, proti chladu zabalený v plášti. "Minerva má na všetko v tejto škole stávkovú kanceláriu, však?"

Severus prikývne, keď si sadne. "Prispôsob sa. Stavil si sa?"

"Naozaj mi nie je príjemné stávkovať na vlastných študentov," povie Nizar. "Okrem toho som stavil na to, že Minerva zloží Pomonu Sproutovú, ak Bystrohlav vyhrá zápas."

"Nie Filiusa?" Severus sa spýta.

"Nie, on je na to všetko príliš zdvorilý. Sproutová je nenapraviteľná," odpovie Nizar.

Severus súhlasne prikývne. "Keby nebolo toho, že Chrabromil vyhrá, zúčastnil by som sa na tej stávke."

Nizar sa naňho pozrie. "Si si tak istý?"

"Aj bez Potterovej prítomnosti ako tímového stíhača je zostava Chrabromilu veľmi, veľmi dobrá - je taká už od roku 1991," povie Severus, "a absolútne nikomu nepovieš, že som to povedal."

Nizar sa usmeje. "Nikomu."

"Prvý moderný metlobalový zápas?" Filius zapiští na Nizara, keď sa Bystrohlavčania vyšplhajú na sto bodov.

"Je to tak." Nizar sleduje letcov s bradou opretou o ruky v rukaviciach. "Tá metla je úplná sračka, ale chrabromilský stíhač má schopnosť hrať profesionálne - profesionálny metlobal je naozaj reálny? Nebol to vtip?"

"Naozaj je reálny," potvrdil Severus. "Všetci sú to blázni."

"A čo môj stíhač?" Filius sa spýta.

Nizar sa zamračí. "Slečna Changová nie - aspoň nie v pozícii stíhača. To je rozhodnutie, ktoré mi pripadá, že bolo urobené preto, lebo nebol nikto iný, kto by sa na to hodil, nie preto, že bola najlepšia."

Filius nepovažuje túto poznámku za urážlivú. "Čo by si navrhoval? Tento rok nebol nikto, ale to sa môže na budúci rok zmeniť!"

"Je dosť rýchla, ale vzhľadom na jej výkon v triede? Odrážač," odpovie Nizar. "Má dobrý švih a dobrú mušku a - páni, Fred, to si skoro vletel do bránky."

"Je opitý?" Pomona sa spýta a začne sa mračiť.

"Nie." Nizar sa zamračí. "Niekto ho zaklína."

"Zaujímalo by ma, koho dvojčatá rozhnevali tentoraz," uvažuje Bathsheda.

Nizar sa na ňu zahľadí. "Myslím, že o to práve nejde."

"Podvádzanie je medzi Slizolinčanmi osvedčená tradícia," povie Septima chladne.

Severus prevráti oči, ale Nizar sa urazí. Robí to s takou gráciou, akej by Severus nikdy nebol schopný. "Drahá Septima. To," ukáže na Freda, ktorý sa stále snaží riadiť metlu, ktorá chce letieť dozadu, "nie je podvádzanie. To je ohrozovanie niečieho života. Dúfam, že rozdiel sa ľahšie rozpozná medzi dospelými ako medzi malými deťmi."

Severusovi zavibrujú zuby, keď mágia v okolí náhle prudko zosilnie. Fredova metla sa okamžite začne správať slušne. "Čo si práve urobil?"

"Odrezal som študentov od možnosti zaklínať na metlobalovom ihrisku počas trvania tohto zápasu, fakultu po fakulte," odpovie Nizar. "Na tribúne je jeden Bystrohlavčan, ktorý má na mňa zlosť, Filius."

"Hrom do toho," zamrmle Filius. "Ďakujem, že si mi to oznámil. Keď sa zápas skončí, pozriem sa na tú záležitosť."

Chrabromil vyhral zápas, ale len tesne, keď sa Weasleyová dostala k strele ako prvá. "Aj napriek tej posratej metle. Profesionálny letec," zopakuje Nizar.

"Drž hubu o hre, aby sme sa mohli vrátiť dovnútra, kde je civilizovane a teplo," zasyčí Severus.

"Ako si to dokázal?" Pomona sa spýta a zablokuje im únikovú cestu, aby sa Nizara spýtala. "Takto odrezať študentom prístup k mágii. To je neprirodzené!"

Nizar na Pomonu hľadí úplne nechápavo. "Neprirodzené? Toto je magická škola. Preto majú niekedy prednosť otázky bezpečnosti. Keby si mi dovolila, aby som ťa riadne priviazal k mágii tvojej fakulty, hneď by si to pochopila."

"A ja stále tvrdím, že je to nezmysel!"

Nizar si povzdychol. "Ak nechceš prijať úprimné odpovede, choď mi, prosím, z cesty. Cítim takú náhlu potrebu skočiť do Čierneho jazera."

"V skutočnosti sa nechystáš skočiť do toho zasraného jazera, však?" Severus sa spýta cestou späť do hradu.

"Uvažujem o tom. Som teraz naozaj, naozaj nahnevaný na to, ako - ako sú niektorí z týchto učiteľov, kurva, bezcitní, keď ide o životy iných!" Nizar si odfrkne. "Prečo tu títo ľudia učia, keď im je to, do prdele, jedno?"

"Uvedomuješ si, že tí istí učitelia ma zvyčajne obviňujú z toho, čo teraz hovoríš?"

"Tebe to nie je jedno." Nizar zaškrípe zubami. "Nevyčaruješ si pri tom na tvári žiarivý úsmev, pretože chápeš, že to nie je potrebné! To, že niekoho pohladíš po hlave, neznamená, že sa staráš!"

Severus naňho prekvapene pozrie. "Teba to naozaj trápi."

"Samozrejme, že ma to trápi! Je to moja práca, Severus! Protectoris ex Britanni..." Nizar sa preruší a stisne si hrot nosa. "Kurva! Už som to skoro mal."

"Tak to nie je len obyčajný titul." Severus sa zamračí. "Si v poriadku?"

"Nie, teraz som nahnevaný a bolí ma hlava." Nizar pustí ruku. "Ochranca Britov nedáva vôbec žiaden prekliaty zmysel."

"Prečo nie?"

"Pretože to bol Myrddinov zasraný titul!" Nizar vybuchne a Severus je rád, že v dosahu nie sú žiadni študenti. Nizar berie svoje vlastné vyhlásenie o nenadávaní pred neplnoletými celkom vážne.

"Nizar: to pravdepodobne znamená, že si len spomínaš na jeho namiesto svojho," navrhne Severus.

Nizar sa zamračí. "Naozaj dúfam, že máš pravdu."

___________________________________

 

Severus sa v nedeľu ráno zobudí v obvyklom čase, prevráti sa a na prázdnom vankúši vedľa seba nájde útržok papiera. Rozloží ho a zamračí sa na odkaz, ktorý sa snaží prečítať vo svetle jedného rozsvieteného nástenného svietnika. Včerajšia noc bola venovaná Voldemortovi - opäť. V tme sa mu nedalo spať, ale inak bola miestnosť príliš svetlá.

Nie, naozaj nespím tak dobre, napísal Nizar, odpovedajúc na Severusovu mrzutú myšlienku. Pošli mi to naspäť, keď budeš dosť vcelku na raňajky.

Vstane, oblečie sa len do košele a nohavíc a strávi niekoľko minút v kúpeľni v snahe prebudiť sa a byť aspoň trochu reprezentatívny. Potom nájde brko, naškriabe odpoveď a pošle papier späť Nizarovi. Keď mu do bosých nôh začne prenikať chlad žalárov, rozmyslí si to a vráti sa do spálne po ponožky. Človek by si myslel, že po toľkých rokoch strávených na Škótskej vysočine si vypestoval hrubšiu kožu, ale nikdy nedokázal zabudnúť, aké je na juhu prekliate teplo.

Nizar prichádza v rovnakom čase ako raňajky. Na rozdiel od Severusa sa na dnešný deň obliekol. "Dobré ráno!"

"Prosím, nechaj si ranné nadšenie až po kofeíne."

"Ťažká noc?" Nizar sa spýta a ustúpi, aby škriatkovia mohli priniesť raňajky.

Severus Filky úsečne prikývne, aby odišla. "Hádam."

Nizar zdvihne šálku, naleje taký čierny čaj, že vyzerá smrteľne, a vloží ho Severusovi do rúk. "Voldemort."

"On," súhlasí Severus a začne piť čaj, ktorý chutí tak horko, ako vyzerá. "Niečo plánuje a baví ho, keď ma pri tom oberá o čas. Vrátil som sa až včera neskoro večer."

"Pretože nechce, aby si mi to povedal, či už úmyselne, alebo náhodou." Nizar si vezme koláčik a potom sa usadí do kresla.

"V tejto chvíli si stále myslím, že sa obáva, že by si si tú informáciu jednoducho zobral, a nie že by som ju nechal uniknúť." Severus niekoľkokrát zažmurká a naleje si druhú šálku čaju. "Dobré ráno."

Nizar sa usmeje, neurazený. "V skutočnosti je to tak. Rád by som ťa uistil, že sa Voldemorta neobávam."

Severus sa snaží, aby toto vyhlásenie nezabilo aj to málo chuti do jedla, čo má. "Ja sa obávam."

Nizar zbadá pohárik džemu, ktorý je plný malinovej marmelády. "Môžeš vedieť a rozumieť tomu, ako manipulovať s inými ľuďmi, či už terorom, alebo tým, že ich prinútiš, aby ťa milovali, a pritom byť úplný debil."

"Myslíš si, že nie je inteligentný?"

"Ale je," pripustí Nizar a zaksichtí sa nad kúskom koláča s džemom. "Prečo necítim nič iné len cukor? Prečo už nikto nevie konzervovať bez toho, čím by si mohol natrieť stenu a potom tým na ňu ľudí prilepiť?"

"Nepoužívali med už pred tisíc rokmi?" Spýta sa s úľavou Severus. Albus sa k večerom s Voldemortom alebo k dňu po nich správa, akoby to bolo strašné bremeno. Je, ale Severus nemá náladu na to, aby mu to niekto pripomínal, keď práve utiekol pred nutnosťou vyrovnať sa s tým. Nizar sa k ďalšiemu dňu správa, akoby bolo všetko stále normálne - čo aj je.

"Áno, ale my sme toho až tak veľa, sakra, nepotrebovali." Nizar odlomí časť koláča zmasakrovaného džemom a zje zvyšok. "Vieš, čo je dnes?"

Severus naňho vrhne plochý pohľad. "Nedeľa."

"Áno, ale aký je dátum?" Nizar nalieha.

Prevráti oči. "Sedemnásteho."

"Ktorý je?"

Severus sa zamračí. "V decembri. Potrebuješ kalendár, aby som nemusel byť v práci?"

"Je to prvý deň Chanuky, ty hlupák," povie mu Nizar s úsmevom.

Severus odloží čaj a načiahne sa po kalendár zo stola. "Máš pravdu. Tak to je."

"Ako je to dlho, čo si tomu venoval pozornosť?" Nizar sa spýta.

Odloží kalendár späť. "1984. Vtedy mi v lete zomrela mama a nezostal nikto, kto by to vedel, alebo koho by to zaujímalo. No, možno ty by si mohol," dodá Severus. "Ale nikdy som sa o tom nezmienil."

"Nie. Nezmienil." Nizar sa naňho nevinne pozrie. "Dúfam, že ti nevadí, že som to využil ako zámienku na sprisahanie."

"Veľmi pochybujem, že si vôbec potreboval nejakú zámienku," odpovie Severus. "Môžem dojesť raňajky skôr, ako zistím výsledok tohto sprisahania?"

"Výsledky, množné číslo," opraví ho Nizar a naleje čaj. "Páni," povie po prvom dúšku. "Je to ako vdychovať tekutý pušný prach."

"Dobre," povie Severus a po tretej šálke čaju a dostatočnom množstve jedla, aby do obeda nikoho neuškrtil, sa podvolí nevyhnutnému. "Urob to najhoršie."

Rovnako dobre mohol celé konanie poliať studenou vodou. "To by mohlo byť veľmi dobre," zašomre Nizar pod nosom. "Vlastne som to ešte nikdy nerobil."

"Nizar..."

Nizar mu podá obálku a preruší ho. "Mal by si to otvoriť. Obrázok na vrchu bude trochu šok, ale ten pod ním sa ti bude páčiť."

Severus ocení varovanie, keď si uvedomí, že prvá fotografia je plnofarebná čarodejnícka snímka veľmi mladého Toma Marvola Riddla. Vytiahne druhú fotografiu a takmer spadne zo stoličky od smiechu.

"Prízrak Ginevry Weasleyovej?" spýta sa a snaží sa dýchať cez záchvaty nevhodného smiechu.

"To bude ono, áno." Nizar má bradu podopretú rukou a sleduje, ako sa Severus spamätáva.

Severus zastrčí oba obrázky späť do obálky. Bude si to vyžadovať veľmi starostlivé mentálne usporiadanie jeho tienenia a spomienok, aby to skryl. "Ginevra obliekla svoj prízrak ako Gilderoya Lockharta. Som ohromený, že niekto konečne našiel využitie pre toho šaša."

"Myslel som, že dvojčatá zomrú od smiechu pri pohľade na jej kúzlo v akcii. Ten úbohý, traumatizovaný prízrak. Najprv ho slečna Lovegoodová vystraší, aby sa vyše týždňa schovával, a teraz si traja ryšavci myslia, že je príliš smiešny na vystrašenie kohokoľvek."

"Ďakujem," povie Severus a vloží obálku do jednej z priehradiek písacieho stola. "Hneď ako bude mŕtvy, zarámujem to." Zaváha, keď mu napadne niečo iné. "To by mohlo ohroziť Weasleyovcov a ich fotografa."

"Prisahali na mlčanlivosť. Dvojčatá sa budú učiť oklumenciu a pochop, že im nedovolím, aby sa vrhli do boja so smrťožrútmi, kým ju nebudú ovládať." Nizar mu podá dve brká. "Od dvojčiat. Samonamáčacie brká, ktoré vydržia rok, očarované tak, aby sa zmenili na akúkoľvek potrebnú farbu. Vraj sú už nastavené na červenú."

"To je od nich pozorné." Severus si nie je istý, ako sa vyrovná s predstavou, že mu dvojčatá dajú niečo, čo nezahŕňa migrénu. Stále si nie je istý, čo si má myslieť o svete, v ktorom Fred a George Weasleyovci vôbec dávajú zmysel. Rýchly test dokazuje, že atrament je skutočne presne ten odtieň červenej, ktorý má najradšej. "Aké kúzlo použili?"

"Exsisto aurum," navrhne Nizar. Severus to vyskúša a na papieri zanechá pás žiarivého zlata.

"Exsisto coccineus," zamrmle Severus a atrament brka sa opäť vráti do šarlátovej farby. "Užitočné."

"Ich ďalším darom je absolútne slávnostný sľub, že v učebni elixírov nebude nikdy fungovať žiadny ich výrobok okrem bŕk," povie Nizar. "Radi zostanú nažive."

"Ako vďačný mám byť za ten sľub?" Opýta sa Severus.

Nizar sa tvári ako človek, ktorý sa stal svedkom konca zdravého rozumu a stále sa snaží rozhodnúť, ako zareagovať. "Veľmi."

"Vieš, Chanuka trvá osem dní. Ty si už prekročil tretí deň skôr, ako som si stihol uvedomiť, že je ešte ráno."

"A ja mám tiež čakať až do zotmenia, ale naše rozvrhy sú naozaj... nie." Nizar siahne do vrecka županu a vytiahne zabalený balíček, ktorý vyzerá ako niekoľko balíčkov muklovských hracích kariet poskladaných na seba. Podá ho Severusovi a potom si opäť položí bradu na ruky. "Tí, čo praktizujú veštenie, ti povedia, že ak nemáš nejakú iskru, talent na Videnie, môžeš pochopiť mechaniku, ale mechanika je všetko, čo kedy budeš vedieť. To nie je moja skúsenosť."

Severus zaváha, kým rozviaže šnúrku, ktorá drží zväzok zabalený v hodvábe. "Aha?"

"Moja skúsenosť je taká, že tí, čo veštia, hľadia na veľmi úzky súbor nástrojov. Samozrejme, potom každého, kto tieto nástroje nedokáže používať, posudzujú, že na to nemá talent. Ja ovládam mágiu mysle, takže moje Videnie sa prejavuje spôsobmi, o ktorých som ti hovoril. Spôsobom, ktorý mi ale sedel. Otvor ho."

Severus venuje Nizarovi zvedavý pohľad, odstráni obal a odhalí balíček kariet. "Taroty?" spýta sa pobavene, pričom balíček spozná podľa klasického viktoriánskeho vzoru na zadnej strane.

"Je to taký balíček, z ktorého by Trelawneyová a jej družina jačali." Nizar mu gestom naznačí, aby balíček obrátil.

"Prísady do elixírov." Severus rýchlo prechádza balíček a nevidí žiadne čísla ani arkány, ktoré sa nachádzajú v tradičných nápadoch pre taroty. Kresby sú jemne detailné a farebne presne zodpovedajú každej rastline - magickej aj nemagickej - spolu s perím, hmyzom, magickými bytosťami, kameňmi a...

"Dračí dych života," zašepká Severus a nájde kartu na konci balíčka. Vždy videl len hrubé, zostarnuté kresby tejto rastliny. Táto je taká svieža a nedotknutá, ako sa len dá bez toho, aby sa táto vyhynutá rastlina našla v skutočnosti. Kvety majú doslova farbu dračieho plameňa; listy a stonka sú šupiny nesprávne pomenovaného waleského zeleného draka, dovezeného z juhu, keď boli posledné waleské červené vyhubené.

Dračí dych života: pomenovaný tak preto, lebo sa o ňom hovorilo, že má schopnosť privolať duchov späť do ich tiel a priviesť mŕtvych späť k životu. Severus to považuje za mýtus, ale o tom, že rastlina mala skutočnú a legendárnu schopnosť obnovy, vôbec nepochybuje.

"Nikdy som nevidel taký balíček."

"A ani neuvidíš. Sú jedinečné. Ja som ich nakreslil."

Severus prekvapene zdvihne zrak. "Nevedel som, že si výtvarník."

Nizar sa usmeje. "Nie som. Dokážem veľmi dobre dokumentovať, ale nie som umelec. Správne vyfarbovanie obrázkov je trik, ktorý ma naučila Helga, keď som sa ešte snažil spoznať rastliny v tejto oblasti."

"A ty si myslíš, že to môžem použiť."

"V skutočnosti si myslím, že môžeš. Takisto by sa dalo predpokladať, že ovládaš mágiu mysle, Severus, čo je dôležitý základný kameň všetkých tvojich schopností. Ako už bolo povedané, väčšina veštectva, ktoré som videl vyučovať na tomto hrade, je šoumenstvo a nezmysel. Jediné, čo je potrebné, je pochopenie tvojho nástroja, a preto som si vybral to, čo vieš najlepšie." Nizar ukáže na balíček. "Stačí mať v hlave otázku a potom ťahať karty len podľa prvočísel. Viac kariet ti prinesie jasnejšie odpovede, ale príliš veľa ti dá príliš veľa informácií, ktoré budeš musieť triediť. Dokonca aj spôsob, akým sú karty vyložené, je nezmysel. Vyberaj podľa citu."

"To je smiešne," zamrmlal Severus. Fajn, urobí to, aj keby len preto, aby dokázal, že nemá ani štipku talentu na prekliate veštenie. Vyberie si z balíčka päť kariet, pričom ho drží lícom nadol. Jeho zamračený výraz sa zmení na zachmúrený, keď skutočne pocíti rozdiel medzi jednotlivými kartami. Kašľať na to.

Zatne zuby a ťahá, kým sa počet nedostane na jedenásť, a všetky sú na tú istú tému: africká fialka, vŕba, santalové drevo, brečtan, mandragora, heliotrop, šalvia, kadidlo, repík, myrha a pivonka. 2)

Nizar zmätene sleduje, ako sa karty hromadia na stole. "Na čo si sa to, kurva, pýtal?"

"Každá. Jedna. Blbá. Karta," zavrčí Severus. "Teraz ti verím. Pýtal som sa na Pottera. Kde je Harry James Potter?"

Nizarovi sa zdvihne obočie. "Odnesený pre ochranu, pre očistu a liečenie. Každá jedna rastlina sa zaoberá týmito aspektmi. No... gratulujem. Pri zisťovaní, čo sa mu stalo, si sa dostal ďalej ako Albus Dumbledore."

"Ale to je stále unesený!" Severus sa zarazí. "Aj keby bol ten nezmysel o ochrane pravdivý, stále mi neodpovedal na moju otázku!"

Nizar vytiahne repík, santalové drevo, pivóniu, šalviu, myrhu, heliotrop a kadidlo. "Za starých čias sa všetky tieto rastliny považovali za pomocníkov pri vyháňaní. Nie nevyhnutne v zmysle zbavovania sa zla, hoci aj to bolo ich využitie, ale v... pýtal si sa kde. Odpoveď, ktorú ste dostali, je ako."

"Prečo?" Severus sa spýta a zahľadí sa na karty. Už ho nezaujíma žiadny náznak vešteckého talentu. Teraz je len rozzúrený, pretože odpoveď bola príliš nejasná.

"Neviem." Nizar zatvorí oči. "V tých časoch sme tomu nehovorili rimbaba. Bolo to adreminte." 3)

Severus znepokojene sleduje, ako sa Nizar zapotáca na mieste a potom takmer spadne tvárou na dosku stola. "Nizar!"

Nizar sa vytrhne z toho, na čo narazil, omráčený a žmurkajúci. "Nemôžu ti odpovedať. V ceste je mágia, ktorá ti nedovolí nájsť kde. Iba ako, prečo alebo čo. Nie však kde."

"Ochrana," povedal Severus. Nizar sa nad tým zamyslí a prikývne. "Pred Voldemortom?"

"To by bola pre Pottera tá najzjavnejšia hrozba." Nizar potrasie hlavou, aby si ju vyčistil, a opäť siahne do svojho plášťa. "Je to užitočná informácia, ale neviem, čo s tým mám teraz robiť."

"Znova?" Severus sa zamračí. "Nizar."

"Budúcu zimu zaútočím na tvoju dôstojnosť len jedným darom," povie Nizar a ignoruje výraz Severusovej tváre. "Odpusť mi, ak ťa chcem rozmaznať."

Severus si popod nos zamrmle, ale prijme malú sklenenú fľaštičku so sklenenou zátkou. Vnútri je podlhovasté semeno, hnedé s náznakmi červenej na každom z jeho tŕňov. "Čo je to?"

"Povedal som ti, že domáci škriatkovia ošetrili moje komnaty konzervačnými kúzlami, však?" Nizar nakloní hlavu k fľaštičke. "To je posledné existujúce semienko Dračieho dychu života."

Severus takmer upustí fľaštičku. "Je to čo?"

"Počul si ma." Nizar mu podá zviazaný zvitok. "Je to životaschopné semeno rastliny, ktorá vyhynula pred ôsmimi storočiami. Ak sa budeš riadiť týmito pokynmi, budeš mať jedinú živú rastlinu Dračí dych života na celom svete."

"Prečo mi to, do prdele, dávaš?" Severus sa udivene a neveriacky spýta. To, čo drží v ruke, by mu mohlo zarobiť toľko zlata, že by si zaň mohol doslova kúpiť celú krajinu.

"Nuž, s rastlinami som hrozný," povie Nizar s krivým úsmevom. "Mohol by som sa o to pokúsiť, ale ten moderný výraz o capovi záhradníkom 4) sa na mňa rozhodne vzťahuje. A... prečo by som ti to nedal? Si majster elixírov, ktorý chápe skutočnú hodnotu toho, čo drží v ruke. To mi mimochodom vynáša až sedem darov - semeno, návod na starostlivosť a nakoniec aj rastlinu."

Severus vloží fialu a zvitok do zásuvky svojho stola. "Bojím sa spýtať, čo by mohlo byť to povestné číslo osem."

"Dobby," povie Nizar a objaví sa čudný oslobodený rokfortský domáci škriatok. Severusa pobaví, že si osvojil slizolinskú striebornú a zelenú, aj keď ten odtieň zelenej je príšerný.

"Dobby si pamätá, pán profesor Slizolin!" škriatok mu podáva objemný balík zabalený v modrom papieri a špagáte. "Dobby praje profesorovi Snapeovi šťastnú Chanuku. Na Rokforte sú čarodejnícke deti, ktoré budú dnes večer oslavovať!"

"Som rád, že budú mať príležitosť." To isté sa nedalo povedať o Severusových časoch na Rokforte, keď bol jediným židovským študentom v škole prekliatych päť rokov. V čase, keď sa na Rokforte opäť začali objavovať Stiverovci, Goldsteinovci, Vineyovci, Glassmanovci, Rosenbergovci, Solomanovci, Leathermanovci a Mordekovci, Severus bol v šiestom ročníku a už mu to bolo úplne jedno.

Nizar gestom naznačí Severusovi, aby vstal, a až potom mu podá balíček, ktorý je mäkký, ale má slušnú váhu. "Vo vnútri toho kufra z podzemného jazera bola dlhá látka." Strčí si ruky do vreciek habitu a tvári sa nevysvetliteľne rozpačito. "Nemal som pre ňu využitie a Filky pozná tvoje miery, tak som ju požiadal, aby z nej pre teba niečo vyrobila."

Severus sa cíti príliš rozpačito, keď rozbaľuje balíček. Vnútri je čierny habit, ktorý je pod jeho rukami úžasný. "Je to tá istá zmesová látka z hodvábu a vlny, z akej sú vyrobené tvoje vlastné habity."

"To je." Nizar sleduje, ako ho Severus rozkladá po celej dĺžke. "Vyrobili ju magickí tkáči. Nikdy sa neroztrhne, nite sa nikdy neošúchajú. Jej vyhotovenie znamená, že má prirodzenú ochranu voči slabším kúzlam, pretože nemôžu cez túto magickú tkaninu preniknúť."

"Prekliate kráľovské výkupné," zašepká Severus a nevie, čo by ešte povedal.

Nizar prehltne a vykročí dopredu. "Tu." Vezme Severusovi z rúk habit a pomôže mu ho obliecť. Teplá váha je príjemná bez toho, aby obmedzovala. Padá mu až ku kolenám a obdivuhodne splýva v reakcii na pohyb. Rukávy sa mu končia na lakťoch, keďže si radšej udržiava oblečenie mimo kotlíkov.

Severus zdvihne ruku a pozornejšie skúma látku. V látke je vzor, vyrobený z fialovej farby, takej tmavej a temnej, že sa maskuje ako čierna, kým tomu nevenuje blízku pozornosť. Vzor sa tiež mení a prispôsobuje, ako ho pozoruje, čo je aspekt magického tkania. "Nizar, je to úžasné, ale toto všetko - toto je príliš veľa."

"Nie je." Nizar mu upraví padnutie habitu na hrudi, nepozerá sa naňho. "Tradícia mojej doby hovorí, že dvorenie... daruješ tomu, o koho sa uchádzaš, predmety, ktoré vyjadrujú, ako veľmi si ho ceníš. Chanuka je len vhodná zámienka."

Severus sa pokúša prehovoriť a nemôže. Dary na dvorenie. Nizar mu priniesol smiech, praktickosť, istotu bezpečia pred zlomyseľnosťou, ručne vyrobený veštecký nástroj, ktorý mu skutočne funguje, čo odhalilo ďalší aspekt Severusovej mágie, o ktorom si myslel, že je nedostupný, dal mu kľúč k jednej z najmocnejších existujúcich rastlín a potom mu daroval rúcho z látky, ktorú už nikto nevie vyrobiť.

"Sme vo vojne, Severus, bez ohľadu na to, čo si myslí Denný prorok a ministerstvo," povie Nizar ticho. "Vo vojnách umierajú ľudia. Videl som to, znova a znova. Vždy si v nebezpečenstve a tá chodiaca zasraná mŕtvola si myslí, že ma musí poraziť, aby si dokázala, že je najlepšia. Radšej by som bol, keby si vedel, ako som..." Zavrie oči. "Milujem ťa. Radšej to poviem teraz, ako by som to nikdy nepovedal."

Severus sa natiahne a vezme Nizara za jednu ruku. Končeky jeho prstov sú studené a jemne sa chvejú, čo mu presne hovorí, ako veľmi sa bojí, že to vyhlásenie urobil. "Nizar, nemám nič, čo by som ti mohol dať a čo by malo aspoň vzdialene rovnakú hodnotu."

"Severus, bol si mojou radosťou, keď som nemal nič. Ukázal si mi, že stará stena v Londýne prežíva, pripomienka minulosti, ktorú už nikdy nemôžem získať späť. Pre mňa?" Nizar sa naňho pozrie, čeľusť mu stuhne. "Pre mňa to má oveľa väčšiu cenu ako toto všetko."

"Nikdy v živote mi nikto nič také nedoprial, Nizar."

"Áno, no." Nizarov úsmev vyzerá napätý. "Ak odmietneš dvorenie, odmietnem aj dary, ak sa ich pokúsiš poslať späť."

"To bolo niečo, čo ľudia robili?" Severus sa spýta, zmätený tým zvykom.

"Bolo nezdvorilé posielať zmiešané správy," povie Nizar. "Ak si odmietol niečie dvorenie, ale nechal si si to, čo ti dal, bolo to ekvivalentom... nie krádeže, hoci podvedomý aspekt krádeže v tom bol. V podstate si dvoriacemu hovoril, že nie si pevný vo svojom rozhodnutí odmietnuť ho." Nizar sa nadýchne. "Nemusíš to oplácať, vieš. Môžem počkať, kým sa rozhodneš, Severus."

"Nejde o rozhodnutie," zamrmle Severus. "Ide o to, aby som dokázal povedať tie slová, a ja neviem ako."

Nizar sa nezdá byť prekvapený, keď to počuje, ale okolo očí má stále náznak napätia. "Tak vedz, že tu budem, kým to nedokážeš."

Jediná vec, ktorej Severus dovolí, aby ho v ten deň vytiahlo z jeho kajuty, je nutnosť objaviť sa na obede, hoci len preto, aby svojim Slizolinčanom pripomenul, že sa majú správať slušne. Severus si na obed oblečie darované rúcho. Ak je také odolné voči poškodeniu, ako tvrdí Nizar - a on nemá dôvod o tom pochybovať -, Severus ho môže pokojne použiť. Výraz na Nizarovej tvári mu za to tak či tak stojí.

Minerva sa pozrie na Severusa, zastaví sa a potom sa naňho opäť pozrie. "Dnes vyzeráš veľmi dobre, Severus."

Zažije nepríjemný moment déjà vu. "Nerozprávali sme sa o tom nedávno?"

"Rozprávali, ale..." Minerva našpúli pery. "Myslím, že Nizarova prítomnosť ti prospieva," povie bez akéhokoľvek náznaku, že chce naznačiť randenie. "Postavou a výrazom pripomínaš muža tvojho veku, nie niekoho, kto trvá na tom, že uvidí svoje prvé storočie skôr, ako sa dožije štyridsiatky."

Severus uvažuje, či ten dojem vyvoláva odstránenie zvyškov kliatby z Cruciata, alebo je to jednoducho Nizarovou spoločnosťou. Stále sa nerád venuje svojmu odrazu nad rámec nevyhnutnosti holenia, ale aj on vidí, že vrásky na jeho tvári sú menej výrazné. "Možno," dovolí si.

"Páči sa mi aj ten habit," povie Minerva tichším hlasom.

"Bol to dar."

"Aha. Dnes je prvý deň Chanuky, však?" Minerva sa spýta, čo ho prinúti skryť úsmev. Vždy si vážil, že Minerva McGonagallová si na také niečo pamätá, zatiaľ čo ostatní sa tým nikdy nezaoberali. "Zdá sa, že je trochu skoro na darček. Viem, že našich pätnásť študentov oslavuje až dnes večer."

"Bolo mi pripomenuté, že nemám žiadny užitočný program mimo hraníc triedy. Často."

"Ním," povie Minerva popod nos a niet pochýb, koho má na mysli. "V tom prípade je Nizar najrozumnejší."

Obe sa pozrú na Nizara, ktorý sa k stolu nedostal. Prekážajú mu Slizolinčania aj Chrabromilčania a vyzerá, že buď sprostredkúva rozhovor, alebo ho podnecuje. Slečna Bulstrodová sa s Kanzou opäť vybrala preč, spokojná so svojím úspechom.

Minerva sa usmieva. "Všetci ho majú radi a pre našu neslávnu rivalitu to robí divy, však?"

Severus jej prikývne. "Verím, že to, že do nich Godrik Chrabromil a Salazar Slizolin počas prvej hodiny s Nizarom rýpali, bolo tiež užitočné."

"Tie mladšie verzie Godrika a Salazara do nich stále rýpu," povie Minerva pobavene. "Práve nedávno som ich pristihla, ako prerušujú potenciálnu roztržku. Mladšia Rowena a Helga sa tiež zdajú byť oveľa aktívnejšie, hoci Merlin vie, čo sa deje s tými štyrmi portrétmi vo Vstupnej hale. V porovnaní so svojimi mladšími ja sú oveľa mrzutejšie a... no, zbytočnejšie."

"Keď bol stále ešte zviazaný v portréte, Nizar sa raz zmienil, že s ich portrétmi sa mohlo manipulovať." Severus sa zamračil. "Či vie, ako to opraviť, alebo nie, to mi nepovedal. Ostatné portréty, ktoré nám teraz pomáhajú, sú tie, ktorých maľby sa nikdy nenachádzali na verejných miestach - no, okrem Godrika v riaditeľskej veži, ale Albus spomína, že všetky riaditeľské maľby nesú ochranné kúzla, aby ich nikto neovplyvnil."

"Kto by manipuloval s portrétmi prekliatych zakladateľov?" spýta sa Minerva rozhorčene.

Severus sa na ňu pozrie. "Niekto, kto chcel vytvoriť rivalitu."

Zvyšok nedele strávi leňošením s Nizarom na pohovke, čítaním, rozprávaním alebo jednoducho ničnerobením. Myšlienka ničnerobenia je Severusovi v tomto období života takmer úplne cudzia. Má iné povinnosti, ktorým sa musí venovať, ale odpočívať v plnej kráse na pohovke s Nizarom ležiacim pritisnutým k nemu je oveľa príťažlivejšie.

Znamená to tiež, že Nizar zaspí. Severus prehrabne prstami Nizarove kučeravé vlasy a jedinou reakciou je tichý povzdych.

Dobre spíš, len keď si so mnou, však? Severus sa zamyslel a nechcel vysloviť otázku nahlas. Keď spolu prespia celú noc v jednej posteli, Nizar najčastejšie ešte spí, keď sa Severus ráno zobudí. Premýšľa, či je to vedľajší účinok toho, že bol takmer desať storočí uväznený sám v obraze (okrem Kanzy), alebo je to... niečo iné.

"Viním ťa za to," zašepká Severus pod nosom a odloží knihu na dosť dlho, aby si z tarotového balíčka zobral najvyššiu kartu. Je to ďalšia rastlina na karte - hloh. Má niekoľko liečivých využití v elixíroch, hoci drevo sa považuje za dôležitejšie pre výrobcov prútikov. To, že pozná jeho liečivé vlastnosti, však znamená, že pozná aj magické povesti, ktoré ho obklopujú. Hloh, strom nádeje... a liečivý nástroj na zlomené srdcia.

Som prekliaty plyšový medvedík, uvedomí si Severus a musí potlačiť úsmev.

__________________________________

 

1) Keby sa niekto chcel pozrieť, bohužiaľ len v angličtine: https://harrypotter.fandom.com/wiki/Granian

2) Nechcelo sa mi dávať odkaz ku každej jednej prísade, takže som tie menej známe zoradila takto aby ste si mohli pozrieť čo nepoznáte:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Africk%C3%A1_fialka

https://cs.wikipedia.org/wiki/Santalov%C3%A9_d%C5%99evo

https://cs.wikipedia.org/wiki/Heliotrop

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0alv%C4%9Bj

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kadidlo

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98ep%C3%ADk_l%C3%A9ka%C5%99sk%C3%BD

https://cs.wikipedia.org/wiki/Myrha

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pivo%C5%88ka

3) Tu sa podľa mňa autorka pomýlila, pretože tie názvy rastliny tam inak vôbec spomínané nie sú.

4) Poznámka prekladateľky: Anglický idiom „Black thumbs“ - neschopnosť nechať rastliny rásť, tendencia zlyhať ako záhradník.

Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Ďakujem
Pre automatický komentár sa musíte prihlásiť.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Edit - 14.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: anizne - 14.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: Yuki - 14.06. 2024
| |
Mám ráda našeho plyšového medvěda! :)
Dárky v rámci chanuky a dvoření od Nizara, byly velmi nápadité a řekla bych, že Severuse zahřály u srdce :) (Nápad s tarotovými kartami je úžasný!)
Potenciál dvojčat je očividně velice přehlížený a jsem ráda, že mají Nizara, aby s ním svoje výrobky mohli probírat a zvažovat jejich používání.
Myslím, že si u Severuse šplhli :D
Metlobalový (teď mi úplně vypadl český ekvivalent!) zápas si zjevně někteří užili. Dost dobrý tah s tím znemožněním kouzlit. Proč to už někoho nenapadlo dřív? Rozhodně by to bylo vhodné v Harryho prvního ročníku :)
Moc děkuju za další část!
Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 16.06. 2024
|
Jj, plyšový medvedík pobavil.
Dvojčatá sa dostávajú do popredia a myslím, že si viacerí uvedomia, ako ich podceňovali.
Famfrpál. :) Priznávam, že používam niektoré české výrazy, pretože sa mi slovenské verzie nepáčia (letax, tremdava). Akurát famfrpál medzi ne nepatrí, ten sa mi zase nepáči v češtine. :D
Veľa vecí nikomu nenapadli. Až sa musel objaviť jeden prastarý Slizolin.
Ďakujem za komentár. :)

Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: katrin - 14.06. 2024
| |
Paaani… nejak sa tu rozplyvam :)
Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 16.06. 2024
|
Ešte počkaj, ako sa budeš rozplývať budúci týždeň. :)
Ďakujem, som rada, že je kapitola vhodná na rozplývanie. :D

Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: sisi - 14.06. 2024
|
Moc děkuji za tuto extra dlouhou kapitolu, sedím u ní od rána, každou chvilku musím odbíhat k práci, ale jinak to nejde. Nisar je úžasný pan učitel, co dokáže s Frdem a Georgem, to jsou zázraky. Colin a Ginny také zvládli, co měli, Luna je nadějná kouzelnice živelné magie a všichni, kdo jí zlořečili se mohou jít klouzat. Ona jim ukáže, zač je v "Pardubicích perník" :-) totiž angllicky je asi slušnější říct, že má právo kouzlit hůlkou, nebo tak něco, ale fakt válela.
Líbily se mi dárečky pro Severuse, ručně malované karty, plášť proti kletbám, lahvička se semínkem vyhynulé květiny, mohl by mu pomoci Neville, ale Severus se asi nedokáže poprosit jej o pěstování vzácné dračí byliny. Pak už tedy zbývá jen drakobijce Charlie, aby pomohl.
Svátky Chanuka se neměli v době Snapeova studia tak zasklít, Minerva dobře ví, že je potřeba je slavit v rodinách, ale ve škole to nejde?
Co se týká obrazů v hale, rozhodně by je měli nechat sundat a opravit. Tak a dát tam zpátky mapu celého světa. Staroušci zakladatelé možná chytli průvan a nesvědčí jim viset v zádveří. Třeba by jim bylo lépe pospolu ve velké síni, když ne v kuchyni, kde byli zvyklí trávit čas živých u stolu.
Děkuji za překlad, jsem ráda že to Snapeovi a DeSlizarse z Moray společně prospívá.
Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 16.06. 2024
|
Neboj, Severus pestovanie zvládne aj bez Nevilla.
Stále ma fascinuje, ako Nizar dokáže vytiahnuť to najlepšie z každého, aj z takých, alebo hlavne z takých, ktorých ostatní nechápu a posmievajú sa im.
Obrazy a čo sa im stalo, ešte budú dôležité a bude to fakt neuveriteľné a šokujúce.
Ďakujem za komentár. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: barca666 - 14.06. 2024
| |
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: luisakralickova - 14.06. 2024
| |
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Folwarczna - 14.06. 2024
| |
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: ivy - 14.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 14.06. 2024
|
Mnamozni kapitola, opravdu lahodna. Okomentuju z Pc, z mobilu bych se udatlovala. Nevim nad cim achat driv, asi nad vzacnou draci rostlinou a plastem.
Moc dekuji, je to skvost
Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 16.06. 2024
|
Ďakujem aj za ďatlovaný komentík z mobilu. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: lucky - 15.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Helen - 16.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: denice - 17.06. 2024
|
Fascinující kapitola a samozřejmě dokonalý, fascinující Nizar, který se i s tou spoustou trápení, kterých má vrchovatě, dokáže starat o druhé a vymýšlet skvělé, promyšlené dary.
Díky.
Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 17.06. 2024
|
No keď si to tak zoberieš, stále nechápem, kde na to všetko čo robí a stíha berie čas a energiu. Ja učím 5-6 hodín a som grogy. 8O Možno je to tým, že jeho študenti majú o štúdium záujem. Naše decká si plánujú kariéru kopáčov kanálov. :D

Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 17.06. 2024
|
děkuji za luxusní kapitolu. vítězem pro mne jsou Fred a George, velmi nadaní chlapci, fantazie, znalosti, obchodní talent. jsou opravdu šikovní, umí využít znalosti v praxi, dokonce tak, že ohromí i Severuse, ikdyž se tváří nenápadně.... a asi je veřejně neuzná a nebo až později.
Nizar je skvělý.

dvoření se a dary k chanuka, hmmm, fantazie, samé krásné a hodnotné dary, promyšlené, takový skvělý plášt, jooo a vzácné semínko? hmm, tarot. tarot, který sedí, který jasně naznačuje, že s Harrym je to zamotanější než by jeden čekal.
famfrpálový zápas byl dobrej, zajímalo by mne, proč se nikdo neobtěžoval omezit kouzlení na hřišti, už v Harryho prváku bylo pozdě....
je zajímavé, jak jsou zmanipulované starší portréty zakladatelů v přízemí. kdopak to byl? Albus? Tom? kdo měl zájem na rozesírání kolejí?
tahle kapitola je tak našlapaná dějem, že ikdybych se rozkrájela, tak nevypíchnu vše.
moc děkuji za překlad. jsi skvělá
Kapitola 4: Oznámenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 20.06. 2024
|
Tak oni ani v knihe neboli žiadni lúzri, ale tu ich talent žiari.
Nizar sa rozbehol, ten keď dvorí, tak dvorí poriadne. :D
Veľa vecí, ktoré Nizar oprášil by sa zišlo už predtým. A toto s obmedzením možnosti čarovať dáva perfektnú logiku - veď keď máš stovky pubertiakov zavretých v jednom priestore, musíš mať šancu ich zvládnuť. Proste pre prípad, že sa niečo vymkne spod kontroly.
Táto manipulácia ide ďalej, ako len k Albusovi alebo Voldymu. Do minulosti. A bude to desivé a zároveň smutné. A musíme si na to počkať. :))
Som zvedavá, čo budeš písať zajtra, lebo sa blíži rozuzlenie záhady okolo Harryho.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Monie2 - 18.06. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: maria - 19.06. 2024
|
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Libbi - 24.06. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Jacomo - 28.06. 2024
| |
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Prehľad článkov k tejto téme:

( JSark )19.07. 2024Kapitola 9: Dobrý pokus
( JSark )12.07. 2024Kapitola 8: Duchovia
( JSark )05.07. 2024Kapitola 7: Rodinná krv
( JSark )28.06. 2024Kapitola 6: Čas je kruh
( JSark )21.06. 2024Kapitola 5: Surrey
( JSark )14.06. 2024Kapitola 4: Oznámenie
( JSark )07.06. 2024Kapitola 3: Rád
( JSark )31.05. 2024Kapitola 2 - Múr
( JSark )24.05. 2024Kapitola 1: Vyjavené proroctvo
( JSark )23.05. 2024Úvod