Preklady fanfiction Harryho Pottera

Len pre našu zábavu a poučenie.

Mimo kruhu času

Kapitola 9: Obrana

Mimo kruhu času
Vložené: JSark - 29.03. 2024 Téma: Mimo kruhu času
JSark nám napísal:

Mimo kruhu času


Autor: flamethrower


Preklad: JSark


Banner: Jimmi


Zhrnutie: V septembri roku 1971 nájde Severus Snape v tmavom kúte slizolinskej spoločenskej miestnosti zabudnutý portrét rodiny Slizolinov. Vtedy ešte netuší, že priateľstvo s portrétom ovplyvní zvyšok jeho života.

Pozor, nie je možné otvoriť v novom okne, musíte sa vrátiť späť.

Kapitola 9: Obrana

 

Poznámka prekladateľky: Asi by som sem mala dať varovanie, že v tejto kapitole bude krátko spomenutá téma pohlaví/rodov. Ja len, že ak to niekomu vadí, môže to preskočiť. Ale je to kratučké. Škriatkovia mu v sobotu prinesú oblečenie spolu s malým vreckom zvyškov látok. Nosiť ich je zvláštny pocit, ale nie taký zvláštny ako tie prekliate spodky. "Práve preto," povie Nizar Filky, ktorá ho pozoruje, akoby sa chystal rúhať jej dielu. "Spodky sú na ochranu pred zipsami. Aký hlúpy nápad." Chápe síce, ako by mohli byť užitočné, ale trvá celý víkend, kým si zvykne na pocit dvoch vrstiev látky na bokoch. Dvadsiate storočie naňho stále neurobilo dojem.

S obedom prichádza zoznam účastníkov jeho vyučovania. Zvedavo ho rozbalí a čuduje sa, že sa mu zdá taký krátky. Počíta mená a pritom sa snaží skonzumovať sendvič a nestratiť polovicu náplne, a kým skončí, mračí sa. Dvestoosemdesiatjeden študentov, keď započíta aj tých, ktorí nemajú naplánované hodiny MLOKov.

Nizar doje obed a potom sa premiestni do tienistého kúta Severusovej kancelárie. Keď sa uistí, že v miestnosti nečíhajú žiadni študenti, Nizar sa ohlási.

Severus zdvihne zrak od papierov na stole. "Mohol by si zaklopať na dvere ako normálny človek."

"Mohol, ale naozaj som chcel odpoveď na jednu otázku," odpovie Nizar. "Severus, prečo je v celej tejto škole len dvestoosemdesiatjeden študentov?"

"Aha." Severus odloží brko. "Vojnová paranoja. Viac ako polovica britských čarodejníckych detí rodičia radšej posielajú do iných škôl v Európe, ako by mali riskovať Rokfort, hoci návrat Temného pána je len fámou."

"Za mojich čias bolo tristo študentov normálne." Nizar sa oprie o najbližšiu stenu. "Pripúšťam, hostili sme severné kráľovstvá, kráľovstvá na Pyrenejskom polostrove a Svätú ríšu rímsku - a to berieme do úvahy, že mnohé čarodejnícke deti sa ešte stále učili doma. Predstava, že Rokfort v tomto období hostí menej ako tristo študentov, je deprimujúca."

Severus prikývol. "Som dosť sebecký na to, aby som bol rád, že to číslo je nízke. Učiť toľko študentov je stále veľa práce. Predpokladám teda, že to pre teba nebude ťažká úloha."

"Nie. Mentálne som sa pripravoval na trojnásobok tohto počtu na základe toho, čo som počul o veľkosti populácie Británie." Nizar si povzdychol. "Správne. Prepáč, že som vtrhol dnu. Musím ísť..." Mávne okolo seba zoznamom. "Vyriešiť toto."

Severus sa pozrie dolu na zvitok, na ktorý vylial červený atrament. "Rád by som mal nejaké varovanie, možno prostredníctvom patróna, ale nemám nič proti tvojmu príchodu premiestnením."

Nizar zaváha. "Môj Patrón nerobí radosť mnohým ľuďom."

"Teraz ma to zaujalo." Severus si zloží ruky pod bradou. "Čo je to?"

Nizar vyvolá kúzlo a usmeje sa, keď sa pred Severusovým stolom objaví patrón v tvare baziliška. Bazilišok je takmer taký vysoký ako oblúky v kancelárii.

"Ďakujem, že si ma varoval." Severus je ešte bledší ako zvyčajne. "Tak som očakával niečo strašné podľa moderných štandardov a nesklamal si."

"Takto bude Kanza vyzerať o sto rokov," povie Nizar a prechádza rukou po povrchu  telesného Patróna. "Ale to nie je jediná vec, ktorá ťa trápi."

Severus pokrúti hlavou. "Nie. Temný pán si nejakým spôsobom zaobstaral veľmi veľkú zmiju, ktorá je..." Zamračí sa na Nizadrovho patróna. "Možno o polovicu menšia ako táto. Je schopná zaživa zožrať dospelého muža a ja som toho bol, žiaľ, svedkom. Nie je to príjemné."

"No, môj Patrón ťa nezožerie a pravý bazilišok nežerie ľudí. Tvrdia, že chutnáme príšerne," povie Nizar. "O obrovskom hadovi si sa predtým nezmienil."

"Bola to veľmi nedávna známosť. V nedeľu pred Halloweenom, uprostred nápadov Temného pána týkajúcich sa polnočných slávností. Odvtedy som bol trochu zaneprázdnený."

Nizar nechá svojho patróna, aby sa vytratil. "Nie, predpokladám, že nie každý deň niekto vypadne z obrazu a naruší ti celý život."

"Naruší." Severus sa naňho pozrie, akoby povedal niečo mimoriadne hlúpe. "Ale nie. Môj priateľ, ktorého spoločnosť si užívam, už nie je uväznený v portréte. Ako sa s tým mám vyrovnať?"

"Predpokladám, že tým, že sa utopíš v sarkazme," povie Nizar. "Môžem sa dnes večer o pol desiatej premiestniť do tvojich komnát? Udrží to klebety na uzde."

"Zdá sa, že Zabini aspoň raz prejavil takt. Zatiaľ o tebe nekolujú žiadne klebety okrem toho, aký zlý plánuješ byť v pondelok ráno." Severus sa naňho usmial. "Konečne si sa rozhodol dať opäť šancu muklovskej beletrii?"

"Niekto mi ku kúzelníckej beletrii napchal aj výtlačok Draculu od Brama Stokera. Som si celkom istý, že ten človek nebol čarodejník, ale vždy som si tú knihu chcel prečítať - najmä keď v posledných rokoch lietajú všetky tie upírske vtipy," povie Nizar.

Severus si pobavene odfrkne. "Ja nie som upír, Nizar."

Nizar sa usmeje. "Nie, ale dúfam, že rád hryzieš."

Severus si ho zvedavo prezerá. "Si si vedomý, že si to povedal nahlas, áno?"

Nizar zmení svoj úsmev na výraz hlbokej nevinnosti. "Ktorú časť?" spýta sa a premiestni sa späť do svojej kancelárie.

 

*          *          *          *

 

Severus sa pozerá na miesto, ktoré práve opustil Nizar. To bol... to bol nepriamy, ale veľmi účinný spôsob oznámenia zámeru. Zatiaľ nemá v úmysle takýto zámer realizovať a pochybuje, že to urobí aj Nizar, nie keď od Halloweenu neuplynul ešte ani celý týždeň.

Je príjemné vedieť, že keď sa rozhodne túto možnosť preskúmať, pokus nebude nevítaný. Veď sa poznajú už dvadsaťštyri rokov. Ak to nie je dostatočný základ na nejaký pokus o vzťah, potom Severus naozaj nevie, čo iné by sa na to dalo kvalifikovať.

Nizar je rýchly a v ten večer o pol desiatej príde do Severusových komnát. "Nepriniesol si knihu?" spýta sa Severus.

"Nie, teraz nie." Nizar sa rozvalí na pohovke a zakloní hlavu, aby mohol pozerať do stropu. "Máš ten horiaci alkoholický nezmysel?"

"Ten, na ktorý si sa sťažoval?" Severus študuje muža, ktorý sa od poludnia do teraz zrejme úplne vyčerpal. "Čo si robil?"

"Aha, kopírovanie kníh. Odmietam učiť na hodine bez toho, aby som dal študentom niečo na čítanie, a nebudú to tie brakové učebnice, ktoré im pridelili. Niektorí z nich sa aj tak naučia koncept zaklínadla len tak, že si o ňom prečítajú." Nizar si oboma rukami vydrhne tvár. "Už dávno som nič také nerobil."

"Uvedomuješ si, že nútime študentov, aby si učebnice kupovali sami, áno?"

Nizar sa naňho zahľadí. "Áno, a v roku 1973 som ti povedal, že je to debilné zasrané pravidlo, keď sú v tejto škole učitelia schopní vysloviť základné duplikačné kúzlo."

Severus pokrúti hlavou a po načítaní fľaše naleje dva poháre. "Nizar, to kúzlo poznám len preto, že si mi o jeho existencii povedal, keď som začal učiť. Na Rokforte sa nevyučuje."

"Koho mám zabiť, aby som tú chybu napravil?"

Podá Nizarovi pohár. "Luciusa Malfoya."

Nizar naraz prehltne polovicu ohnivej whisky. "To mi nevadí."

"Dracovi Malfoyovi možno áno," podotkne Severus a sleduje, ako sa Nizar zaksichtí nad chuťou alkoholu. "Zopakujem, že si to máš vychutnať, nie sa v tom utopiť."

Nizar sa neusmeje. "Ak vypukne vojna, väčšina z nich príde aspoň o jedného rodiča."

"To je jedno. Teraz sa v tom chcem utopiť ja," zamrmle Severus.

Nizar si prezerá zvyšok alkoholu v pohári. "Ich rodičia sa rozhodli postaviť na stranu Voldemorta, zistili skutočnosť a aj tak sa rozhodli ísť s ním. Na Rokforte je dvestoosemdesiatjeden študentov, ktorí sa stále môžu rozhodnúť inak."

Severus sa naňho pozrie a rozhodne sa zmeniť tému. "Si nervózny z pondelka?"

"Nie. Som frustrovaný, čo je nekonečne horšie, keďže som ešte neučil ani jednu hodinu." Nizar sa zamračí. "Nemyslím si, že pondelok situáciu zlepší."

"Prečo si myslíš, že som tú prácu chcel?"

Nizar sa naňho usmeje a dopije ohnivú whisky. "Ak ja som frustrovaný, potom ty by si ich všetkých zabil."

"Absolútny nezmysel," odpovie Severus. "Neville Longbottom by neroztavoval kotlíky."

"To dieťa roztopilo na hodine elixírov viac kotlov ako ktokoľvek iný v histórii tejto školy, a to asi hovorím doslova," povie Nizar. "Vieš, okrem Longbottomovej úplnej hrôzy z teba sa na to možno pozeráš zle."

"Vôbec ho nenechať variť?" spýta sa Severus bez okolkov.

Nizar prevráti očami. "Zadaný elixír mu nejde správne, ale aby sa mu ten prekliaty kotlík roztopil toľkokrát? Robí niečo iné veľmi správne. Tá ničivá schopnosť je niečo, čo by sa dalo využiť. Len ju treba odviesť od štandardných elixírov."

Severus chvíľu hľadí na Nizara. Je to zaujímavý nápad, ale uspeje len vtedy, ak Longbottom dokáže mentálne fungovať dostatočne dlho na to, aby Severus zistil, čo to do čerta robí. "Premyslím si to."

 

* * * *

 

V pondelok ráno pri raňajkách sa Nizar riadne predstaví celej škole. Dumbledore je úplne presný, pokiaľ ide o jeho pôvod, a zároveň sa o celom procese vyjadruje zábavne nejasne. Nizar vie, že ten človek nebol v Slizoline, ale veľmi dobre to predstiera.

Nizar sa postaví a na vyzvanie zamáva, potom si sadne späť medzi Minervu McGonagallovú a Auroru Sinistrovú. Po vypočutí šepotu sa nakloní bližšie k McGonagallovej. "Stále hovoria, že som kus. 1) Znamená to, že som kúsnutý a len som si to ešte neuvedomil?"

McGonagallovej sa zachveli pery. "Je to moderný slang, ktorý sa sem vkráda zo zámoria, profesor Slizolin. Nazývajú vás fešákom."

Nizar sa zamračí a snaží sa neodkloniť od stola. "Aha. Skvelé."

"Znepokojuje vás učenie?" spýta sa Aurora a znie to trochu zlomyseľne.

"Vyučovanie? Nie. Len nechcem, aby so mnou flirtovali. Ak odhliadneme od toho, že mám tisíc rokov, mám aj štyridsaťdva rokov. Študent, ktorý so mnou flirtuje, je strašidelný a aj veľmi nechcený. Navyše, väčšina z tých, čo si o tom šepkajú, sú dievčatá. Nie som na flirtovanie so ženami - alebo je to opäť nevhodné? Ľudia sa pred pár storočiami nevedeli rozhodnúť, či je pohlavie dôležité, alebo nie, čo je hlúpe, pretože pred tisíc rokmi to vôbec nebol problém."

"Nie je to nevhodné. Iba užitočná potrava pre klebety," odpovie McGonagallová.

"Už teraz ťa mám rád," povie Nizar, čím si vyslúži slabý úsmev. Dokáže ľudí očariť. Dokáže ľudí aj zabiť, ale slovná obrana je umenie a on je v nej dobrý. Nakloní sa však na stoličke, aby mohol vidieť na Severusa. " Ako to, že som doteraz v spoločenskej miestnosti nepočul slang súvisiaci s kúsaním?"

Severus sa na Minervu usmeje. "Pretože moji Slizolinčania majú viac dôstojnosti, než aby začali používať každý nový slang, o ktorý zakopnú na ulici."

"A samozrejme, je to muklovské slovo..." Aurora zamrmlala.

"Ale nie. Tá hrôza!" Nizar sa posmešne nadýchne. "Severus, rýchlo - musíme prestať používať každý jeden jazyk na tejto planéte," vyhlási, čo spôsobí, že Severus sa zadusí nečakaným smiechom, Filius sfialovie od námahy, aby sa nahlas nezachichotal, a Minerva vyprskne čaj na tanier.

Minerva si utrie tvár obrúskom a zároveň sa na Nizara prísne pozrie. "Vy sa chystáte byť zábavný, však, profesor Slizolin?"

"Ak pod pojmom zábavný myslíte úplnú osinu v zadku? Iste, profesorka McGonagallová," odpovie Nizar. Usmeje sa, keď Aurora pod nosom povie niečo neslušné o Slizolinčanoch, ale v jej slovách je oveľa menej ostrosti ako predtým.

"Tým, že pohlavie nebolo pred tisíc rokmi problémom, myslíte čo presne?" Poppy sa spýta.

"Myslí tým to, že, odhliadnuc od smiešnych úletov, sme nepoužívali slovo čarodejnica alebo kúzelník na označenie tých, ktorí majú mágiu," skúsene sa do toho vloží knihovníčka Irma.

"Všetci sme používali variant latinského termínu - mág. Ten nemá ani trochu spoločného s pohlavím človeka. S výnimkou niekoľkých konkrétnych kúziel nemá pohlavie s mágiou spoločnú žiadnu prekliatu vec," povie Nizar. "Veľmi, veľmi sa mi nepáčilo, keď sa v 16. storočí uchytili a používali staroanglické výrazy pre čarodejnicu a kúzelníka. Potom sa do 17. storočia rozdelili koľaje, akoby existovali len dve pohlavia a len jeden spôsob, ako mať vzťah s druhým. Odtiaľ sa to už len zhoršovalo."

Filius sa uškrnul. "Hovoril som ti - prirodzený učiteľ."

Nizar sa po vyprázdnení šálky postaví. "K ničomu sa nepriznávam. Prepáčte, musím sa ísť postarať o to, aby väčšina z vás dnes ráno prišla o peniaze tým, že rozhodne nebudem dnes terorizovať všetky svoje triedy."

V nedeľu večer nechal na dverách starej učebne Obrany lístok, ktorý všetkých nasmeroval na tú chodbu na siedmom poschodí. Študenti sa už aspoň oboznámili s tapisériou akéhosi čudného mága menom Barnabáš Bláznivý, ktorý sa zrejme snažil naučiť tancovať jaskynných trollov z dôvodov, ktoré Nizarovi úplne unikali. Uistí sa, že príde prvý, uhne do skrytého zadného schodiska, ktoré páchne storočným prachom s príchuťou baziliška. Jalaf musel chodbu využívať na hodovanie na populácii hlodavcov na Rokforte. Nizar nepoužije schody, premiestni sa priamo do triedy a otvorí dvere.

Keď sa dovnútra nahrnú prví študenti, čaká ich miestnosť plná moderných študentských lavíc, ktoré si zvedavo obzerajú. Nizar sa oprie o lavicu a sleduje, ako študujú miestnosť, prázdne rámy portrétov, pochodne a samotného Nizara. V každej prednáškovej hodine za ročník sú spojené všetky štyri fakulty, čo je úľava - nechcel sa opakovať. Zdá sa, že jeho bifľomorskí a bystrohlavskí piataci si navzájom vyhovujú. To Slizolinčania a Chrabromilčania sú ostražití, až na hranici s nepriateľstvom, pretože sa snažia dostať čo najďalej od nepriateľskej fakulty. Nizar však kývne na každý pozdrav, ktorý dostane od desiatich slizolinských študentov. Pár študentov z ostatných troch fakúlt ho zdvorilo pozdraví.

"Nevedela som, že na tejto chodbe sú dvere," povie Pansy. "Nikdy predtým som ich nevidela."

"Skrývajú sa. Netuším prečo," povie im Nizar a pripomenie si, že Slizolinčanov musí oslovovať priezviskami, nie menami. "Prosím, posaďte sa. Máme len päťdesiat minút vyučovania a využijeme ich naplno. Aha, a prosím, povedzte mi, kto ste, keď vás prvýkrát zavolám, ak sme sa ešte nestretli. Naozaj potrebujem vedieť priradiť tváre k menám."

Keď už prišlo všetkých tridsaťdeväť študentov z partie piatakov, Nizar jednou rukou gestom zatvorí dvere triedy. "Dobrý deň. Vďaka tomu, že mágovia sú najhoršie klebetnice, s akými som sa kedy stretol, všetci viete, kto som... alebo si to myslíte. Správne predstavený som Nizar Hariwalt, pán z Leónu, z domu de Deslizarse, z Kastílie a Moravie. A prvá otázka patrí tebe, Bifľomorčan."

Mladý muž s blond vlasmi sa začervená. "Roger Malone, pane. Uhm, kde je Moravia?"

"Kráľovstvo Moray, 2) kde táto škola sídlila, kým Škótsko nezabralo celú severnú časť ostrova," odpovie Nizar a prejde k ďalšej obeti.

"Ja som Sue Li, pane. Nechápem časť Casa de Deslizarse." Bystrohlavčanka má črty z východu; neskôr sa jej bude musieť opýtať, odkiaľ pochádza jej rodina, hoci len zo zvedavosti.

"V prvých rokoch existencie školy boli hlavnými jazykmi v regióne gaelčina - čo je dnes írska gaelčina na rozdiel od miestnej škótskej gaelčiny -, piktština a kumbríčtina, ktoré boli na ústupe. Gaelsky hovoriaci ľudia si s menom mojej rodiny poradili, ale všetci ostatní..." Nizar sa usmeje. "Kastílske mená tu neboli bežné. Skrátili sme ho na deSlizarse v snahe zachovať si akési zdanie, a aj tak sa často menilo na Slizolin, slovo, ktoré im dávalo väčší zmysel. Salazar aj ja sme to po niekoľkých rokoch vzdali a jednoducho sme ich nechali, aby ho používali."

Všetkým Bystrohlavčanom, slečnám Grangerovej, Greengrassovej, Vaiseymu a niekoľkým ďalším študentom sa rozsvietilo, akoby im niekto aplikoval svetlo do krvi. "Viete hovoriť týmito jazykmi?" spýta sa vzrušene Grangerová.

Nizar pokrúti hlavou. "Neviem si na ne spomenúť. Starú angličtinu áno, ale tá sa aspoň zachovala. Na ochrannom kúzle, ktoré malo zabezpečiť, aby som nezomrel v obraze, došlo k narušeniu a veľa mojich spomienok z prvých storočí je preč. Nakoniec sa vrátia, ale zatiaľ vlastním veľa kníh, ktoré nikto nemôže čítať. Keď už hovoríme o knihách." Nizar vytiahne svoj prútik na dosť dlhú dobu, aby vyslovil privolávacie zaklínadlo, vďaka ktorému sa na stole každého študenta objaví kniha. "Toto je teraz vaša hlavná učebnica na tento rok, hoci ak budete potrebovať, môžete odkazovať na tú druhú. Vaša stará kniha bola zväčša na nič, ale je v nej niekoľko užitočných informácií."

"Budeme sa... rozprávať počas tejto hodiny, pane?" Malfoy sa odvážil.

"Čiastočne. Vypadol som z portrétu. Väčšina z vás nebude schopná venovať predmetu ani trochu pozornosti, kým sa nevyrieši tá časť s portrétom, tomu sa nedá vyhnúť," odpovie Nizar ironickým hlasom. "Pre každého, kto neznesie to napätie, život v portréte mal za deväťsto sedemdesiatosem rokov niekoľko zaujímavých bodov a dlhé úseky nekonečnej nudy. Neodporúčam to."

Bystrohlavčan zdvihne ruku. "Terry Boot, pane. Prečo ste boli takmer tisíc rokov v obraze?"

"K tomu sa dostaneme. Teraz." Nizar sa narovná. "Veci týkajúce sa tejto triedy: Bol som prvým učiteľom na Rokforte, ktorý sa sústredil na výučbu Obrany pre študentov všetkých ročníkov a všetkých fakúlt. V tom čase to bolo nezvyčajné, pretože inak študentov učili učitelia, ktorí boli zaradení do rovnakej fakulty. Túto učebňu som navrhol tak, aby som v nej mal to, čo som potreboval, keď som to potreboval, čo sa menilo v závislosti od vyučovacej hodiny. Moja pracovňa je tam," gestom ukáže cez plece, "a keď som k dispozícii, dvere do triedy budú otvorené. Ak nie, dvere tam jednoducho nie sú a budete vedieť, že nie som k dispozícii. Ak je to naliehavé, môžete štyrikrát udrieť do jednej konkrétnej tehly na vonkajšej stene a miestnosť mi to dá vedieť. Ten kameň vám ukážem na konci hodiny.

"Teraz, po preštudovaní vašich pôvodných učebníc a po tom, čo som počul, aký pokrok ste urobili, som veľmi rád, že nikto z vás ešte nezomrel." Nizar ukáže, keď zdvihne ruku Bifľomorčanka tmavej pleti. "Áno, slečna...?"

"Megan Jonesová, pane. A, ehm, no. Cedric Diggory zomrel. Minulý rok."

"Máte pravdu. Bolo odo mňa kruté, že som zabudol, a ospravedlňujem sa všetkým prítomným vo vašej fakulte," povedal Nizar. "Nevedel ale o žiadnom spôsobe, ako uniknúť smrtiacej kliatbe. Dúfam, že vás aspoň dostatočne pripravím, aby ste, ak budete niekedy čeliť rovnakej situácii, mali väčšiu šancu na prežitie."

"Nie sme až tak zlí," povie Chrabromilčan s výrazným írskym prízvukom.

"Seamus Finnigan, však?" Nizar sa spýta.

Finnigan prikývne. "Áno, pane."

"Viete, ako sa brániť proti smrtiacej kliatbe, pán Finnigan?" opýta sa.

"Uhm-" Finnigan vyzerá, že ho otázka znepokojila.

Zabini sa zamračí. "Ehm, ale... to nemôžete, pane."

"Zdvihnite ruku, ak zdieľate názor pána Zabiniho." Nizar odolá nutkaniu nadávať si popod nos, keď všetci zdvihnú ruky. "To nikto z vás nikdy nepočul o uhýbaní? Hľadanie úkrytu za pevnými predmetmi? Vražedná kliatba nedokáže preniknúť cez kameň ani kov, ani cez tvrdé drevo zviazané železom. Možno ste si všimli, že všetky dvere v tomto hrade sú takto skonštruované."

Grangerová zdvihne ruku. "Kedy sme sa to mali naučiť, pane?"

Je to inteligentná otázka, aj keď je frustrujúca. "Zdá sa, že správnej rade vašej školy sa nepáči, aby vás niekto v prvom ročníku učil veľa o skutočnom živote, ale základy vyhýbania sa každému danému kúzlu vrhanému vaším smerom ste sa rozhodne mali naučiť v druhom ročníku."

"Tak trochu sme to skúšali," ponúkne sa Tracey Davisová. "Asi jeden deň tu fungoval klub duelantov, pane."

"Celý deň." Nizar niekoľkokrát zažmurká. "Počkať, to je ten incident s hadom a vami všetkými spanikárenými kvôli troche parselčiny?"

Veľká časť študentov v miestnosti sa tvári rozpačito. "Áno, pane," potvrdí Finnigan a zamrví sa.

"Náš učiteľ obrany v tom roku bol nanič." To by bol Ron Weasley; Nizar sa naučil, že ak je študent ryšavý, pravdepodobne je to Weasley. "A taký bol aj ten pred ním, ten, čo ho posadol Vy-viete-kto."

"Som Fay Dunbarová, pane," povie ďalšia Chrabromilčanka. "Profesor Lupin bol výborný, ale naši rodičia ho nechcú nablízku, lebo je vlkolak."

"Za desať storočí všetci ohlúpli." Nizar si povzdychne, keď vidí strach na toľkých tvárach. "Uhryzol profesor Lupin niekoho počas svojho učiteľského pôsobenia? Ohrozil niekedy úmyselne nejakého študenta?"

Nizar sleduje, ako si Grangerová a Weasley vymenili nervózne pohľady, ale nič nepovedali. Namiesto toho je to Malfoy, kto vykríkne: "Vlkodlaci sú nebezpečné tvory, pane!"

"Pohrýzol vás profesor Lupin, pán Malfoy?" spýta sa Nizar.

Malfoy sa prikrčí na svojom mieste. "Nie, pane."

"Niekoho iného?" Nizar čaká, kým trieda pomaly pokrúti hlavou. "Dobre. Prestaňte urážať ľudí s nákazlivou chorobou tým, že ich nazývate tvormi, inak vám pridelím po škole trest s vašimi vedúcimi fakulty. Môžete im vysvetliť svoj prešľap proti slušnosti."

Nizar čaká, kým na tvárach tých, ktorí sa predtým báli, neuvidí nespokojný súhlas. Slizolinčania si dajú viac práce, ale nie sú stratený prípad. "Tak teda pokračujeme. Táto miestnosť má poistky, ktoré sa aktivujú vo chvíli, keď sa tie dvere zatvoria. V týchto stenách sa dá vykonať smrtiaca kliatba, ale nikoho nezabije. Tie isté bezpečnostné opatrenia zabránia tomu, aby ste utrpeli smrteľné alebo trvalé poškodenie pri akomkoľvek inom zaklínadle, ktoré je zoslané, hoci si určite uvedomujete, že v reálnej situácii by ste skučali na zemi, umierali alebo boli mŕtvi. Hovorím to preto, aby som vás upozornil, že zúfalo zaostávate v znalostiach, ktoré by ste mali v tejto chvíli získať - a áno, vychádzam zo svojich štandardov, nie z vašich hlúpych, zbytočných kníh. Prízraky v treťom ročníku? To je úvod obrany v prvom ročníku! Všetci by ste už mali vedieť, ako sa správne vedie duel; mali by ste vedieť, ako sa správne vyčaruje patrón; mali by ste vedieť, ako využívať svoje okolie ako súčasť obrany; mali by ste byť pripravení začať so základmi útočného súboja. Aha, a slovná obrana by tiež mala byť súčasťou vášho štúdia, rovnako ako liečivé kúzla a mentálna sebaobrana. Mimochodom, zistil som, že väčšina z vás je v slovnej obrane veľmi, veľmi zlá."

"Anthony Goldstein, pane," povie zamračený Bifľomorčan, keď naňho Nizar ukáže. "Čo teda zahŕňa šiesty ročník?"

"Zdokonaľovanie každého učiva naučeného v predchádzajúcich ročníkoch," odpovie Nizar. "Mali by ste byť pripravení absolvovať tie smiešne nazvané testy MLOK. V siedmom ročníku dokážete, že ste sa obranu naučili správne, a to tak, že budete učiť ostatných študentov, ako sa brániť."

"Moji bratia hovoria, že v siedmom ročníku má byť Obrana o tom, aby si zistil, ako sa dá uplatniť vo zvyšku života."

"Všetko, čo sa v tejto škole naučíte, sa dá uplatniť vo zvyšku vášho života," povie Nizar Weasleymu. "Každá. Jedna. Vec. Ak chcete kariérne poradenstvo, choďte sa porozprávať so svojím vedúcim fakulty. Nie je mojou úlohou urobiť z vás zamestnateľného človeka. Mojou úlohou je zaistiť, aby te sa dokázali ubrániť akejkoľvek hrozbe v čarodejníckom svete, vrátane tej beznosej mŕtvoly, čo si hovorí Voldemort."

Nizar prevráti oči na zalapania a strach vyvolaný vyslovením tohto mena. "Môj niekoľkonásobný pra-pra-prasynovec nie je taký desivý. To, že prišiel na spôsob, ako nezomrieť, z neho nerobí neporaziteľného, len výnimočne nepohodlného."

"Pane, ehm, ja som Susan Bonesová," ozve sa nervózna Bifľomorčanka. "Chcete povedať, že Vy-viete-kto je... že sa naozaj vrátil?"

"Váš riaditeľ vám to povedal už minulý rok." Nizar sa na ňu zamračene pozrie a prikývne. "Áno, vrátil sa a áno, je to hrozba, ktorú by ste mali brať veľmi, veľmi vážne. Skôr než však budeme pokračovať, máme niekoľko otázok, ktoré budem riešiť s každou jednou triedou, ktorú dnes mám."

Nizar nechá svoj výraz ustáliť do nesúhlasného zamračenia. "Všetci štyria zakladatelia by boli veľmi sklamaní z nevraživosti medzi všetkými fakultami na Rokforte, ale najmä z tej smiešnej, zlomyseľnej vojny, ktorá sa odohráva medzi Chrabromilom a Slizolinom."

"To nemôžete vedieť," povie Crabbe a hneď sa tvári samoľúbo. Nizar si naozaj vždy myslel, že tomu dieťaťu chýba niekoľko myšlienok k funkčnému mozgu.

"Nuž, Godrik bol môj priateľ a Salazar bol môj brat. Nemusíte mi však veriť ani slovo. Je to tak?" Nizar pozrie na stenu, kde visia štyri portréty, a sleduje, ako sa v ich rámoch objavujú jeho hosťujúci prednášajúci.

"Ach, páni," zašepká Nott so široko roztvorenými očami.

"Bifľomorskí, slizolinskí, chrabromilskí a bystrohlavskí piataci - toto je Rowena Bystrohlavová, Salazar Slizolin, Helga Bifľomorová a Godrik Chrabromil," predstaví ich Nizar. "Majú štyridsaťjeden, dvadsaťpäť, dvadsaťsedem a tridsaťdva rokov, hoci ich portréty boli aktualizované, aby odrážali vedomosti každého zakladateľa v neskoršom veku."

"Videl som ich na hrade!" Boot zvolá. "Len som si neuvedomil, kto sú!"

"O to práve išlo," povie sucho Rowena. "Všetci ste si zvykli na naše podobizne namaľované v roku 1035, na portréty, ktoré sa nachádzajú v hlavnej sále na prízemí."

"A z nejakého dôvodu tá kopa portrétov nezostarla dobre," dodá Godrik. "Buď sú mrzuté, alebo mlčia, alebo oboje, takže ste sa ešte poriadne nezoznámili s tým, kto v skutočnosti sme."

"Najmä tvoj portrét, Sal, nie je... taký osobný," povie Nizar. "Chrlí veľa nezmyslov."

Salazar pokrčí plecami. "Netuším, čo sa tam stalo, hermanito."

"Páni." Kellah Shafiqová sa usmeje. "Vy dvaja ste si naozaj veľmi podobní!"

"To sme veľa počuli," povie Salazar a potom sa zamračí na Slizolinčanov v miestnosti. "Tie nezmysly, ktoré ste v posledných storočiach vyvádzali, sú hanebné a už sa to skončí."

"Statočný a verný neznamená 'šikanovať svojich spojencov na chodbe, keď sú otočení chrbtom'." Godrik sa zamračí. "Kde ste vy idioti prišli na to, že ste nepriatelia?"

"Pretože - pretože vy ste, ehm, pane. Obaja. Triediaci klobúk povedal, že ste bojovali, a Salazar Slizolin kvôli tomu opustil Rokfort," povie Weasley.

"Absolútny nezmysel," odpovie Godrik. "Mali sme nezhody, ale to neukončilo naše priateľstvo, aj keď odišiel. A aj keby sme sa pohádali a rozišli sa v zlom, prečo by to malo znamenať, že vaše fakulty sú také rozdelené?"

"Aj vy, jazvece, ste v tom vinní. Vyhýbate sa ostatným fakultám, namiesto toho, aby ste im ukázali, čoho ste schopní, alebo pred nimi v strachu ustupujete." Helga zdvihne obočie. "Prosím, majte na pamäti, že som Viking, moji milí. Cedrik Diggory bol vynikajúcim príkladom pravého Bifľomorčana a bolo by dobré, keby ste si to všetci zapamätali."

"A vy." Rowena sa nesúhlasne zadívala na Bystrohlavčanov. "Svoje akademické ciele staviate nad všetko ostatné, takže sa ľahko necháte oklamať vo chvíli, keď druhému prejde cez ústa nepekné slovo. Skutočná múdrosť je vzdelanie vo všetkých oblastiach života, nielen v akademickom."

"Skrátka, vytiahnite si hlavy zo zadkov," povie Godrik.

"Jazyk, Godrik!" Nizar sa zahľadí na portrét. "Sú neplnoletí. Správaj sa slušne!"

Godrik sa na rozčúlenie a zmätok desiatich Chrabromilčanov uškrnie a prikývne. "Správne, áno. Prepáč, Nizar."

"Ďakujem. Čo sa týka rivality medzi tvojou a Salazarovou fakultou, myslím, že na to nikto nemá odpoveď." Nizar si ani nepamätá, kedy sa tá rivalita začala. Na nič iné si nepamätá, ale vie, že to tak nebolo vždy.

"Tak... čo sa stalo?" Grangerová sa spýta.

"Odišiel som z Rokfortu po nezhodách, to áno, ale preto, lebo Godrik, Rowena a Helga sa obávali, že moje hľadanie bolo zbytočné. Hľadal som spôsob, ako pomôcť bratovi v úlohe, ktorú dostal - zastaviť nášho potomka, ktorý takmer o tisíc rokov zničí náš svet. Áno, o Voldemortovi sme svojho času vedeli vďaka môjmu nadaniu na nazeranie," 3) povie im Salazar. "Netuším, či sa mi to podarilo. Som len portrét, záznam toho, čo bolo pred týmto odchodom."

"Myslela som si - všetci vždy predpokladali, že zastaviť Vy-viete-koho mala byť Harryho úloha," odváži sa Grangerová.

Nizar sa zamračí. Naloženie takéhoto bremena na Potterove plecia spôsobilo veľa problémov, a nielen Potterovi. Ukáže na Zabiniho. "Vy! Práve sa stalo vašou jedinou zodpovednosťou zachrániť celý čarodejnícky svet. Ako sa cítite?"

Zabiniho tmavá pokožka zbledne. "Akoby som potreboval nové nohavice, pane!"

"Som si istý, že pán Potter sa cítil podobne, celý čas," povie Nizar. "Dospelí očakávali, že ich zachráni dieťa, a ani tomu dieťaťu neposkytli náležité vzdelanie, aby to prežilo. Všetci v dvadsiatom storočí stratili rozum."

"Naozaj?" Bulstrodová neznie bojovne, len zvedavo.

"Vychoval som tri deti do dospelosti," povie Nizar. "V štrnástich rokoch, keď začali svoje magické učňovské roky vo vybraných remeslách, vedeli o obrane toľko, koľko by ste vy mali vedieť do siedmeho roku - a boli o tri roky mladší. Našťastie pre vás som tu ja, aby som to napravil. Bude to zábava."

Weasley zdvihne knihu a drží ju vo vzduchu. "Tu sa píše, že ju napísal niekto menom Brice deSlizarse. Prečo by sme mali veriť knihe, ktorú napísal Slizolin?"

Nizar pozrie na Godrika, ktorý sa na Weasleyho zahľadí. "Gratulujem, pán Weasley. Práve ste urazili zakladateľa vlastnej fakulty."

Jedno z jeho chrabromilských dievčat zdvihne ruku. "Ja som Lavender Brownová. Ehm, pane? Ako?" spýta sa, keďže Weasley je opäť na pokraji vyprsknutia.

"Brice bol Nizarov syn, takže si urazil aj jeho, aj keď o tom nechce hovoriť," zavrčí Godrik. "Ale Brice deSlizarse bol môj učeň, vy hlupáci. Bol veľmi dobrý v tom, čo robil, a zachránil mnoho životov.

"Ty úplný blb," zasyčí Parvati Patilová na Weasleyho, ktorý sčervenie.

"Prepáčte," zamrmle Weasley a snaží sa schovať za Finnigana a Grangerovú.

Nizar sa nad ním zľutuje. "Vaše neochotné ospravedlnenie prijímam. A teraz, máte ešte nejaké relevantné otázky, než sa všetci pustíte do najťažšej hodiny, akú budete mať do konca semestra?"

"Najťažšia prvá?" Vaisey vykríkne.

Nizar sa rozhliadne po miestnosti. "Áno. Takto sa zvyšok roka bude zdať v porovnaní s ňou ľahší. Berte to ako láskavosť, asi by ste nechceli mať najťažšiu hodinu uprostred učenia sa na poslednú chvíľu pred VČÚ. Mnohí z vás by sa mali naučiť použitie a základné zaklínadlo na vyčarovanie patróna do tretieho ročníka a zvládnuť ho do začiatku štvrtého. Ste o dva prekliate roky pozadu."

"To je mágia na úrovni MLOKa," povie Sue Li.

"Iba podľa nekvalitných štandardov." Nizar prekríži ruky. "Povedzte mi niekto, na čo je užitočný patrón."

Grangerová ako prvá zdvihne ruku. "Sú jedinou obranou proti dementorovi."

"Správne. Ďalší?"

"Ja som Mandy Brocklehurstová, pane," ozve sa Bystrohlavčanka. "Pomocou patróna môžete posielať správy!"

"Tiež správne. Ešte niekto?" Nizar sa spýta. Neprekvapí ho, keď nikto nemá odpoveď. Ak niečo, Grangerová, Greengrassová a Bystrohlavčania sa tvária zmätene. "Dementori nie sú jediné tvory, ktoré sa boja telesného patróna. Teraz si porozprávame o zaklínadle, jeho účele a podobách, ktoré môže mať - spolu s ďalšími čarovnými bytosťami v našom svete, ktoré nemajú v obľube čarovných strážcov."

Nizar doobeda videl všetkých študentov piateho, štvrtého, tretieho a druhého ročníka Rokfortu. Chce tiež uškrtiť toho, kto naplánoval každú jednu prednáškovú hodinu na ten istý deň.

"Aha, to bude Dolores," informuje ho Dumbledore, keď si Nizar o tom mrmle popod nos. "Verím, že sa snažila byť efektívna."

"Tým, že každý pondelok strácala hlas? Som si istý, že to muselo všetkých pri večeri rozveseliť," povie Nizar.

"Ach, ona netrávila prednáškové bloky rozprávaním. Chráň ju nebesá, aby robila niečo namáhavé." Minerva príliš rázne odloží pohár. "Rozprávaním strávila možno desať minút a potom im pridelila čítanie."

"A čo semináre?" Nizar sa spýta. Severus neznáša povestnú dvojtriedku, už len preto, že je to vždy dvojica Slizolin - Chrabromil.

"Presne to isté," odpovie Minerva. "Dve hodiny čítania a písania... a nič iné."

Keby bola vidlička v jeho ruke cínová namiesto oceľovej, ohol by ju na polovicu. "Teraz ľutujem, že som tú ženu nezabil."

"Kvôli vám ju vyhodili a čaká ju súd. S tým som spokojná," odpovie Minerva.

"Ideš neskoro," povie Nizar Severusovi, keď konečne dorazí.

Severus si sadne, v hrdle mu uviazne vrčanie. "Bystrohlavčania boli v experimentálnej nálade. Výsledky neboli priaznivé."

Nizar sa pozrie smerom k bystrohlavskému stolu a uvidí najmenej tri opálené tváre. "Aha."

"A aké bolo tvoje prvé vyučovacie ráno?" Severus sa spýta, na tvári sa mu objaví slabý náznak úsmevu.

"Väčšinu som strávil rozprávaním, pričom som si zapisoval, kto sa koho pokúsi zabiť."

Aurora naňho pozrie a zamračí sa. "Je to naozaj potrebné, profesor Slizolin?"

Nizar zdvihne obočie. "Mieria študenti na tvojich hodinách na seba navzájom prútikmi?"

"No... nie," prizná Aurora.

"Presne tak." Nizar zdvihne čaj, ktorý popíjal, a snaží sa rozhodnúť, či vlastne chce jedlo na tanieri. Štyri hodiny boja s tvrdohlavou nedôverou mu úplne pokazili chuť do jedla. "Moji áno a v tejto škole je veľa rivalít. Rowene takmer povolili nervy, a to bola veľmi zriedkavá udalosť."

"Rowena Bystrohlavová?" Filius sa vzpriami, nakloní sa na stoličke dopredu a pozrie na Nizara. "Nevšimol som si, že by v hlavnej sále chýbali portréty."

"Nie sú. Mám svoje vlastné." V istom momente musí ísť Nizar tiež nakričať na ten opitý kúsok plsti menom Triediaci klobúk.

"Máte svoje vlastné portréty zakladateľov?" Minerva sa naňho so záujmom zahľadí. "Rada by som ich videla."

"Zastav sa v učebni na siedmom poschodí o..." Nizar si v duchu prezerá rozvrh hodín, na ktorý si stále zvyká. "Po štvrtej hodine. Môžeš sa s nimi porozprávať, koľko len chceš."

"V tú hodinu sa ti do triedy budú tlačiť všetci, čo neučia," upozorní ho Severus.

"Aj tak budú chcieť vidieť miznúcu triedu."

Prváci, ktorých Nizar vidí po obede, sú zatiaľ najľahšou triedou. Títo študenti sú príliš šťastní z Umbridgeovej odchodu, než aby sa príliš zaujímali o to, kto je Nizar, najmä preto, že nemali čas v takej miere nasiaknuť fakultnými predsudkami.

Potom nasledujú šiestaci, prvá skupina MLOKov, ktorá sa mohla rozhodnúť, že si namiesto povinnej hodiny zvolí túto triedu ako voliteľnú. Nizar si myslí, že je to hlúpy nápad vzhľadom na to, aké slabé vzdelanie títo študenti dostali na Obrane, ale môže pomôcť len tým, ktorí ju navštevujú... hoci ich je málo. Jeden z Bifľomoru, štyria Bystrohlavčania, jeden Slizolinčan a štyria Chrabromilčania.

Nizar čaká, kým sa skupina predstaví, čo netrvá dlho. "Katie Bellová, Kinjal Bhatiaová, Raquel Brownová, Eddie Carmichael, Cho Changová, Marietta Edgecombová, Nandini Joharová, Maxine O'Flahertyová, Hermani Roshan a Jack Sloper. Desať z vás. No, to je deprimujúce."

"Nuž, pane, po tom, čo bol minulý rok naším učiteľom smrťožrút, bola väčšina z nás opatrná," povie Roshan.

Carmichael prikývne. "Ukázalo sa, že sme mali pravdu, čo sa týka tej ružovej ropuchy."

"Prosím ťa, prestaň byť mizogýn a zároveň nenávistný voči ropuchám," požiada Nizar a snaží sa neoprieť si tvár o ruky.

"Čo to znamená?" spýta sa Sloper.

"Prestaň byť čurák," povie Kinjal na rovinu a potom sa pokúsi ponoriť do svojej stoličky. "Ehm, pane."

"Nič som nepočul," ubezpečí ju Nizar pobavene. "Chápem to tak, že nikto z vás sa za prvé dva mesiace tohto semestra nič podstatné nenaučil?"

"Ako nenávidieť ružové svetríky a obrázky mačiatok, pane," odpovie mu Čangová, čo spôsobí, že traja ďalší potlačia náhly smiech.

"Keďže som bol svedkom obidvoch, vôbec sa vám nedivím, a to mám náhodou mačky rád." Nizar sa oprie o stôl. "Vaša prvá lekcia je už dávno oneskorená: ako vyčarovať patróna."

"Vďakabohu!" zvolá Bellová a potom sa začervená. "Ehm..."

Nizar sa usmeje. "Stále som nič nepočul. Dnes je teória, zajtra prax."

Siedmaci predstavujú väčšiu triedu, ale len o dvoch študentov. "Tamsin Applebeeová, Natalie Fairbournová, Sarah Fawcettová, Herbert Fleet, Amrish Gupta, Angelina Johnsonová, Lee Jordan, Ona Parangyová, Poonima Shahová, Alicia Spinnetová, Fred Weasley a George Weasley," zopakuje Nizar po podobnom kole predstavovania. Dvaja Bifľomorčania, iba jeden Bystrohlavčan, traja Slizolinčania a šesť Chrabromilčanov. "Nuž, vy tu určite žijete v súlade s fakultnými stereotypmi. Majú všetci ostatní niečo proti učeniu sa obrany?"

"Ani nie, pane," povie Parangyo. "To len ostatní učitelia tohto predmetu boli, no..."

"Idiot, idiot, idiot posadnutý Vy-viete-kým, idiot podvodník, inteligentný vlkolak, smrťožrút, ropucha," odškrtáva na prstoch George Weasley. "Prijímame stávky na to, aký idiot sa vykľuje z vás, profesor."

"Chcete sa naučiť, ako sa správne vyčaruje patrón, alebo nie?" spýta sa Nizar sucho.

Fred Weasley vyhodí ruky do vzduchu. "Neidiot!"

Spinnetová zdvihne ruku. "Kto ďalší sa to učí, profesor? Pred hodinou som narazila na Katie Bellovú a zmienila sa že ste povedali, že je to už dávno chýbajúca hodina."

"Tretiaci a vyššie," odpovie Nizar. "Aj podľa starých a naozaj, naozaj bohapustých učebných osnov ste sa to všetci mali učiť už minulý rok. Chápem to tak, že ten neslávne známy smrťožrút sa s tým neobťažoval?"

Jordan nakloní hlavu. "Vlastne sa o tom ani nezmienil."

"Asi by to preňho nevyzeralo dobre, keby to nebol schopný predviesť," povie Nizar.

"Vy dokážete predviesť patróna, pane?" spýta sa ho slečna Johnsonová a venuje mu vyzývavý pohľad, pri ktorom Shahová prevráti očami.

"Áno." Nizar to zváži, kým sa načiahne a zasyčí žiadosť, pri ktorej všetci okrem Slizolinčanov a väčšiny Chrabromilčanov zblednú. "Metlobal s parselanom?" spýta sa ich.

Weasleyovci v tandeme prikývnu. "Je to len jazyk," povie Fred.

"Trochu syčania neuškodí," súhlasí George.

"Predpokladám, že to závisí od toho, kto to syčanie vydáva." Nizar natiahne ruku, zatiaľ čo Kanza očucháva vzduch a zvedavo na nich žmurká. Každý sa s jej pohľadom aspoň raz stretne, hoci široký úsmev na tvári slečny Shahovej takmer prinúti Bifľomorčanov zmeniť názor.

"Váš patrón je had, profesor?" Fairbourne sa zdvorilo spýta.

"To je Kanza. Je to mláďa baziliška," povie Nizar a prevráti očami, keď sa všetci okrem jeho Slizolinčanov pokúsia ustúpiť bez toho, aby sa obťažovali najprv vstať. "Všetci ste sa jej pozreli do očí a nikto z vás nie je mŕtvy ani skamenený. Čo vás to učí?"

"Že je... zlá v tom ako byť baziliškom?" odváži sa slečna Applebeeová.

Kanza sa vzpriami a pozrie na Bifľomorčanku. "Nie som!"

"Neurážajte baziliška. Je to zlé správanie," povie Nizar. "Našťastie má lepšie spôsoby ako vy. Slečna Shahová, keďže ste sa na túto chvíľu tak tešili, informujte, prosím, spolužiakov o špecifickej vlastnosti, ktorú má bazilišok."

"Bazilišok má dve sady viečok, pane," povie slečna Shahová a snaží sa nevyzerať spokojne. "Prvá sada odhaľuje ich oči a ich pohľad je v tomto stave neškodný. Druhý súbor viečok skrýva tú časť ich pohľadu, ktorá môže zabíjať."

"Ďakujem." Nizar počká, kým sa jeho študenti nezačnú upokojovať. "Ďalšia vlastnosť baziliška - bez zásahu hlupáka, akým je, ach, Voldemort..." Nevšíma si, ako sa celá trieda zatvári. "Bazilišok je ochranca. Často sú viazaní na pokrvné rodinné línie a strážia tieto rodiny, alebo v prípade baziliška, ktorý tu žil tisíc rokov bez toho, aby niekoho zabil, školu. Ďakujem ti, najdrahšia," povie a dovolí Kanze, aby sa vrátila na svoje obľúbené miesto.

"Vaším patrónom je bazilišok?" spýta sa neveriacky Fleet.

"Áno." Nizar sa usmeje. "Stále ho chcete vidieť?"

Jordan prikývne ako prvý. Nebojácny Chrabromilčan. "Možno budem potom potrebovať nové nohavice, ale áno!"

Nizar vytiahne prútik a neverbálne vyriekne zaklínadlo, pričom sleduje ich tváre, keď sa objaví patronus v podobe storočného baziliška. "Potrebuje niekto nové nohavice?"

"Možno," povie slečna Fawcettová a niekoľkokrát prekvapene zažmurká. Zvyšok jej spolužiakov na patróna hľadí alebo zíza. "Sú ochrancovia vždy desiví?"

"Niekedy je nevyhnutné, aby takí boli." Nizar prepustí svojho patróna. "Teraz máte vy a vaši spolužiaci zo šiesteho ročníka výzvu, ktorú ostatné ročníky nemajú: keď sa naučíte zoslať fyzického patróna, musíte sa ho potom naučiť zoslať bez toho, aby ste zaklínadlo vyslovili nahlas. Sú aj iné veci okrem dementorov, ktoré nemajú patróny radi, a prezradiť svoj zámer by nebolo užitočné."

Keď sa hodina skončí, Nizar ukáže postupne na Guptu, slečnu Shahovú a slečnu Parangyo, potom ukáže na zem, aby naznačil, že zostanú. Pozbierajú si svoje veci, ale zdržiavajú sa, kým ostatní vychádzajú z triedy - všetci okrem dvojčiat Weasleyovcov. "Von," povie Nizar.

George pokrčí plecami. "Len sa snažíme byť spravodliví."

"Nazývate ich svojimi Slizolinčanmi. Nebolo by to celé športové, keby ste s tými portrétmi požiadali o zastavenie nepriateľstva a potom ich za chrbtom ostatných fakúlt odmenili bodmi," povie Fred.

Nizar gestom zatvorí dvere tak, že sa zabuchnú a dvojčatá sa naňho znepokojene pozrú. "Vy dvaja ste si za predchádzajúcich šesť rokov na Rokforte vyslúžili celkom slušnú povesť. Ste dokonalí darebáci, ktorí navyše podľa pozorovaní vedia, čo to znamená byť sakramentsky diskrétny. To, čo poviem týmto trom, nepôjde ďalej."

Dvojčatá sa na seba pozrú a prikývnu. "Jasné," súhlasí Fred.

"Zahŕňa to aj nepovedanie rodine."

George pokrčí plecami. "Našej mame nemôžeme povedať ani tretinu z toho, čo sa nám podarí, profesor. Sme na to tak trochu zvyknutí."

"Som si istý, že je veľmi hrdá," povie Nizar a obráti pozornosť späť k svojim Slizolinčanom. "Môže mi niekto z vás povedať, prečo mám na hodinách obrany na úrovni MLOKov len muklorodených Slizolinčanov?"

"Muklo– mmf!" Fred začne hovoriť, len aby ho brat prerušil, keď mu rukou zakryl ústa. Nizar súhlasne kývne na Georgea.

"No... čiastočne aj nekvalitní učitelia," povie slečna Shahová.

Slečna Parangyová sa na slečnu Shahovú zahľadí. "Ale väčšinou preto, že čistokrvní idioti v našej fakulte sa chcú temné umenia naučiť, nie sa proti nim brániť."

"Idioti, správe," zamrmle Nizar a stisne si koreň nosa. "Ak sa niekto z nich opýta, čo vás učím, pošlite ho za mnou. Nebudete za nich robiť ich prácu. Ak si myslia, že Obrana je taká zbytočná, môžu sa ťažším spôsobom naučiť, že je to úplne naopak, inak by sa ich šéf fakulty už desať rokov nesnažil získať túto prácu."

"Čo hovorí profesor Snape na to, že ste ten post dostali vy namiesto neho, pane?" opýta sa Gupta.

Nizar zdvihne ruky, prsty má pokrčené, ako to už niekoľko rokov robia študenti, ktorí citujú iného. "Radšej vy ako prakticky ktokoľvek iný," povie a v odpovedi dostane tri široké úsmevy. "No tak, von. Ak máte ďalšiu hodinu, nechcete prísť neskoro. Ste vy dvaja spokojní, že sa za vašimi chrbtami nechovám ako mizerný bastard?" spýta sa Nizar po tom, čo ostatní odídu.

Weasleyovci sa na seba opäť pozrú. "No," začne Fred.

"Je to len jedna trieda. Vyhradzujeme si úsudok, ale Slizolin je stále lepší ako ropucha," povie George.

"Umbridgeová bola Slizolinčanka." Nizar im venuje slabý úsmev, keď sa naňho dvojčatá zahľadia. "Vždy bola taká. Keďže nemala žiadnu užitočnú hlavu fakulty, jej správanie sa ignorovalo. Naozaj ma mrzí, koľko študentov z fakulty môjho brata vyšlo do sveta a ukázali sa ako naozaj otrasné príklady ľudskosti."

"Naozaj som zhrozený, že sa na to pýtam, ale ste v poriadku?" ozve sa George.

"Nie." Nizar pozrie na otvorené dvere. "Mali by ste ísť. Týmto tempom prídete neskoro na ďalšiu hodinu."

"Nie, do konca dňa máme voľno, profesor," povie Fred. "To ste nám nemuseli hovoriť."

Nizar pokrčí plecami. "Lži sú škodlivé. Pravda je často oveľa užitočnejšia, ak nie zábavnejšia."

Dvojčatá si opäť vymenia pohľady. "Viete, možno to nie je zlý nápad," povie Fred.

"Určite by to neuškodilo." George sa obráti na Nizara. "Pane, sme tak trochu magickí podnikatelia, ale dostávame sa k takým výrobkom, pri ktorých experimentovanie na sebe samých potenciálne naráža na nebezpečné územie."

Magickí podnikatelia. Nizar zdvihne obočie. "Pokračujte..."

"Od nášho staršieho brata Billa vieme, že Slizolinčanom sa často páči myšlienka výmeny," povie Fred. "Ste tisícročný, takže keby sme vám dali nejaký nápad alebo vzorec, vedeli by si nám povedať, či by to urobilo niečo, kvôli čomu by sme skončili v Azkabane."

George prikývne. "Čomu by sme sa z pochopiteľných dôvodov najradšej vyhli."

"Máte obaja sedemnásť?" spýta sa Nizar a oni prikývnu. "Dobre. Nič nesľubujem, ale budem o tom premýšľať."

O pol piatej Minerva McGonagallová zaklope na zárubňu dverí do jeho triedy. "Je tá ponuka ešte stále platná?"

"Dvere sú otvorené a portréty sú stále tam, takže áno." Nizar si odkašle, aby si prečistil hrdlo, keď sa jeho hlas na konci vety zmení na škrek. "Vyzerá to však, že Godrik a Helga sú jediní, ktorí sa tu ešte zdržiavajú."

"To mi nevadí. Myslím, že je to oveľa menej impozantné než snažiť sa vysporiadať so všetkými štyrmi naraz," odpovie Minerva a zamieri k stene. "Ahoj."

"Ahoj, hlava mojej fakulty!" Godrik veselo odpovie a Nizar ich nechá tak. Stále sa snaží prísť na to, ako si udržať zmenu metamorfága. Ak nedokáže udržať zmenu, nemôže ju ani sakramentsky učiť!

Minerva nakukne do jeho kancelárie asi po polhodine. "Ach, to je krásne," povie a obzerá si police s knihami.

"Ďakujem." Nizar zatvorí text Metamorfmág a odolá nutkaniu hodiť ho o stenu. Nie je to chyba knihy, že mu chýbajú spomienky. "Si jediná?"

Minerva prikývne. "Nikto z ostatných sa neprišiel pozrieť na toto miesto. Myslím, že sa im tá predstava zdala zastrašujúca."

Nizar si povzdychne. "Samozrejme. No, škoda, rámy s portrétmi sa dnes večer vrátia do mojich komnát. Budú sa musieť uspokojiť s tým, že sa pokúsia vystopovať portréty, keď sa budú túlať po iných rámoch."

"Nepovedali ste im, že je to jednorazová ponuka," povie Minerva.

Nizar jej venuje nevinný pohľad. "Nepýtali sa."

"Hmm." Minerva sa snaží vrhnúť na neho nesúhlasný pohľad bez toho, aby sa jej to celkom podarilo. "Večera je o šiestej, profesor Slizolin."

"To budeš stále taká formálna?" spýta sa Nizar. "Zdá sa mi to trápne."

"Človek nikdy nevie, či sa druhý neurazí pre nedostatok formálneho oslovenia," odpovie Minerva otvorene.

"Ja sa neurazím. Moje meno je v poriadku, pokiaľ nepotrebujeme byť pred študentmi pôsobiví a desiví," povie Nizar.

Usmeje sa. "V tom prípade som Minerva, Nizar. Samozrejme, pokiaľ nepotrebujeme byť pôsobiví a desiví."

"Rozhodne chápem, prečo ťa má Severus rád." Nizar vstane, aby odložil knihu. "Uvidíme sa pri večeri, Minerva."

Nizar počká, kým odíde a dvere triedy sa zatvoria, a až potom presunie rámy portrétov späť do svojich komnát. "Tak o čom sa s tebou chcela porozprávať šéfka chrabromilskej fakulty?" opýta sa Godrika, ktorý sa ako jediný ešte zdržiava.

"Bola zaujímavá," povie Godrik a rozviaže si vlasy z prísneho chvosta, ktorý si vždy držal, keď sa snažil byť formálny alebo zastrašujúci, prípadne oboje. "Chcela vedieť viac o tebe, ako o mne."

"A čo si jej povedal?"

Godrik počká, kým dokončí vešanie Helginho rámu. "Minerva chcela vedieť viac o tvojej úlohe na hrade za našich čias. Povedal som jej, že si bol obrancom hradu a učiteľom obrany. Spýtala sa, čo myslím tým obrancom; povedal som, že je to tvoj titul."

"Titul." Nizar sa zamračil. "Ochranca."

"Presne tak." Godrik sa naňho zvedavo pozrie. "Spomínaš si, čo to znamená?"

"Nie. Áno. Možno." Nizar sa znova štípe do nosa a snaží sa rozhodnúť, či ho bolí hlava, alebo len nie je zvyknutý rozprávať celý deň. "Mám sa na to spýtať, alebo sa tým zaoberať až neskôr?"

"Predpokladám, že tak trochu oboje," povie Godrik. "Zatiaľ sa len zamysli nad týmto: keby Rokfort napadli, všetci by sme bojovali, ale kto by tú obranu koordinoval?"

Nizar spustí ruku. "Kurva," zašepká. "Ja."

"Presne tak. Viac si povieme neskôr, Nizar," povie Godrik a zmizne.

"Prečo ste sa všetci štyria tisíc rokov učili, ako byť záhadní?" podráždene sa spýta Nizar. "Úprimne, priama odpoveď nie je až taká ťažká!"

 

_______________________________________________________________________________________________________________

 

 

1) Prekladateľské okienko: Pôvodný termín "hot" samozrejme sedí viac, ale iné mi nezišlo na um. Pokojne keby niekto mal lepší nápad, sem s ním.

2) Moray (piktsky alebo gaelsky, v stredovekej latinčine Moravia, nízko položená zem blízko mora) - bola provincia v oblasti súčasného Škótska, ktorá do 12. storočia fungovala ako nezávislé kráľovstvo alebo ako mocnosť. Podrobnejšie: https://en.wikipedia.org/wiki/Province_of_Moray

3) Prekladateľské okienko: Autorka rozlišuje medzi divitation (veštenie) a scry alebo scrying, čo je jeden zo spôsobov veštenia, konkrétne cez nejaké médium (kryštáľová guľa, voda...). Pre odlíšenie som teda použila veštenie vs. nazeranie.Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Ďakujem
Pre automatický komentár sa musíte prihlásiť.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Edit - 29.03. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: anizne - 29.03. 2024
|
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Sofia99 - 29.03. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: misule - 29.03. 2024
|
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: ivy - 29.03. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: fido - 29.03. 2024
| |
tak má seznámení za sebou ... a moc šťastný nemůže být
F&G ... dobrá dvojka i zde a Nizar je bere
Hermiona neumí patrona? jo oni se ho vlastně učili až někdy teď na BA ... a ta není :)
díky
PS: no snad ten slash zůstane takto v náznacích
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 29.03. 2024
|
Hej, to sa vlastne mala naučiť až v piatom ročníku s Harrym, tak teraz to bude s Nizarom. Fred a George sú super a Nizar to vníma a dokáže z nich na povrch vytiahnuť to najlepšie. :)
PS: Nezostane, ale nie je ho veľa a dá sa preskočiť. Napríklad v tejto prvej časti poviedky je jedno také miesto až v poslednej kapitole. Zo 16 to nie je veľa. A bude to označené. Toto aj mňa na začiatku trochu odrádzalo, pretože slash nie je moja šálka kávy, ale dá sa to prekúsnuť. Plus to len čítaš, ja som to musela prekladať. :D
Možno ešte ťa bude mierne iritovať to spomínanie rôznych rodových odchýliek od väčšinového prúdu. Ale nie je to tiež nejaká úplne hlavná vec, na ktorej by autorka bazírovala, skôr to len spomína v súvislosti s rôznorodosťou študentov. Pripadá mi to, či autorka nemá niekoho takého vo svojom okolí, preto to tam zakomponováva.
Ďakujem za komentár. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Folwarczna - 29.03. 2024
| |
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: lucky - 29.03. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: Yuki - 29.03. 2024
| |
První hodina Obrany pro všechny - bavila jsem se. Pro Nizara to muselo být vyčerpávající, ale zvládl to.
Zdá se, že ho dvojčata budou chtít zapojit do kontroly jejich experimentů, jestli jsem to správně pochopila. To je fajn :)
Nizara přítomnost u snídaně doufám bude vždy zábavná stejně jako jsme toho byli svědkem i tady :D
Akorát mě mrzí, že si s portréty zakladatelů přišla pokecat jen McGonagallová...
Každopádně opět děkuji za skvělý překlad a kapitolu!
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 29.03. 2024
|
Myslím že ho hlavne štve celá tá situácia so zlým nastavením predmetu, keď sú deti bez potrebných znalostí. To musí byť frustrujúce. Ešte že má Severusa. :)
Jj, pochopila si to dobre. A Nizar pretože je prefíkaný Slizolin/čan, tak ich zase naopak zapojí do svojich záležitostí. Ešte sa budú dvojčatá čudovať.
Raňajky budú zaujímavé, hlavne keď istý Slizolin býva pred čajom dosť sarkastický mrzút.
Minerva je myseľ otvorená, ale k zmene názorov dospejú aj ostatní. Len každý svojím tempom. Nezabudni, že tie predsudky sú stáročia zažraté, chvíľu potrvá, kým ich náš Slizolin zbúra.
Ďakujem aj ja za komentár. :)

Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: sisi - 29.03. 2024
|
Jsem hodně zvědavá, jakou práci si dá Snape s Nevillem, aby zjistil, čím to, že zničí každou chvilku kotlík, jak to vlastně dělá a jak tuto schopnost využít konstruktivně. Podobně, jako Finnigan má tu věc s vybuchováním a ohňostroji, nebo jestli je to něco jiného, ale je dobře, že mu pak bude dobrým učitelem a ne tyranem v lektvarech. Teď čtu povídky od Roberty ze Skotska a ona nechává Nevilla vyrůst v dokonalého gentlemana a dobrého bojovníka. Snapea většinou nechá popravit, ale nejhůř zachází s Brumbálem. Tak si říkám, že každý má nějakou chybu, ale není potřeba jen kvůli tomu lidi zatracovat, ale využít vše ostatní + tuto chybku k dobrým věcem. Tak se těším, jak bude Nizar učit Freda a George, jak přestanou lítat huláky od Molly, jak se Ronald dostane dál než k talířům jídla a famfrpálu, nebo jestli mladý Malfoy ztratí vážnost v koleji a ten starší ve školní radě.
Děkuji moc za překlad, je to dobré čtení.
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 29.03. 2024
|
Dá si prácu. Severus je zatiaľ limitovaný čo sa týka správania postavením medzi smrťožrútmi, ale posnaží sa.
Jj, presne táto myšlienka sa mi zapáčila na Kruhu - každý má nejaké nadanie, jedno aké a treba ho u neho podporiť a rozvinúť.
Mladý Malfoy pôjde nečakanou cestou a starší Malfoy očakávanou cestou. :D
Ďakujem za komentár, vždy ma poteší a povzbudí.

Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 30.03. 2024
|
to byla zase lahůdka, nejdřív další vyjasnění s kolegy, učiteli a mám radost, že se Minerva přišla zeptat, překvapuje mne, že nepřišel Filius, Havraspár, zvídavý chlap, kterému to pálí a on si nechá ujít příležitost k rozhovoru s Helgou z Mrzimoru?
Výuka hozením do vody, to není špatné, vysvětlit otázky u toho projít smýšlení studentů, to se bude hodit, Hermiona bažící po vědomostech, Ron mající hlavu ve svém zadku, protože by ji tam přece měl mít, Zmijozel, vole...
Dvojčata válí, rovnou se zeptají a snad z té spolupráce něco bude, jen tak dál.

zaujala mne myšlenka o Nevillovi, zvláštní, že to v kánonu nikdo neřešil, takovou sílu magie ohně či něčeho podobného oni ji nechají plítvat na kotlíky, ach jo, SEverusi, Severusi...
Brumbál a jeho laxnost a intriky, hmmmfff

Jediné, co je mi divné je jak klidně se chová Hermiona a Ron, jejich nejlepší přítel je kdesi v hajzlu a oni se v klidu dál baví, nedožadují se hledání po Harrym, nic... stejně tak Albus, to chlapce fakt nepostrádá? to jediníé mi na povídce nesedí.

FAscinuje mne, kolik magie se ztratilo, kolik ji bylo zapomenuto a když toho Nizar ví tolik, tak jak to, že ho nenapadly vitealy a nebo to je novější magie?

moc děkuju za překlad, vymazlený skvost tak jako vždy. díky
ps.
ty progresivní LGBT a nevím co dál kecy jsou vopruz, ale povídka je tak dobrá, že to prostě přežiju a není toho mnoho. vlastně se chovají jak v Sovětském svazu, tam rozdojili kozla... tady budou blábolit o tom, že si člověk může vybrat, jasně, asi může, jen se dál nerozmnoží.

výka
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 30.03. 2024
|
Omlouvam se za zmatek pod komentarem, nemam je psat v noci...
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 30.03. 2024
|
V pohode, vyznala som sa v tom. :)
Ďakujem za chválu. Filius je opatrný, povedal si, že najskôr pošle Minervu a ak sa v pohode vráti, pôjde aj on. :D
Dvojčatá zo spolupráce získajú viac ako čakajú. Linka s Nevillom bude ešte zaujímavá.
Zase čo Ron s Hermionou až tak môžu robiť? Povie sa im hľadáme ho a bodka. Stále sú to ešte deti a bez Harryho podvratného vplyvu, s ktorým ich zaťahoval do darebáctiev im nič iné nezostáva len čakať. Dumby už sa tiež dostal na hranicu toho čo vie urobiť, takže v podstate nezostáva nič iné ani jemu.
Ohľadom "tém" - zase nie je tam písané nič až tak hrozné, akurát spomenul, že v minulosti sa to neriešilo a bralo sa to ako osobné rozhodnutie každého človeka. Čo sa mi ako prístup páči. Že sa nerozmnožia... a vadí to? Možno sa raz zistí, že sú tieto sklony vlastne prírodným mechanizmom, ktorý bráni druhom sa premnožiť. A že premnožení sme, to bez debaty. Mír vole, ako by povedal Sheldon. :D

Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: denice - 30.03. 2024
|
Tohle se čte samo, Nizar je dechberoucí postava, pěkně jim do toho stojatého rybníku vletěl :-) Nadchlo mě, že nikoho neodmítá, dívá se na lidi otevřenýma očima a zcela bez předsudků. Dvojčata jsou taky dobrá, okamžitě pochopila situaci a pospíšila si chňapnout po příležitosti, která se zřejmě nebude opakovat. Minerva taky nezklamala, jsem zvědavá, co řeknou ostatní profesoři, až se rozhoupou a zjistí, že pozdě, bohužel, hoňte si zakladatele po obrazech, milánkové...
Slash mi žíly netrhá, když je příběh takhle skvělý.
Díky.
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 30.03. 2024
|
Jj, je to lahudka,skvele napsana a luxusne prelouzena. slash v naznacich mi nevadi, ale to "nenapadne" prohresivni tlaceni hovadin mi vadi obecne, ale je to na debatu jinde. Pohlavi jsou dve, tecka, co se s temi pohlavi dal deje a kdo si kam co strka je volba lidi. Priroda to tak nastavila vsem, proc by lidi meli byt vyjimkou? Vcetne kouzelniku
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 30.03. 2024
| Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 30.03. 2024
|
Je to úžasná postava a úžasne napísaná. A ide ma rozpučiť, ako chcem dopísať ešte ďalšie veci, ale nemôžem spoilerovať. :D
Tiež sa mi páčia reakcie dvojčiat, nikdy mi nedávalo zmysel, že ich v rodine všetci tak podceňovali. Veď vedeli presne čo chcú a dokázali vzdelanie využiť na dosiahnutie svojho cieľa. To snáď je zmyslom školy. Minerva je odvážna, ostatní čakajú ako to dopadne, ale máš dobrý postreh, že príležitosť bude len jedna. Muahaha.
Slash, no nie som jeho fanúšik, ale dá sa to prekúsnuť. Aj tie scény čo sú popisné nie sú nejako hrozne detailné. Keď to prečítala moja pomerne konzervatívna teta a nevadilo jej to (a hej, bola som prekvapená), tak to pôjde. Stojí to za to. Ostatne na slash scény upozorním, budú sa dať preskočiť.

Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: luisakralickova - 30.03. 2024
| |
Zase paráda, díky, díky za překlad.
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 30.03. 2024
|
Rado sa stalo, a ďakujem za komentík. Poteší. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Fanny88 - 30.03. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: nika12 - 31.03. 2024
| |
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: miroslava - 01.04. 2024
|
Děkuji, děkuji, děkuji za skvostný a náročný překlad tak předlouhé megapovídky. Netušila jsem, že Británie má až tak bohatou jazykovou historii. Nizar a Severus jsou parádní dvojka a těším se na ně v dalších kapitolkách. Fakt skvělá povídka, děkuji.
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 01.04. 2024
|
Rado sa stalo. :) Ja z jazykového pozadia Británie až tak nadšená nie som, dosť blbo sa to prekladá a musela som si založiť súbor, kde si zapisujem ako som čo preložila, aby sa mi to neplietlo. Ale stojí to za to.
Ďakujem za komentár. :)
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 01.04. 2024
|
Je mi jasne, ze pro tebe je to narocne, velmi narocne a je tam hodne magie, ktera se zatim v povidkach neobjevila a nebo ji neznam, a ty to podavas tak skvele, ze je to prirozene, logicke a obohacujici.
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 01.04. 2024
|
Ách, rozplývam sa nad pochvalou. :)

Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: katrin - 02.04. 2024
| |
Wau a slint, na viacej sa o tejto hodine uz nezmozem ;)
Kapitola 9: Obrana (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 03.04. 2024
|
Nevadí, aj tak ďakujem za komentík. Ono tie kapitoly sú vyčerpávajúce. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: maria - 12.04. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Prehľad článkov k tejto téme:

( JSark )12.04. 2024Kapitola 11: Súboj v tieni
( JSark )05.04. 2024Kapitola 10: Smútok a patróni
( JSark )29.03. 2024Kapitola 9: Obrana
( JSark )22.03. 2024Kapitola 8: Eidyn Burh
( JSark )15.03. 2024Kapitola 7: Poškodenie
flamethrower: ( JSark )08.03. 2024Kapitola 6: Domov
flamethrower: ( JSark )01.03. 2024Kapitola 5: Šesť nemožných vecí pred raňajkami
flamethrower: ( JSark )23.02. 2024Kapitola 4: Halloween 1995
flamethrower: ( JSark )16.02. 2024Kapitola 3: Podzemka
flamethrower: ( JSark )09.02. 2024Kapitola 2: To dieťa je šialené
flamethrower: ( JSark )02.02. 2024Kapitola 1: 1971
. Úvod k poviedkam: ( JSark )26.01. 2024Úvod k poviedke