Preklady fanfiction Harryho Pottera

Len pre našu zábavu a poučenie.

Mimo kruhu času

Kapitola 7: Poškodenie

Mimo kruhu času
Vložené: JSark - 15.03. 2024 Téma: Mimo kruhu času
JSark nám napísal:

Mimo kruhu času


Autor: flamethrower


Preklad: JSark


Banner: Jimmi


Zhrnutie: V septembri roku 1971 nájde Severus Snape v tmavom kúte slizolinskej spoločenskej miestnosti zabudnutý portrét rodiny Slizolinov. Vtedy ešte netuší, že priateľstvo s portrétom ovplyvní zvyšok jeho života.

Pozor, nie je možné otvoriť v novom okne, musíte sa vrátiť späť.

Kapitola 7: Poškodenie

Nizar sa ešte raz krátko poobzerá po svojej kancelárii a potom vyjde späť do triedy, otvorí hlavné dvere a nechá ich otvorené. Okamžite ho prepadnú traja rôzni domáci škriatkovia. "Uh-ahoj?"

"Tam je majster Slizolin!" jeden z nich zalapá po dychu a s úľavou sa zapotáca.

"Všade vás hľadáme!" ozve sa ďalší a zadýchaný.

"Som tu možno tak hodinu," povie zmätene Nizar.

"Nikdy ste nevideli Hrozivého netopiera v nálade!" vyhlási tretí.

"Áno, vlastne videl. Je to zábavné. Choď mu povedať, kde som, prosím, tentoraz nechávam dvere otvorené." Jeden zo škriatkov zmizne a Nizar zostane s dvoma. "Toto bude nová učebňa obrany. Možno by ste mohli do nej nájsť aspoň trochu nábytku?" Druhý škriatok zmizne a zostane mu jeden. "Tak dobre, čo je to teraz?"

Škriatok naňho pozerá cibuľovitými zelenými očami. "Zmeškali ste večeru."

"Vlastne som zmeškal veľa," oponuje Nizar. "Neodídeš, kým neprijmem večeru, však?"

"Matróna Poppy je strašidelnejšia ako Hrozivý netopier," povie škriatok.

"Liečitelia sú často desiví." Nizar sa usmeje. "Večera je fajn, ale prosím, nech je ľahká – v ľudskom vnímaní, ďakujem, nie vo vnímaní domácich škriatkov." Škriatok vyzerá mrzuto, že ho prichytili skôr, ako sa mohol pokúsiť pochovať Nizara v šesťchodovom jedle, než sa odmiestni.

Kým ho Severus vystopuje, má už stôl, stoličku a pravdepodobne vdýchol večeru tempom, ktoré znepokojilo domácich škriatkov, vzhľadom na to, že podnos s večerou bol odstránený a na jeho mieste zostal podnos s čajom. Je na tretej strane knihy a takmer - takmer - má pocit, že si spomína na jednu z vlastných skurvených špecialít.

"Beriem to tak, že si našiel svoju triedu. Na siedmom poschodí. Tam, kde ešte nikdy neboli dvere."

Nizar sa pozrie na Severusa. "A ani netuším, koho mám obviniť z toho, že ich schoval. Poď ďalej! Urobil som niečo múdre!"

"Zmizol si na začiatku večere," odpovie Severus sucho.

"Doslova som zmizol," opraví ho Nizar veselo. "Užitočné kúzlo, oveľa lepšie ako ten patetický kúsok splývania, ktorý je v tých debilných zasraných knihách, čo si mi predtým ukazoval."

Zdá sa, že Severus nevie, ako na to reagovať. "Keď odhliadneme od tvojho zmiznutia: čo si urobil inteligentné?"

Nizar drží v ruke knihu. "Aktualizačné duplikačné kúzlo. Môžem čítať jednu z celých štyroch kníh v mojej kancelárii! To znamená, že si pravdepodobne dokážem oživiť kumbríčtinu, ak ju správne spätne preložím. Keď už sme pri tom, chceš sa naučiť stať metamorfným mágom?"

Severus zdvihne jednu ruku. "Prosím, obmedz sa na jedno zaujímavé odhalenie za minútu. Nie, nechcem sa stať metamorfágom. Transfigurácia nie je moja špecializácia, pokiaľ ju nespôsobím pomocou prísad do elixírov."

"Máš z transfigurácie V, ty klamár," zamrmle Nizar. Obráti stránku a potom sa sústredene pozrie na svoje prsty. Nechty sa mu sformujú do špičky, kým zase nechá ten kúsok mágie ísť. "Ha! Salazar, ty si idiot. Nájdem si jeho náhradný obraz, ktorý si tu zavesím; vyhradzujem si právo povedať mu to aspoň raz denne."

Severus sa zdá byť rezignovaný. "Nie pred študentmi."

"Prečo nie? Severus, veď sa ma, do prdele, boja!" Nizar odloží knihu, aby sa mohol zahľadieť na idiotského šéfa bratovej fakulty. "A to všetko len z dôvodu, aké priezvisko nosím. Možno by im prospelo, keby začali Salazara považovať za človeka, a nie za desivý mýtus! Ani ja netuším, odkiaľ sa vzala tá desivá časť. Godrik bol ten, čo rozbíjal veci, keď si dal o tri poháre vína viac."

"Vždy som hovoril, že Chrabromilčania sú nevychovaná, chaotická banda kreténov," povie Severus.

"Nie, len si sa príliš často stretával s tromi Chrabromilčanmi, ktorí sa rozhodli, že je to výborný nápad. Zdá sa, že rád pohodlne zabúdaš, že tvoj najlepší priateľ bol tiež jedným z tvojich obľúbených otravných a zbytočných Chrabromilčanov."

"Keby mi to povedal niekto iný, prekľajem ho na atómy," zasyčí Severus.

Nizar sa usmeje. "Som si toho vedomý. Len do toho a skús to. Tvoj prútik sa ti za to nepoďakuje."

Severus sa nakloní dozadu. "Je to strašný žart, alebo strašná hrozba?"

"Vždy to môže byť oboje - ale nie, je to pravda o mágii tohto hradu. Ty s ňou nie si riadne zviazaný a ja áno. Ak teda proti mne zdvihneš prútik, Rokfort ti ho zlikviduje, a ak budeš mať naozaj šťastie, nezoberie ti s ním aj ruku." Nizar sa zamračí. "Keď o tom tak premýšľam, ani váš riaditeľ nie je poriadne zviazaný. Viem, že som toho dosť zabudol, ale nikto iný nemá výhovorku, že bol deväť storočí v obraze. Ľudia si takéto veci zapisujú z nejakého dôvodu!"

Po tomto vyhlásení nasledovalo niekoľko minút ticha. Nizara to hneď opäť pritiahlo ku knihe; pripomína mu toho dosť a dúfa, že aj zvyšok jeho knižnice je taký užitočný. Potom sa Severus konečne odhodlá: "To zviazanie. Môžeš mi povedať viac?"

Nizar zatvorí knihu. "Si hlavou slizolinskej fakulty. Mal by si byť prepojený so školou tak, aby si vždy vedel, čo sa deje v rámci fakulty, na danej úrovni slušnosti, nemusíš vedieť doslova všetko." Nizar hovorí. "Povedzme, že Draco bol dosť hlúpy na to, aby v spoločenskej miestnosti opäť udrel Theodora. Vedel by si to. Keby bol Draco dosť hlúpy na to, aby s Theodorom v spoločenskej miestnosti robil niečo intímne, nevedel by si to, a ver mi, chvíľu trvalo, kým sme tieto detaily vyriešili tak, aby nikto z nás nerušil veci, ktorých svedkom sme vôbec nechceli byť. Riaditeľ by mal mať také povedomie o zvyšku školy a pozemku. Dumbledore má jeho časť; mohol som povedať, že počul, čo som dnes ráno urobil. Nepočuje to však v rovnakej miere, inak by už pri prvom kroku do tej triedy po Riddlovom odchode vedel, že niečo nie je tak, ako má byť."

"To znie, akoby to bolo mimoriadne užitočné."

"Je." Nizar cítil, ako mu klesá dno žalúdka. "Bolo."

"Nizar?"

Nizar sa pozrie na Severusa. "Spomínaš si na to, čo som ti raz povedal - že sme mali na hrade nemagických pracovníkov, než došlo k incidentu, pri ktorom jeden z nich ublížil študentovi?"

"Ak si dobre pamätám, povedal si, že to spôsobilo ich smrť," odpovie Severus.

"Nebol to jeden študent. Boli to dve dievčatá. Dve najlepšie kamarátky." Nizar cíti, ako sa mu do dlaní zarývajú nechty, a rozovrie ruky. Aspoň že si nenechal špicaté nechty, inak by mu teraz tiekla krv. "V tejto škole som začal učiť, keď som mal sedemnásť. Svoj titul som si vyslúžil, pretože som ho našiel. Jednu udrel po hlave a druhej povedal, aby sa správala slušne a nič sa im nestane. Mala desať rokov a bola vystrašená. Uverila mu. Zabil ju a prešiel k svojej druhej obeti, kým som sa tam dostal. Potom z neho veľa nezostalo."

"Chápem."

"Našťastie nie, následky si nevidel a ona tiež nie. Stále som od teba starší o sedem rokov, alebo o deväťsto osemdesiatpäť rokov, podľa toho, čo preferuješ. Takže by som bol rád, keby to ešte pár dní trvalo, kým sa lesk opotrebuje a odhalí sa pod ním farba, ďakujem," odpovie Nizar. "Keď Ætherell z Yorku prišiel do Bradavíc žiadať spravodlivosť za smrť svojho syna, osobne som mu doručil pozostatky jeho syna v nočníku, použil som kúzlo vizuálnej pamäti, aby som odhalil, čo jeho syn urobil, a spýtal som sa ho, či má ešte dosť odvahy žiadať spravodlivosť.

Ætherell bol dosť múdry na to, aby povedal nie. Nebol dosť múdry na to, aby povedal áno, keď som povedal, že dlhuje dievčaťu spravodlivosť za to, čo jeho potomok urobil." Nizar sa krátko, bez humoru rozosmeje. "Toľko k tej pokrvnej línii. Nie že by v tej chvíli okrem tých dvoch ešte nejaká zostala. Osvojili si niekoľko veľmi zlých návykov. Rod Blackovcov, z ktorého majú všetci taký strach, je v porovnaní s nimi celkom krotký."

"Nemagický syn s čarodejníckym rodičom?" Severus sa spýta.

"Vtedy sa viac akceptovalo, že nie každý je čarodejník, a nevyhodili ťa z rodiny za to, že si jeden druh, kým všetci ostatní sú druhý. Takže áno - technicky som porazil svojho prvého temného mága v sedemnástich rokoch. Salazar bol taký nahnevaný; prekonal som jeho predchádzajúci úspech o celý rok. Povedal som mu, že aspoň nemám zákaz vstupu do celého Leónskeho kráľovstva, okrem jedného týždňa v roku za to, že som zabil diabolského magického princa. Salazar bol dosť drzý na to, aby ma upozornil, že som práve zlikvidoval magického vojvodu a York ma v dohľadnom čase neprivíta späť."

Nizar sa pozrie práve včas, aby videl, ako Severus bojuje s úsmevom. "Nie je protizákonné mať z niečoho radosť."

"Ber to ako nácvik," povie Severus. "Ak si dokážem udržať túto zachmúrenú masku, keď sa úprimne zabávaš, potom to dokážem aj vtedy, keď by to mohlo byť potrebné, aby som zostal nažive."

Nizar sa zamračí. "Neviem sa rozhodnúť, či som nadšený, že ma považuješ za zábavného, alebo či ťa chcem touto knihou ubiť na smrť za to, že si taký prekliaty porazenec."

"Považujem sa za realistu," kontruje Severus.

"Nie, tomu sa hovorí hlúposť," odpovie Nizar. "Múdry človek plánuje, ako prežiť, nie ako zomrieť s čo najmenším rozruchom."

"To si myslíš, že robím? Vyberám si najrýchlejšiu cestu k smrti?" Severus sa spýta.

"ÁNO!" Nizar podráždene vykríkne. "Pozorujem ťa, ako si ju vyberáš od svojich pätnástich rokov, ty veľký prekliaty idiot! Našťastie pre nás oboch si dosť zlý v dosiahnutí mŕtvych koncov!"

"Aha." Severus je veľmi dobrý v tom, ako zostať neústupný tvárou v tvár zlej nálade niekoho iného. "Možno ešte potrebujem viac trénovať."

Nizar zaškrípe zubami, skôr než udrie prútikom o stôl. "Áno. Mal by si. Hneď teraz."

Severusovi sa rozšíria oči. "Čo prosím?"

"Chceš viac praxe. Chcem, aby si bol podstatne menej mŕtvy. Toto je učebňa obrany podľa osobitného plánu. Zistíme, aká je pravdepodobnosť, že sa nám splnia naše želania."

Severus si prekríži ruky. "Práve si ma varoval, čo sa stane, ak proti tebe zdvihnem prútik."

"Aspoň už počúvaš. To je dobrý začiatok." Nizar gestom prútika zabuchne dvere. "Toto je teraz miesto učenia. Môžeš proti mne zdvihnúť prútik, ako chceš," povie, vstane a odkopne tri z nových stoličiek, aby uvoľnil voľné miesto. "Ponáhľaj sa, lebo to bude trvať celú noc."

"Tie narážky mi vlastne nepomáhajú," zamrmle Severus, keď sa postaví na nohy. "Nechcem ti ublížiť."

"Ani nevieš, či je to možné."

"Povedal si, že proti tebe môžem zdvihnúť prútik. Čo nám vlastne bráni, aby sme si navzájom ublížili?" Severus sa spýta po tom, čo si vytiahne prútik z rukáva.

"Ublížiť? Ach, nepovedal som, že to nebude bolieť." Nizar sa usmeje. "Vražedná kliatba nezabije nikoho v tejto miestnosti, bez ohľadu na silu, akou ju vyslovíš, ale budeš vedieť, že ťa zasiahla. Kúzlo alebo smrť, ktoré by mohli spôsobiť smrteľné škody, bude odrazené ochrannou mágiou v miestnosti, hoci celkom určite budeš vedieť, že keby to bolo v skutočnom živote, bol by si veľmi, veľmi mŕtvy. Podobne sa bude správať aj kúzlo, ktoré by spôsobilo trvalé poškodenie. Môžeš urobiť doslova to najhoršie, čo môžeš, a možno budem musieť pozliepať zopár kostí. Možno."

Nizar zdvihne prútik. "Dokáž, že mám pravdu."

Severus ho nesklame. Nizar je rád, že ten muž sa odmieta držať späť, ale svätí bohovia, Nizar sa musí naučiť to sekacie kúzlo. To úbohé kreslo už nikdy nebude také ako predtým, nech naň použije akékoľvek opravné kúzlo. Severusova forma je plynulá, neverbálna, práca s prútikom človeka, ktorý je zvyknutý ničiť veci pravidelne. "Kedy si, dočerta, mal možnosť si to nacvičiť? Rok 1981 bol dosť dávno," poznamená Nizar a usmieva sa nad hrotom svojho prútika, keď stále krúžia po miestnosti.

"Nemal som," odpovie Severus.

"Dúfam, že si zaslúžili to, čo dostali," povie Nizar v reakcii na túto nehoráznu lož a uhne pred výbuchom kúzla, ktoré by mu spôsobilo pekelnú migrénu.

"Kľud," povie Nizar a zmení podlahu pod Severusovými nohami na ľad. Niekto poriadne neučil kúzla počasia; Severus sa skutočne pošmykne a spadne, kým vykoná kúzlo bez prútika, ktoré na Nizara hodí stoličku. Ten zdvihne ruku a zachytí tvrdé drevo o slabý magický štít, ktorý bol vrhnutý príliš neskoro na to, aby priniesol veľa úžitku. "Lepšie!"

"Práve som ti zlomil prekliatu ruku!"

"Dobre!" Nizar zakričí naspäť. "Trvalo ti len zasranú polhodinu, kým si zvládol niečo škodlivé!"

"Ty si blázon!"

Nizar tomu dáva ďalších desať minút, kým to musí vzdať, lebo sa mu točí hlava. "Vzdávam sa. Len po mne prestaň hádzať stoličky."

"Tomu sa hovorí prežiť," odvrkne Severus, ale už spúšťa prútik.

"Výborne." Nizar sa zosunie po stene, až kým nesadne na zem. "Je to oveľa lepšie ako ležať pod železničným vlakom v lahodnom odpočinku."

Severus si odfrkne a pridá sa k nemu. "Ešte stále máš zlomenú ruku."

"Krvácaš," poznamená Nizar a oprie si ľavú ruku o hruď. "To bola zábava!"

Severus sa naňho pozrie kútikom oka. "Aha. Bol si prvým oficiálnym inštruktorom obrany v Bradaviciach, lebo si šialený."

"Šialení ľudia sú nápadití. Nápadité využívanie okolností znamená, že žiješ, aby si mohol bojovať ďalší deň."

Severus vydá slabý zvuk súhlasu. "Nemyslím si, že práve toto mala Poppy na mysli, keď povedala, že by si si mal uľahčiť cestu späť k používaniu mágie."

Nizar si prezerá čiastočne zničenú triedu. "Aha. Asi by som ju nemal informovať, že toto bolo uľahčenie mojej cesty späť. Liečitelia sa na to mračia."

"Čo si to za človeka, Nizar?" Severus sa po minúte ticha spýta.

"Poznáš ma od svojich jedenástich rokov, Severus. Odpoveď na túto otázku poznáš."

"Nie. Poznal som portrét, ktorý tak zúfalo túžil po spoločnosti, že by sa rozprával s tými najnižšími v fakulte jeho brata."

Nizar sa na Severusa zamračil. "Ty... ty napadáš môj zmysel pre vkus?"

"V tom čase boli určite zaujímavejšie možnosti," povie Severus.

"Nie, bolo tam viacero darebákov s prehnaným pocitom vlastnej dôležitosti." Nizar sa naňho stále pozerá. "Mám dosť sebavedomia pre celú izbu. Nepotrebujem sa kamarátiť s ľuďmi, ktorí sa mi budú pokúšať ťahať medové motúzy okolo úst, len aby si ten pocit vlastnej hodnoty nafúkli. A prestaň byť hlúpy. Vôbec ti to nesedí. Nikdy to tak nebolo."

Severus nakloní hlavu tak, že mu vlasy padajú dopredu a zakrývajú mu tvár. "Január. V roku 1977. Škoda, že si ma nepožiadal, aby som zostal."

Nizar sa snaží nekrčiť. "Urobil by si to, keby som ťa o to požiadal?"

Severus si vzdychne. "Nie, ale... aj tak by bolo príjemné počuť tie slová."

"Nikto nezostane kvôli portrétu," zamrmle Nizar. "Máš však pravdu. Je mi to ľúto - mal som ťa požiadať, aby si zostal. No tak. Vynahradím ti to."

"Chceš ma podplatiť?" Severus sa spýta, ale nasleduje Nizara do jeho kancelárie. Nizar si cestou zacelí dve zlomeniny na ruke a bez toho, aby potreboval slovo, vysloví liečivé kúzla. Počul, ako má chutiť ten novodobý elixír Kostro-rast. Nie, ďakujem; nie nikdy.

"Vždy som si myslel, že knihy sú výborné úplatky." Nizar chvíľu premýšľa a poklepáva prstami po svojom prútiku. Neprichádza mu na um žiadny konkrétny titul. "Arcesse potionem-factio libro." Štyri knihy viazané v zelenej koži sa kolíšu na mieste. Nizar ich zdvihne, listuje v jazykoch - kumbríčtina, stará angličtina, francúzština a potom moderná angličtina -, kým Severusovi vloží do rúk moderný anglický výtlačok.

Severusov pohľad, ktorý mu venuje, je stelesnením podozrievavého Slizolinčana. Potom ju otvorí a prelúska štyri strany textu, kým sa zastaví uprostred pohybu. "Nizar."

"Čo? Ak je to zaklínadlo na impotenciu, nemáš mi čo vyčítať. Nie je to moja práca." Prinajmenšom to nie je jeho rukopis. Vyzerá povedome, ale kniha nie je podpísaná.

"Nie, o to nejde. V tejto knihe som prešiel tri elixíry, kým som narazil na niečo, o čom som nikdy predtým nepočul." Severus otočí ešte niekoľko strán. "A rovnako aj ďalších šesť elixírov."

"Bavíš sa?" Nizar sa ponúkne. "Ja si vlastne nepamätám, čo tam je. Ak niekoho zabiješ niečím z tej knihy, netuším, kde si to objavil."

"Páči sa mi, ako predpokladáš, že niečo z týchto stránok použijem na to, aby som niekoho zabil," odpovie Severus suchým hlasom.

Nizar prevráti oči. "To ty neprestávaš špehovať môjho idiotského prasynovca. Keď už sme pri tých hrozných ľuďoch: na koľkých z našej fakulty Umbridgeová použila to zasrané pero?"

"Štyroch," odpovie Severus a zatvorí knihu. "Dvaja piataci a dvaja tretiaci. Bystrohlavčania ju ignorovali, pokiaľ sa neuchýlila k priamym urážkam, takže majú len dvoch študentov. Chrabromilčanov a Bifľomorčanov zasiahla najviac - štrnásť a osem."

"Kvôli tomu si jej smrť naozaj neželám o nič menej," povie Nizar, vyjde z kancelárie a zatvorí dvere, len čo sa k nemu Severus pripojí v triede. "Dúfam, že Dumbledore neočakáva, že budem používať tú kanceláriu dole."

"Pravdepodobne nie." Severus si zastrčí knihu do habitu a potom sa spýta: "Našiel si svoje obytné priestory?" Nizar prikývne. "Je to priveľa, keď ťa poprosím, čo by som sa mohol pozrieť? Som zvedavý, kde žil portrét pred plátnom."

"To by bolo spravodlivé, nie?" Nizar zamrmle. "Videl som tie tvoje." Prečistí si hrdlo, ale ani to mu nezabráni, aby ho nepálili oči. "Vstup do tých miestností mi pripomenul veľa vecí, na ktoré som úplne zabudol, Severus, a niektoré z nich sú bolestivé. Uvidíš ich, sľubujem, len... nie dnes večer. Prosím."

Severus sleduje, ako Kanza skĺzne Nizarovi na rameno. "Nebudem na naliehať, ale zdá sa, že ona má svoj názor."

"Máš, najdrahšia?"

Kanza prikývne. "Prinútila som ho, aby ma na krátky čas vzal so sebou, kým budeš spať. Dnes varil. Bolo to príjemné."

Nizar sa usmeje. "Mal si hosťa a ona sa mohla pozerať, ako varíš. To sa jej páči, hoci ju asi podráždilo, že si nerozumel jej návrhom."

"Je to prekliata esencia z tremdavy," odpovie Severus. "Nie je to natoľko komplikované, aby si to vyžadovalo nejaké návrhy."

"Spomenul si si na olej z medovky?" Nizar sa spýta.

Severus sa naňho zamračí. "Prečo by som mal do esencie z tremdavy pridávať olej z medovky?"

Nizar sa usmeje. "Bez dôvodu."

Severus prevráti oči. "Ak ti ukážem svoju pracovňu, budeš ma informovať, prečo si myslíš, že je to užitočný doplnok?"

"Samozrejme!" Nizar si zastrčí knihu do vrecka habitu a snaží sa neskákať na špičkách.

"Nie je to až také vzrušujúce," povie Severus sucho.

"Severus, je to niečo nové," odpovie Nizar. "Je to naozaj také vzrušujúce."

Zdá sa, že Severus zaváha, kým prikývne. "Áno. Myslím, že by to bolo."

Nizar sa odmlčí, kým za nimi zatvorí dvere triedy. "Môžete zmiznúť, ako chcete," povie Nizar prísne, "ale keď sem prídem, hneď sa ukážete, inak si pohovoríme, a tie slová budú zahŕňať to, že odstránim tvoje neužitočné magické ja, aj keby som kvôli tomu mal urobiť dieru do steny."

Severus si Nizara zvedavo prezerá, keď dvere po zatvorení zmiznú. "Vyhrážaš sa všetkému, čo stretneš?"

"Len keď je to užitočné."

Severusova kancelária je v kobkách, blízko vchodu do slizolinskej spoločenskej miestnosti, ale nie dosť blízko, aby bola narážkou. Vnútri je veľký otvorený priestor, ktorý je stále temný a pochmúrny, osvetlený len niekoľkými roztrúsenými fakľami. "Očarujúce," povie Nizar.

"To nie je prvá vec, ktorú väčšina povie, keď sa stretne s týmto priestorom."

Nizar prechádza k policiam, jeho pozornosť upútajú všetky sklenené fľaše so zátkami. Každá je označená Severusovým rukopisom a všetky len šumia kúzlom stoviek rôznych konzervačných kúziel. Stredový priestor je otvorený, až na dlhý stôl prestretý dvoma rôznymi kotlíkmi a komplikovaným destilačným prístrojom medzi nimi. Na druhom stole je hromada zvitkov, ktoré drží na mieste súprava kamenných podstavcov na knihy, kopa kníh a brko stojace v držiaku vedľa zapečateného kalamára. "Bol som úprimný. Nepamätám si, na čo sa táto miestnosť pôvodne používala." Usmeje sa. "Je to veľmi tvoje, Severus."

Severus sa naňho zmätene pozrie. "Nemyslíš to ako urážku."

"Čo?" Nizar naňho hľadí. "Prečo by som mal – jedine že mi niečo uniklo?"

"Nie." Severus pomaly pokrúti hlavou. "Moje preferencie sa považujú za nežiaduce."

"Kašli na preferencie niekoho iného. Ty si človek, ktorý musí v tejto miestnosti pracovať," povie Nizar. "To znamená, že by sa ti malo páčiť pozerať sa na ňu."

Severus sa odvráti a zmení tému. "Tvoj brat nebýval ani nepracoval v kobkách?"

"Nie. Necháp ma zle, Salazar mal rád dobré podzemie. Rodinný dom v Kastílii bol postavený nad pomerne rozsiahlymi rímskymi katakombami zo štvrtého alebo piateho storočia. Ale keď išlo o miesto, kde žil alebo pracoval, uprednostňoval slnečné svetlo. Jeho učebňa bola na treťom poschodí, neďaleko knižnice. Spočiatku býval neďaleko, ale..." Nizar sa odmlčí. "Už si nepamätám prečo, ale z tých priestorov sa odsťahoval. Potom býval na štvrtom poschodí."

"Helga Bifľomorová?"

"Helga bola rada pod zemou." Nizar sa zahľadí do kotla plného značne zredukovanej tremdavy. "A nie je to Bifľomorová, je to Biðlemirová, kombinácia severštiny,(1) latinčiny a starej angličtiny. Vybrala si ho sama, keď odmietla otcovo meno."

"Už vidím, ako sa to dalo zmrviť ubiehajúcimi storočiami." Severus si vyberie jednu z menších sklenených fliaš a pristúpi k stolu. "Čo to znamená?"

"Rýchla myšlienka, prudká obrana." Nizar sa usmeje. "Bohovia, musel som byť taký mladý, keď mi to povedala prvýkrát."

"Nie si si istý?"

"Nepamätám si, koľko som mal rokov, ale ona bola mladá," odpovie Nizar. "Bol som o sedem rokov mladší ako Helga a ona mala v roku 990 dvadsaťdva rokov."

Severus sa naňho pozrie. "Dvadsaťdva?"

"Salazar mal dvadsať," podotkne Nizar a pobaví ho, keď sa Severus zdá byť z toho zmätený.

"Ani raz si nepovedal, že by som mohol byť príliš mladý na to, aby som bol hlavou našej fakulty." Severus položí na stôl fľašu s nápisom Olej z medovky. "Zaplať."

Nizar sa usmeje. "Medovka má dve vlastnosti, ktoré z nej robia výnimočnú podporu pre esenciu z tremdavy."

"Dve." Severus sa zamyslene zamračí. Potom vykríkne a začne si pod nosom nadávať.

Nizárov úsmev sa rozšíri. "To je veľmi podobné tomu, čo vtedy povedal aj Salazar."

"To preto, že pri spätnom pohľade je to kurva jasné!" Severus sa naňho zahľadí. "Nesmieš povedať, že si hrozný v elixíroch. Nikdy."

"Ale som. Možno mám z času na čas dobré nápady, ale to nie je to isté ako byť v tom dobrý stále."

Severus sa netvári presvedčivo. "Toto sa redukuje už takmer desať hodín a pôvodne to bol plný kotol."

"Ak dokážeš zistiť tieto dve vlastnosti, vieš, koľko máš pridať."

"Už porušuješ dohodu?" Severus sa spýta hlasom, ktorý je ako dym.

Nizar si nedovolí vydať v odpovedi nedôstojný zvuk. Nedovolí. Musí tiež odložiť bokom niekoľko veľmi konkrétnych uvedomení, s ktorými sa bude musieť neskôr popasovať.

"Vyjednal si len prečo, nie ako," pripomenie mu Nizar a je rád, že znie normálne. "Povedal som ti pravé meno Helgy, povedal som ti, kde býval a pracoval môj brat, a pochválil som tvoju kanceláriu."

Severus prižmúri oči. "Veľmi dobre. Aspoň mi povedz, či sa mýlim, skôr než pridám príliš veľa. Nemôžem si dovoliť pokaziť túto dávku."

"Len pokiaľ budeš pokračovať v našej nočnej tradícii," kontruje Nizar.

"Tradícii?" Severus sa spýta v úprimnom zmätku.

"Od roku 1982 si strávil veľa nocí nočným popíjaním pred mojím portrétom." Nizar roztiahne ruky. "Som priamo tu. Dlžíš mi veľa alkoholu, Severus Snape."

Severusov výraz sa zmení na široký úsmev, kým skloní hlavu, vlasy mu padnú dopredu, aby čiastočne zakryli výraz. "Súhlasím."

Nizar sleduje, ako Severus berie sklenenú pipetu a necháva do zredukovanej Dittany dopadnúť päť kvapiek medovkového oleja. Potom ju Severus odloží nabok, hlavu nahnutú, akoby počúval; o chvíľu neskôr vyberie sklenenú miešaciu tyčinku a nahradí ju bronzovou, aby olej zamiešal.

Severus sa opäť zastaví, kým odstráni miešadlo a odloží ho nabok spolu so skleneným. "Medovkový olej zmenil zápalový elixír na protizápalový."

"Výborne!"

Severus sa naňho obviňujúco pozrie. "Nepovedal si, že to urobí!"

"Technicky som si nepamätal, že by to robil," odpovie Nizar. "Myslím, že je to šikovný vedľajší účinok. Zaslúžil som si drink?"

"Ešte si to musím zliať do fľaše," zamrmle Severus.

Nizar odhadne, koľko tekutiny zostalo v kotlíku, a prebehne pohľadom po niekoľkých radoch prázdnych fliaš, kým na jednu ukáže. Severus sa na ňu pozrie a prikývne; Nizar ju prinesie, zatiaľ čo Severus pripravuje obsah kotla, aby prešiel cez sito a odstránil rastlinnú hmotu. Keď je to hotové, Nizar sa opäť s očakávaním pozrie na Severusa.

Severus prevráti očami, keď do veľkej fľaše plnej esencie z tremdavy vloží zátku. "Naozaj dúfam, že to všetko nespotrebujem za jedno školské obdobie... a áno, zaslúžil si si to. Už pred dávnymi vekmi. No tak."

Nizar prikývne, otvorí dvere a takmer vrazí tvárou do Blaisea Zabiniho. "Blaise? Čo tu robíš?"

Blaise si vzdychne a natiahne ruku, ktorú má zabalenú v bielej vreckovke zafarbenej krvou. "Idem za profesorom Snapom, pane."

"Pán Zabini." Severus sa pozrie na mladíkovu ruku. "Neprestáva krvácať?"

Blaise pokrúti hlavou. "Nie, pane. Myslel som si, že možno budete vedieť, čo s tým. Už mi dochádzajú vreckovky."

"Krvavé brko?" Nizar sa spýta, keď Severus pod nosom zanadáva. Blaise prikývne. "Viem, ako na to."

"Vážne?" Blaise a Severus sa pýtajú súčasne.

Nizar si pobavene odfrkne. "Vážne, áno, a naozaj si musím zvyknúť oslovovať vás všetkých priezviskami, pán Zabini. Choďte si sadnúť na tú stoličku."

Severus nakloní hlavu k Nizarovmu uchu, keď sa Blaise posadí do čierneho koženého kresla blízko Severusovho stola. "Všetko, čo som o tých prekliatych perách čítal, hovorí, že rana bude krvácať, kým sa menovaný trest neskončí. Poslala ho preč s nedokončeným a teraz je to aj s brkom nedostupná."

"Aj tak by som nikomu nedovolil, aby to brko znova priložil na papier." Nizar vytiahne prútik. "No tak. Možno to nikdy nebude vysoko na tvojom zozname obľúbených kúskov mágie, ale môžem ti ukázať, ako to zastaviť."

Nizar si kľakne vedľa Blaisa. "Dajte tú vreckovku preč." Keď to Blaise urobí, Nizar ho chytí za ruku a drží sa Blaiseových prstov, pričom položí svoj prútik na chrbát mladíkovej ruky, tesne pod písmená, ktoré sa začínajú zalievať krvou. "To, čo pero robí, je, že zahrabáva mágiu do kože ruky, tá ho drží. Táto mágia sa písaním vylúči, ale dá sa aj vytiahnuť."

Severus aj Blaise so zvedavosťou a fascináciou sledujú, ako Nizar špičkou prútika prechádza po Blaiseovej koži a vyťahuje z jednotlivých písmen každý kúsok mágie, kým ho odhodí nabok. Vo vzduchu sa objaví ako špinavá hnedá para, než sa rozplynie.

Keď Nizar skončí, Blaise sa pozrie na svoju ruku a vreckovkou si z nej utrie posledné zvyšky krvi. "Páni, pane. To je úžasné."

"To je krvná mágia - tá správna, nie mučenie krvavým perom alebo iné strašné veci," povie Nizar. "A áno, budeš si to chcieť zapamätať na hodinu."

"To si sakramentsky zapamätám, pane," povie Blaise a uškrnie sa. "Možno by som teraz nemal pred vami nadávať, však?"

Nizar sa naňho usmeje, keď sa Severus vráti s esenciou tremdavy zmiešanou s medovkou. "Pán Zabini, pokiaľ si to necháte mimo triedy a na verejnosti si budete dávať pozor na slušné správanie, je mi to jedno."

Severus použije injekčnú pipetu na ošetrenie Blaiseových jaziev. "Rozpis opakovania je stále rovnaký," povie Blaisovi. "A bude si vyžadovať aj deň navyše vďaka hlúposti Umbridgeovej. Nezabudni."

"Nezabudnem, pane." Blaise vstane a nasleduje Nizara k dverám. "Dobrú noc!"

"Ach, tie klebety," povie si Nizar popod nos.

"Som si istý, že budú zábavné." Severus ich vyvedie zo svojej kancelárie skôr, ako zatvorí a zamkne dvere.

Nizar tentoraz dáva väčší pozor, keď kráčajú chodbou a zabočia do poslednej časti, ktorá vedie do Severusových komnát. "Počkaj. Sme hlboko v kobkách, neďaleko spoločenskej miestnosti. Ako sa sem dostal chrabromilský študent, ktorý tak často otváral komnatu, bez toho, aby si ho niekto všimol?"

Severus sa zamračil. "Vchod do Komnaty nie je tu dole. Je na druhom poschodí, pozdĺž rady umývadiel v dievčenskej kúpeľni."

"To nie je pôvodný vchod." Nizar nakloní hlavu k stene, ktorá stojí pred chodbou. "Je to priamo tam."

Severus zdvihne obe obočia. "Priamo oproti mojim komnatám?"

"Salazar chcel, aby to bolo z cesty." Nizar sa pozrie na stenu. "Otvor sa," povie jej v parseltčine a spokojne sleduje, ako sa stena posúva. Odhalený tunel je hladký, lesklý kameň s klenutým stropom. "Chceš sa prejsť?"

Severus sa na tunel pozrie s nevôľou. "Aspoň, že ho nenarušujú korene stromov."

Nizar posúdi Severusov výraz a to, ako zatína jednu päsť. "Teraz sa zatvor," povie a stena sa zasunie. "Možno inokedy. Neponáhľam sa, aby som našiel mŕtvolu baziliška."

"Chcem ju vidieť," zašepká Kanza smutne. "Chcem vidieť Jalafa."

"Uvidíme, najdrahšia," ubezpečí ju Nizar. "Ale vieš, aké pocity má Severus k tunelom. Urobíme to neskôr."

Nizar sa pozrie na Severusa, ktorý sa uvoľnil vo chvíli, keď sa stena zasunula. "Nemôže ju otvoriť nikto okrem parselana, Severus, a ja nikomu nepoviem, kde to je.

Severus prikývol. "To oceňujem. Nepáči sa mi predstava, že práve tu je vchod."

 

Dostanú sa do Severusových komnát bez ďalších incidentov, či už ohľadom študentov, alebo novoobjaveného priechodu. Nizar pri prvom dúšku ohnivej whisky vydýchne niečo, čo vyzerá ako skutočný oheň. "Páni. To je výstižný názov."

"Nie je to podľa tvojich preferencií," poznamená Severus.

Dá si ďalší dúšok, alkohol ho páli v ústach, kým ho prehltne. "Musíš si na to vybudovať toleranciu, kým ti to prestane pripadať, akoby si pil táborák?"

"Mám rád, keď si dám niečo, čo upúta moju pozornosť."

Nizar sa rozosmeje. "No, to určite áno." Pozrie si bledo zlatú tekutinu. "Bol to naozaj zvláštny deň."

Severus sa usmeje. "Na to si pripíjam."

"Kurva, ja tiež," zamrmle Nizar. V okamihu, keď ich poháre cinknú o seba, hodí do seba zvyšok ohnivej whisky a prehltne ju.

"Máš si to vychutnať, nie vdýchnuť," povie Severus.

"Nezdržiaval som sa nad tekutým ohňom, ďakujem." Nizar otáča prázdny krištáľový pohár v ruke a pozoruje vírenie farieb cez uhlové vzory. Páči sa mu, čo vytvára hra svetla z fakieľ, keď sa svetlo rozptýli cez sklo.

Severus si vyzlečie plášť, z vnútorného vrecka vytiahne starodávnu knihu elixírov a posadí sa na pohovku. "Som taký rád, že čoskoro bude víkend. Zúfalo sa chcem pokúsiť o väčšinu z nich."

"Pokiaľ si si nepožičal časovrat slečny Grangerovej, nemyslím si, že to bude možné za dva dni." Nizar sa zamyslí, vypočuje si Kanzovo syčivé povzbudenie a vytiahne vlastnú knihu. Prázdny pohár putuje na kozubovú dosku, keďže si nie je istý, kde má bývať. "Spoločnosť?"

"Slečna Grangerová vrátila časovrat Minerve, ktorá ho zasa vrátila ministerstvu. Ja by som si ho bol nechal."

To nie je nie, pomyslí si Nizar a sadne si vedľa Severusa. Otvorí knihu na strane, na ktorej predtým skončil, a nakloní sa, aby sa ich plecia pritlačili k sebe.

"Nizar, to je..."

"Je to problém?" Nizar sa spýta. Severus sa opäť napol a on to cíti.

"Nie je to niečo, na čo som zvyknutý. Prečo?"

Nizar bez pohnutia pokrčí plecami. "Keby si bol takmer tisíc rokov zavretý v portréte, nevyhľadával by si spoločnosť niekoho ďalšieho? Si jediná osoba na Rokforte, ktorú moja prítomnosť neruší, a..."

Do čerta. Dobre a poriadne to spackal; toto Severus nechce.

Nizar sa posadí a zadíva sa do ohňa. "Ľudia v tomto storočí uvažujú o dotyku úplne inak, však? Nie som si istý, či som si to niekedy predtým naozaj všimol. Tí, čo spolu sedeli v spoločenskej miestnosti, boli priatelia."

Nizar sa nadýchne a uvoľní dych. Potom sa otočí a prinúti sa pozrieť Severusovi do očí. "To bolo odo mňa veľmi neslušné. Znepríjemnil som ti to a urazil ťa, a to ma mrzí. Nikdy som nechcel urobiť ani jedno, ani druhé. Vyprevadím sa."

Severus naňho hľadí, na tvári mu zamrzol neidentifikovateľný výraz, ktorý sa stále až príliš podobá na strach. "Dobrú noc," popraje mu Nizar a premiestni sa priamo do svojich komnát.

"Nikomu si nepovedal, že to dokážeš," povie Kanza. "To bude neskôr zábavné."

"Jasné. Samozrejme, že bude." Nizar si prehodí plášť cez stoličku pri stole a potom si sadne na pohovku, čo znamená, že stojí tvárou k soviemu portrétu. Tá sa zobudila a ponúka pomalé žmurkanie spokojného nočného dravca.

"Otec?" Galiena sa ozve spoza jeho chrbta. "Nemáš ísť čoskoro spať?"

Nizar prehltne. "Myslím, že som niečo posral, a to ani nie za dvadsaťštyri hodín. To je nový rekord." Vstane a zatúla sa späť do skladu, sadne si na vrch kufra a potom si zaborí tvár do dlaní.

"Hermanito?" (Špan: malý brat, braček).

Pozrie sa hore a zistí, že Salazar si našiel cestu k rámu portrétu, ktorý je najbližšie k stene. Je to najmladší portrét jeho brata, ktorý existuje, ak sa človek nevydá do Kastílie, a Nizar nevie, či niektorý z nich prežil stáročia. "Ahoj, Sal."

"Vyzeráš úplne úboho, braček. Čo sa deje?" spýta sa Salazar.

"Prečo si ma sem poslal?" Nizar sa spýta a hrdlo má také stiahnuté, že ho bolí vysloviť tie slová. "Toto je peklo, Sal! Ja sem nepatrím. Oni to vedia a ja tiež."

Salazar si povzdychne. "Nizar, patríš sem. Prežil si takmer tisícročie, aby si to dokázal. Ostatní si uvedomia, že do tohto hradu stále patríš. Dokonca aj on ťa víta."

Nizar si zahryzne do pery a prikývne. "To áno. Rokefóþ sa nezdá taký silný ako kedysi, ale stále sa s ním môžem rozprávať."

"Už dávno som nepočul to staré slovo. Chýbal mi jeho zvuk," povie Salazar.

"Možno ho vyryjem na stenu. Sal, ja - ja poznám jedného človeka. Len jedného. Ak som práve zničil priateľstvo so Severusom tým, že som príliš tlačil na pílu, potom nemám dôvod tu zostať."

"Braček, Severus nezruší priateľstvo kvôli niečomu, o čom som presvedčený, že je to banálna záležitosť."

Nizar si pretrel oči. "Nevidel si, ako sa tváril."

"Rozčuľuje ťa veľa vecí a táto jediná záležitosť bola posledná kvapka," povie Salazar jemne. "Povedzme, že táto hlúpa udalosť sa naplní. Kam pôjdeš?"

"Nájdem Voldemorta a zabijem ho, len aby som mal túto úlohu z krku. Potom..." Nizar pokrčí plecami. "Tam vonku je celá planéta. Som si istý, že by som si našiel niečo, čo by som mohol robiť do konca života."

Salazar pokrúti hlavou. "Nizar, je správne smútiť za tým, čo si stratil."

"Ja neviem ako!" Nizar vybuchne. "Nepamätám si ani polovicu toho, za čím smútim!"

"Ako povedala Rowena: daj tomu čas." Salazar čaká, kým si opäť osuší oči. "V tom kufri by mal byť ešte zvitok s pečaťou našej rodiny. Čítal si ho?"

Nizar pokrúti hlavou. "Dostal som sa až k smútočnému oznámeniu, ktoré som dostal z Eidyn Burhu o Briceovom pohrebe. To bolo... ďalej som sa nedostal."

"Nemôžem ti to mať za zlé." Salazar zaváha. "Mal by si si oddýchnuť, bratček."

Nizar pokrúti hlavou. "Mám celú kanceláriu plnú kníh, ktoré musím prečítať. Musím byť pripravený v pondelok ráno naučiť veľa detí, ako nebyť prekliatymi ovcami."

 

* * * *

 

Do čerta. Do čerta. Do čerta.

" Do čerta!" Severus kričí a pozerá na uhlíky, ktoré ešte stále horia v krbe.

Nechcel, aby sa to stalo. To on sa pomýlil. To on urobil niečo zlé, a namiesto toho sa Nizar otočil a dal Severusovi to najmilšie ospravedlnenie, akého sa mu kedy v živote dostalo.

Potom sa premiestnil zo Severusových komnát, kvôli čomu Severus stále prechováva tichú nevôľu. Nizar sa nezmienil o tom, že byť napojený na hradnú mágiu znamená, že protipremiestňovacie obrany preňho nemajú význam.

Kedy sa naposledy dotkol iného človeka v podobe, ktorá nesúvisela s jednaním so študentom? Skľučujúco si uvedomil, že to bolo počas prvej vojny, po tom, čo sa stal špiónom Rádu. Pokúšal sa randiť medzi normálnymi mužmi a ženami, aby sa vyhol všetkým starostiam čarodejníckej vojny. Nedarilo sa mu dobre, ale ani zle. Jeho najväčším šťastím bolo stretnutie s mužom, o dva roky starším ako Severus, ktorý bol milý, ochotný učiť a viesť niekoho, kto ešte stále tápal.

Severus zastonal a priložil si ruky na tvár. Začína si myslieť, že by mohol túžiť po takejto intimite s Nizarom, a zakaždým, keď sa ho Nizar dotkne, Severus stuhne, akoby ho zaklial. Muž ho objal a oprel sa oňho, ako by to urobil priateľ, a Severus obe akcie zvládol ako imbecil.

Bude musieť túto reakciu prekonať, aj keď Nizar nechce nič iné ako priateľstvo. Možno mu do toho dokonca zasahuje jeho úloha, ale môže sa naučiť... odložiť to bokom, v súkromí. Už to predsa robil. Len na to nie je zvyknutý.

Severus spí na pohovke a zobudí sa na doručenie podnosu s čajom v obvyklom čase vstávania. K čaju je priložený lístok od Albusa, ktorý ho informuje, že obed sa bude konať v salóniku pre zamestnancov, aby sa Nizar Slizolin predstavil zvyšku profesorského zboru.

Osprchuje sa, oblečie a raňajkuje vo Veľkej sieni. Jeho Slizolinčania si medzi sebou šepkajú a vyžaruje z nich samoľúba radosť z toho, čo vedia, že príde. Severus to zdvorilo ignoruje, aj keď to nie je ľstivé. Severus tiež nemal rád, keď bol v menšine.

Učí obe svoje ranné triedy tretiakov zo Slizolinu a Chrabromilu, užíva si hodinu MLOKov so šiestakmi a potom sa snaží nezúriť od frustrácie nad tým, že sa musí potýkať s bifľomorskými a bystrohlavskými prvákmi. Vynadá hlúpemu Bystrohlavčanovi za to, že nebol dosť múdry na to, aby si poriadne prečítal ten prekliaty zoznam ingrediencií, upratuje neporiadok a posiela ich preč na obed. Keď to urobí, vyjde z triedy, zavrie dvere a ide do salónika na druhom poschodí.

Albus je už tam, rovnako ako Minerva, Septima, Aurora, Filius, Rubeus a Barnaby. "Sme jediní, ktorí rozumejú myšlienke pohotovosti?" Severus sa spýta.

"Niektoré dni to tak naozaj vyzerá," povie Barnaby znechutene. Severus sa naňho pozrie a uvažuje, či si Albus bude na konci školského roka hľadať nového učiteľa hudby. Ten chlap počas posledných troch semestrov nevyžaroval žiadnu radosť zo svojho predmetu.

Väčšina ostatných príde v priebehu nasledujúcich dvoch minút. Eustas sa vyhrnie z učebne alchýmie, čo je prekvapenie, rovnako ako Quintinus, ktorý vylieza zo svojej diery v kabinete. Dokonca aj Sybill zlieza zo svojej veže a prichádza s výrokmi o záhube na perách. Binns sa neobjaví, čo vôbec nie je prekvapením.

Nizar vojde dnu, vidí, že všetci sedia a čakajú, a zastaví sa uprostred kroku. "Aha, vlastne som si myslel, že vás bude viac. Ahoj."

Severus zaťal jednu ruku v päsť, ale inak nereaguje. Nizar je hladko oholený a oblečený v čomsi, čo vyzerá ako tmavá vzorovaná hodvábna tunika na čiernej ľanovej košeli, opásaná v páse tenkým koženým čiernym opaskom a malým vrecúškom, ktoré mu spočíva pri boku. Oblečenie je archaické, áno, ale je dobre ušité a prispôsobené na mieru. Namiesto toho, aby vyzeral úplne nepatrične, Nizar pôsobí impozantne.

Nizar má tiež opuchnutý vzhľad niekoho, kto strávil celú noc s tvárou vrazenou do knihy.

"Celkom pochopiteľné," povie Albus a mávne na Nizara. "Nizar Hariwalt Slizolin, toto je kompletný profesorský zbor Rokfortu, mínus náš učiteľ histórie, ktorý často zabúda na takéto stretnutia."

Albus potom postupne predstaví každého učiteľa podľa mena a predmetu: "Barnaby Harper učí hudbu, Minerva McGonagallová je našou učiteľkou transfigurácie, Filius Flitwick učí čarovanie, Rubeus Hagrid je naším hájnikom a zároveň učiteľom starostlivosti o čarovné tvory, madam Pomfreyovú už poznáš, Aurora Sinistra učí astronómiu, Septima Vectorová učí našich študentov aritmanciu, Bathsheda Babblingová učí staroveké runy a staroveké štúdie; Sybill Trelawneyová, ako si si možno všimol, je tu na veštenie; Rolanda Hoochová je našou leteckou inštruktorkou a zároveň rozhodkyňou metlobalu; Madam Pinceová je našou knihovníčkou; Eustas Viridian vyučuje alchýmiu, zatiaľ čo Quintinus Stirling prednáša ghúlológiu; Sasha Willowoodová je našou inštruktorkou magického umenia, Cassandra Shafiqová vyučuje teóriu kúziel a Charity Burbageová prednáša Život a zvyky muklov. Argus Filch je tu správcom hradu a pani Norrisová je jeho asistentka."

Nizar nakloní hlavu a potom zopakuje každé meno znova, pričom sa pri tom postaví tvárou ku každej osobe. "Rád vás všetkých spoznávam." Severus pozoruje výraz Nizarovej tváre a vie, že ho vymenované triedy nepotešili, ale nie prečo.

"Nápodobne," odpovie Minerva s dokonalou zdvorilosťou. Pocity jej tichým šumom opätuje azda polovica zvyšného profesorského zboru, zatiaľ čo ostatní nepovedia vôbec nič. Imbecili.

"Tvoja košeľa sa mi úplne páči, aj keď ten strih je, ehm... starodávny," povie Saša uznanlivo.

Nizar sa pozrie na svoju tuniku. "Je to hodváb zo Starej cesty. Dnes som nemal náladu na habity a toto je niečo známe."

"Máš ich viac?" Saša sa spýta a usmeje sa.

"Vlastne áno. Helga naliehala, aby sme boli všetci poriadne oblečení a nebehali v handrách," odpovie Nizar. "Možno však neskôr."

Saša prikývne. "Samozrejme."

"Tak teraz. Zostáva nám päťdesiat minút na obed a možno aj na rozhovor," povie Albus a domáci škriatkovia prinesú jedlo.

Severus venuje jedlu len toľko pozornosti, aby sa ním nezadusil. Pozoruje Nizara, ktorý toho veľa nezje. Jeho pozornosť sa sústreďuje na tok rozhovoru, sleduje tváre a gestá, ako sa snaží zoznámiť s dvadsiatimi novými ľuďmi. Keď Nizar konečne otočí hlavu a stretne sa so Severusovými očami, Severus sa pozrie priamo naňho, zamračí sa a ústami povie: "Zjedz niečo, dutohlavec."

Tie slová Nizara vyľakali, ten naňho niekoľkokrát žažmurká, kým sa pozrel na svoj tanier. Aspoň že skutočne začne jesť, hoci sa dostane do polovice jedla a len sa tvári zmätene.

"Ach, musím sa spýtať," povie Rolanda Nizarovi. "O čo ide? Neznáme jedlo?"

"Jedol som na mnohých rôznych miestach. Neznáme jedlo nie je problém," odpovie Nizar. "Len ma zaujíma, prečo sú anglické jedlá, ktoré poznám, také mdlé."

"Aha, to." Charity sa usmeje. "Francúzi pred niekoľkými storočiami objavili množstvo nových korenín. Angličania sa v priamej reakcii obrátili k mdlým chutiam."

Nizar prevráti oči. "Áno, naozaj si viem predstaviť, ako to južania z tohto ostrova robia len preto, aby to Francúzom natreli."

"Južania namiesto Angličanov?" Minerva sa spýta.

"Za mojich čias boli v Británii viac ako tri krajiny," povie Nizar. "Bolo jednoduchšie spomenúť nejaký región ostrova. Anglicko existovalo, to áno, ale Wales boli stále tri rôzne kráľovstvá. Dáni boli vyhnaní zo všetkých ostrovov okrem severných a západných, ale neprestali vystrkovať nos na východnom pobreží. Strathclyde (2) stále existoval a Škótsko bolo len malé kráľovstvo s názvom Alba. Zvyšok severu držali Moray a Orknejské grófstvo. Tento hrad sa nachádzal v Moray, nie v Albe."

"Hovoríš ako prirodzený učiteľ," poznamenal Filius.

Nizar sa zamračí. "Nie, ja len neviem, ako zmĺknuť. Nie je to celkom to isté."

"Ty si naozaj brat Salazara Slizolina?" Aurora sa spýta.

"Konečne." Nizar sa oprie na stoličke. "Niekto sa spýtal. To napätie začínalo byť otravné."

"No?" Charity ho vyzve. "Si?"

"Áno, naozaj a skutočne, Salazar bol môj brat. Fyzicky mám štyridsaťdva rokov, ale v skutočnosti je mi tisícdvadsať a práve teraz nenávidím existenciu."

"Existencia nie je až taká zlá," povie Rubeus.

Nizar si povzdychne. "Všetci, ktorých som poznal a miloval, zomreli pred stáročiami. Ako by si sa cítil ty?"

"Myslím, že by som si vyplakal oči," odpovie Rubeus po zamyslení.

Nizar naňho ukáže prstom. "To tiež, ale popretkávané knihami. Severus, včera večer som čítal Cez zrkadlo, a to bola strašná, strašná chyba!"

"Už sa neviem dočkať, kedy sa dozviem prečo." Severus sa na Nizara usmeje. "Bolo to horšie ako prvý diel?"

"To ani nie, skôr ide o prekliaty námet tej zasranej knihy. Dva svety na oboch stranách zrkadla: ktorý z nich je skutočný a ktorý fantazijný?" Nizar sa zamračí.

"Myslím, že by sme sa zaobišli aj bez vulgárnych výrazov," povie Cassandra a odfrkne si.

"Prepáčte, myslel som si, že som v miestnosti plnej dospelých," odvetil Nizar. "Ale ak je to tak veľmi urážlivé, uchýlim sa k slovám, aké boli za mojich čias, a ty nebudeš vedieť, že hovorím stále to isté."

Septima sa usmeje. "To bolo zaujímavé. Myslím, že som práve počúvala, ako tvoja reč preplávala tromi rôznymi storočiami."

Nizar sa na ňu pozrie. "Vlastne skôr štyrmi."

Minerva sa nakloní dopredu. "Možno by si nám mal povedať niečo o sebe. Všetci sme zvedaví, a preto si vyhradzujeme úsudok bez toho, aby sme niekoho odsudzovali len preto, že je Slizolin."

Severus odolá nutkaniu prevrátiť oči. Pri stole sú aj ďalší, ktorí to necítia rovnako.

"Dobre. Učil som Obranu na tejto škole dvadsaťpäť rokov, od roku 992 do roku 1017," povie Nizar. "Nenazývam to Obrana proti temným umeniam; môžete niekoho zabiť obrovským množstvom kúziel, ktoré by iní považovali za neškodné. Svojich študentov som učil, ako sa brániť na všetkých možných úrovniach, aby sa radšej netúlali v divočine Európy a nezomierali nerozumnými spôsobmi."

"Čo si si myslel o školských učebniciach na tento predmet?" Barnaby sa spýta.

"Esos libros son basura estúpida inútil," odpovie Nizar. 3) "Je to ako pozerať sa na učebné osnovy určené na vytváranie oviec. Žiadna zmienka o základných liečivých kúzlach, mágii mysle, ba ani o prekliatej etike! Kto, dočerta, vyškrtol etiku z učebných osnov tejto školy?"

"Zrejme niekto hlúpy," povie Severus suchým hlasom.

"Študenti sa majú spoliehať na vedúcich svojich fakúlt a na ideály svojej fakulty, aby sa naučili etickému správaniu," povie Quintinus.

Nizar naňho uprie plochý pohľad. "To je naozaj hlúpe. Pred Severusom som sledoval, ako sa traja po sebe idúci šéfovia slizolinskej fakulty ukázali ako úplne zbytoční, a pozrite sa, aké výsledky nám to prinieslo: Voldemort a tí blázniví hlupáci, ktorí si hovoria smrťožrúti!"

"Fakt sa mi páči, ako označuješ niektoré z najobávanejších osôb v Británii za 'bláznivých hlupákov'," povie Pomona nevrlo.

Nizar pokrúti hlavou. "Poznal som tých idiotov, keď boli ešte deti, či už sa mi prihovorili, alebo nie. Väčšina z nich bola buď hlúpa, alebo zúfalá. Tí, čo boli zúfalí, si presne uvedomovali, do čoho sa dostali. Potom buď utiekli, alebo pri tom pokuse zomreli."

"Znieš, akoby si ich vedel vymenovať," povie Albus potichu.

"Eufémia Graceová. Guinevere Greengrassová. Octavian Burke. Regulus Black. Jewel Talbot Burke. Martinus Flint. Alice Bainbridgeová. Katrina Farleyová. Ipolius Derrick." Nizar mávne rukou na Severusa. "Súčasná spoločnosť."

Ticho, ktoré nasleduje, je takmer bolestivé. "Okrem Severusa sú všetci, ktorých si vymenoval, mŕtvi," povie Minerva.

Nizar sa na ňu usmeje, hoci vo výraze je príliš veľa smútku na to, aby ho mohol označiť za šťastný. "Som si toho vedomý."

Rozhovor potom ustane, pretože všetci dojedia alebo sa odídu pripraviť na vyučovanie. Z viacerých tvárí sa vytratilo aspoň otvorené podozrenie, ktoré nahradila opatrná zvedavosť alebo úprimný záujem o Nizara Slizolina.

Severus zachytí Nizarov pohľad a nakloní hlavu k dverám. Nizar sa naňho zvláštne pozrie, ale takmer nepostrehnuteľne mu prikývne. Keď Severus vstane, aby odišiel, Nizar ho o chvíľu nasleduje, ale hneď mu prekáža Rubeus.

"Ahoj!" Rubeus zvolá a natiahne ruku, aby ju Nizarovi chytil. "Som Rubeus, čo si už asi predtým zachytil, ale myslel som si, že sa ti poriadne predstavím. Ako sa máš?"

Nizar sa pozrie na Rubeusa. "Krátky," povie v neprítomnom úžase. "Čo je v tejto krajine v jedle?"

Severus si nájde zámienku, aby sa zdržal v miestnosti, v podobe Minervy, ktorá sa chce pohádať o niektorých nedávnych trestoch, ktoré neuložila ružová ropucha. Môže s ňou viesť rozhovor a zároveň počúvať Nizara a Rubeusa. Myslí si, že Minerva môže celkom dobre robiť to isté, čo on. Severus vie, že Albus to robí a zároveň predstiera, že počúva hádku Quintina a Cassandry o etike ghúlskej svorky.

"Nie, nebolo to jedlo, čo mi to urobilo," povie Rubeus Nizarovi. "Som napoly obor. Ehm... to nebude problém, však?"

Nizar vyzerá zmätene. "Prečo by to mal byť problém?"

"Niektorí ľudia z toho nie sú nadšení," pripustí Rubeus. "Myslel som si, že by som najprv dal preč z cesty túto nepríjemnú vec."

"Polokrvní ako ty bývali bežní," povie Nizar na Severusovo prekvapenie. "Dávaš mi ďalší dôvod nenávidieť dvadsiate storočie?"

"Nie!" Rubeus hneď protestuje a potom zaváha. "No, v každom prípade nie naschvál."

"Predpokladám teda, že s polovičnými raráškami nemáš problém," povie Filius.

"Nie, pozri, len na to budem neveriacky hľadieť. Ako?" Nizar sa spýta s vytreštenými očami. "Raráškovská kultúra sa pozerá naozaj nevľúdne na to, keď sa rárášok poškvrňuje s človekom. Zvyknú takého previnilca popraviť!"

"Aha, no, tá časť o poškvrňovaní je stále pravdivá." Filius sa usmeje. "Moja matka bola vytrvalá. Nasadila si čiapku a nemienila sa vzdať. Môj otec opustil svoj klan, aby mohol byť s ňou, hoci ministerstvo by bolo zabránilo tomu kúsku s popravou."

Nizar sa stále pozerá. "Prečo si, dočerta, ministerstvo myslí, že má nejakú kontrolu nad záležitosťami Zeleného ľudu?"

Filius pokrčí plecami. "Robí im dobre, keď tomu uveria."

"Prekliate ministerstvo by nás sledovalo, ako močíme, keby si mysleli, že im to prejde," zavrčí Eustas.

"Mal by si si dávať pozor. Ministerstvo bude chcieť, aby si mal riadne poverenie, Slizolin," podpichne ho Charity.

Nizar sa začne mračiť. "Čože, dvadsaťpäť rokov učenia v čase, keď tie hlúpe poverenia neexistovali, nie je dosť hodné poverenia?"

"Našťastie, to ťa nebude trápiť, ak sa nerozhodneš učiť inde v Spojenom kráľovstve," preruší ju Albus a usmeje sa. "Nikdy ťa nevyhodili, takže som ťa ani tak znovu neprijal, ako skôr vrátil na tvoje pôvodné miesto."

Nizar ukáže na Albusa. "Chcem teda spätne zaplatiť za deväťsto sedemdesiatosem rokov visenia na stene," povie a otočí sa na odchod. Minerva venuje Severusovi ešte jeden prísny pohľad, pod ktorým sa skrýva úsmev, kým vyjde z miestnosti, čo sa zdá byť signálom pre všetkých zostávajúcich, aby sa pokúsili odísť súčasne.

Severus počká, kým zistí, že ho Nizar sleduje, a potom sa vydá chodbou a nájde bočnú pasáž, ktorá sa veľmi nevyužíva, najmä keď je väčšina študentov stále vo Veľkej sieni. "Chcel som s tebou hovoriť," povie, keď Nizar príde.

Nizar sa mu obzrie cez plece, kým sa pozrie na Severusa. "Dobre."

"Chcem sa ospravedlniť." Severus zdvihne ruku, keď Nizar otvorí ústa. "Prosím. Včera večer - chýbali mi prostriedky, aby som povedal, že to, čo sa stalo, nebolo nežiaduce. Bol som úprimný, keď som povedal, že som na to nebol zvyknutý. Uplynuli doslova roky, odkedy som bol s niekým v takej tesnej blízkosti, Nizar."

Nizar skloní hlavu a stisne pery, skôr než prehovorí. "Veľmi som sa bál, že som príliš tlačil na pílu. Si jediný človek, ktorého poznám, Severus."

"Naozaj som v tebe nechcel zanechať taký dojem." Severus pokrúti hlavou. "Som v tom veľmi zlý, Nizar. Priateľov si nezískavam ľahko a neodhadzujem ich ľahko."

"Ja viem. Stále považuješ Lily Evansovú za svoju priateľku, hoci už dávno nie je medzi nami."

"Áno, považujem," odpovie Severus. "Túto lekciu som sa naučil, Nizar. Ak by si sa ku mne chcel dnes večer opäť pridať, na čítanie alebo rozhovor, uvítam tvoju spoločnosť."

Nizar mu venuje unavený úsmev. "Znie to tak prekliato formálne, Severus. Budem tam o deviatej. Máš niečo na mysli?"

Severus sa zamračí. "Musím si teraz prečítať tú hlúpu knihu. Nechal si ma sakramentsky zvedavého!"

"Zvedavosť je to, čo Alica v prvom rade zmrvila, Severus."

Keď sa Severus konečne uistí, že aj poslední Slizolinčania sú tam, kde majú večer byť, a jeho prefekti si skutočne robia svoju prácu, je desať minút po deviatej. Rýchlo sa vráti do svojich priestorov a nájde Nizara, ako sa opiera o stenu pri dverách a číta ďalšiu knihu.

"Čo je to za knihu? Ďalšie zväzky o obrane?" Severus sa spýta.

"Nie. Oscar Wilde, Obraz Doriana Graya. Našiel som ju na poličke na straty a nálezy na prvom poschodí," povie Nizar.

"Možno niekomu patrí," povie mu Severus, keď otvorí dvere.

Nizar sa zatúla dovnútra, zatiaľ čo stále číta. "Keď skončím, vrátim ho naspäť. Priniesol som aj horor - teda Cez zrkadlo."

"Naozaj neviem, či ti za to mám ďakovať," sucho odpovie Severus.

Napije sa, hoci Nizar odmietne druhú príležitosť bojovať s Ohnivou whisky. Usadí sa na pohovke a predýchava počiatočné zachvenie, keď sa k nemu Nizar nakloní. "Nie, nevstávaj," povie, keď sa Nizar posunie, akoby sa chcel pohnúť. "Prekonám to."

"Nechcem ťa mučiť," povie Nizar potichu.

"To nie je mučenie," oponuje Severus. Namiesto toho sa prinúti sústrediť sa na knihu, čo funguje ako výborné rozptýlenie - veľa času strávi tým, že sa snaží zistiť, či sa Alica doslova zbláznila.

Po tretej kapitole si Severus uvedomí, že okrem vlastnej knihy nepočul žiadne zvuky šuštiaceho papiera. Pozrie sa dolu a zistí, že Nizar zaspal s hlavou opretou o Severusovo rameno. Jeho pery sú mierne roztvorené; dýcha spôsobom, aký má niekto, kto hlboko spí.

"Som v pasci," zašomre Severus a pokrúti hlavou. S potešením si uvedomí, že mu to vôbec nevadí.

 


_________________________________________________________________________________________________________________

 

 

1) Norse - slovník má tendenciu preložiť to ako nórčinu, ale je to názov jazyka Norsemenov, čo sa prekladá ako Severania. Ide o etnolingvistickú skupinu predchádzajúcu moderných Škandidávcov, ktorá žila medzi 8. a 11. storočím a hovorila starou severštinou. Viac na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seve%C5%99an%C3%A9, https://en.wikipedia.org/wiki/Norse

2) Kráľovstvo Strathclyde bol britský nástupnícky štát Rímskej ríše a jedno z raných stredovekých kráľovstiev Britov, ktoré sa nachádzalo v oblasti dnešného južného Škótska a severného Anglicka. Jazyk Strathclyde je známy ako kumbríčtina, jazyk, ktorý je úzko príbuzný so starou welštinou. Počas vrcholného stredoveku oblasť v 11. storočí dobylo gaelsky hovoriace (jedna z dvoch skupín ostrovných keltských jazykov) kráľovstvo Alba a stalo sa súčasťou nového Škótskeho kráľovstva. Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Strathclyde

3) Kastílsky: Tie knihy sú hlúpe, zbytočné haraburdy.Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Ďakujem
Pre automatický komentár sa musíte prihlásiť.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Edit - 15.03. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Sofia99 - 15.03. 2024
|
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Irena - 15.03. 2024
|
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: margareta - 15.03. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: Yuki - 15.03. 2024
| |
Rozvíjející se přátelství mezi Severusem a Nizarem je zábava sledovat.
Seznámení našeho bývalého portrétu se zbytkem učitelského sboru bylo rozpačité, ale jsem ráda, že alespoň Minerva je přístupnější než ostatní.
Ukázka Krevní magie u Blaise byla poučná jak pro studenta tak i jeho vedoucího fakulty :)
Nizar je pro školu jako závan vzduchu, který byl nutně potřeba :)
Moc děkuju za překlad, odvádíš báječnou práci!
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 16.03. 2024
|
Dlho to nepotrvá a všetci si na Nizara zvyknú. A potom sa môžu pripraviť na ďalšie šoky. Muahaha. :D
Vôbec Nizar vie veľa o rôznych druhoch mágie, ktoré sa buď stratili alebo bol ich zmysel prekrútený.
Ďakujem, ukláňam sa na všetky strany. :)

Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: katrin - 15.03. 2024
| |
Z neznamych dovodov ma rozneznilo. Aj ked Nizar ma poriadne podrezany jazyk a moc si neberie servitky ;)
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 16.03. 2024
|
Jj, Nizar je zlatíčko napriek tomu jeho jazyku. Ďakujem. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: anizne - 15.03. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Folwarczna - 15.03. 2024
| |
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: barca666 - 15.03. 2024
| |
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: sisi - 15.03. 2024
|
moc děkuji za dnešní kapitolu plus náhled do historie obyvatel ostrovů. Nizar je pro Bradavice požehnáním. Všechno se pomalu mění. Všechno pomalu rozkvétá a získává na důležitosti a přitom jde o malé detaily - polička ztracených knih v prvním poschodí, vchod do tajemné komnaty naproti kanceláří zmijozelského ředitele, od boku odříkaný seznam padlých duší kvůli smrtijedským ideálům, Salazar má hodně co vysvětlovat svému bratru a možná by mohla pomoci i dcera Galiena.
Moc se mi líbí, že díky dobrému spojení s hradem, mohou lidé cestovat rychlostí myšlenky po celém areálu, že správný ředitel koleje by měl vědět o každém hnutí v koleji, aby nebyl překvapený, když mu na dveře zaklepe malý Blaise s krvácející rukou. Už aby ten prokletý brk spálili na uhel. Bradavice potřebují staré pořádky jako sůl. Tedy původní uspořádání, ne ty zvrhlosti, co přinesla moderní doba.
Například Keltové, kteří osídlovali britské ostrovy někdy od 5. století mohli přinést kdejaké zvyky z povodí Vltavy, Otavy, Labe, Jihlavy, Váhu, Hronu, Tisy, které tak narychlo opustili. Takže rozdělávání ohně kamínkem, teplo domácího krbu, společné odpolední posezení klanu pod střechou u šálku horké vody s mlékem a koláčky, velké znalosti bylinek a léčivé účinky horkých pramenů, výroba keramiky, tisíce různých povolání od rybářů, lovců, rolníků, ovocnářů, tkalců, řezbářů, až po učitele moudrosti, bardy a pěvce by mohly být pozůstatky našich vlastních středoevropských zvyků, které tady vyhasly jako kruhy na hladině, zatímco tam se udržely.
Díky za dlouhou kapitolu, vydržela mi s přestávkami na celý den čtení.
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 16.03. 2024
|
Možno práve preto je poviedka taká zaujímavá, väčšinou sa predpokladá vývoj od horšieho k lepšiemu. A tu presne naopak, že vlastne ten temný stredovek mal aj nejaké tie pozitíva.
Pri pôvodnom území Keltov sa obvykle udáva práve Vltava ako najvýchodnejšia hranica, najzápadnejšia Seina. Z tohto pôvodného územia sa potom šírili na všetky strany. Či priniesli na Britské ostrovy nejaké stredoeurópske zvyky neviem. Ale moji šiestaci odkedy sme brali Keltov (a bolo ťažké im to vtĺcť do hlavy, to bolo stále "co jakí Kelti?"), tak ich teraz strkajú všade kde nevedia odpoveď. :D
Ďakujem za komentár, vždy ma poteší. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: luisakralickova - 15.03. 2024
| |
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: banshee - 16.03. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: lucky - 16.03. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 17.03. 2024
|
ach, to byla jízda. seznámení se s profesorským sborem mohlo proběhnout lépe, ale asi i hůř, je zajímavé vidět, jak odtažití a s předsudky vlastně jsou, že? ten odpor ke Zmijozelu byl ještě před Voldym? opravdu? Líbí se mi jeho styl oblékání a to jak se s věcmi nemaže. Kanza je skvělá, myslím, že si Severuse oblíbila, on se zatím brání, ale snad si zvykne. Přemistování v rámci hradu, znalosti a napojení na vlastní fakultu, zní to logicky že? tahle povídka doplnuje tolik věcí, které se v kánonu nedořešili, tak krásně je vysvětluje a obohacuje. Albus asi bude valit bulvy.

těším se na výuku nových metamorfágů a snad zvěromágů, to by bylo parádní.
PRo Nizara musí být těžké, přijít o rodinu, musel postrádat dotek a zrovna Severus je na tom s doteky na štíru, snad si to časem sedne. medunkový olej... Severusi, čeká tě tolik nových objevů, supeeeeer. supeeeer. jsem zvědavá, co bude zase příště, protože každá kapitola je tak nadupaná dějem, že se nemůžu dočkat další.
ted při psaní komentáře mi došlo, že fakt nepostrádám Harryho, kdyby se neobjevil, asi mi chybět nebude.
moc, moc děkuju za překlad
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 17.03. 2024
|
Ono sa to usadí, aj zbor aj Severus a jeho averzia k dotykom. Všetko je o zvyku. :)
Muahaha, tú predposlednú vetu ti raz pripomeniem. Ak nezabudnem. :D
A ja veľmi veľmi ďakujem za komentár, to ma vždy naladí a povzbudí.
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 17.03. 2024
|
Tak jo, pripomen, ale asi se Harry vrati, ikdyz denice nam zrovna ukazuje jak dobra muze byt HP povidka bez Harry Pottera :⁠-⁠):⁠-⁠):⁠-⁠)
Predpokladam, ze to bude jizda, az se Harry objevi, snad bez predsudku jako ma Ronald. Rikam su, ze Hermionu Nizar okouzli snadno, je studnici znalosti a vedomosti, ktere jsou zapomenute... U Harryho uvidime.
Jak jsem psala minuy naduvaj se jak je libo, mas byt na co pysna a verim, ze tva anglictina je uz ted velmi obohacena a pestra. Takova stara kumbristina... To se blisknes raz dva
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 17.03. 2024
|
Tuším najťažšie bude nespoilerovať. Lebo strašne ma to láka, ale nemôžem, to by som ti potom pokazila prekvapenie.
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 17.03. 2024
|
Nespoileruj, ja to vydrzim. Uzivej si pocit, ze ty vis a my ne:⁠-⁠):⁠-⁠):⁠-⁠) nam se pribeh rozbali postupne. Ikdyz, tri knihy... To je dobrej epos. Kolik ze to ma kapitol? Vim, ze je to pres milion slov...
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 17.03. 2024
|
Prvá časť má 16 kapitol, druhá 15, tretiu vynechávam, tá je o zakladateľoch v minulosti a na mňa moc zložitá čo sa týka rôznych jazykov.
Štvrtá má 22 kapitol, piata je len jedna kapitolka, to je vlastne doplnok predchádzajúcej časti, šiesta a siedma, deviata a jedenásta sú venované jednému zakladateľovi, takže tie vynechávam. Tam sa autorka strašne rozpísala, išla do rôznych jazykov, kumbríčtina, gaelština (rôzne druhy), baskičtina... Brrr.
Potom ôsma časť má 42 kapitol (uf) a desiata má 46 kapitol (uf uf uf).
Vlastne dokopy 5 častí neprekladám, takže nie úplne tie 2 (slovom dva) milióny, ale len ten miliónik. Maličký. To dám. :D

Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 17.03. 2024
|
žasnu nad detaily a pečlivostí se kterou vyhledáváš jazykové špeky, fakta z historie, kde bylo co, jak se to proměnilo, wow, 3x wow. předpokládám, že nneí snadné tyto informace najít, dobře je přeložit. smekám před tebou, tolik práce. fíha
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 17.03. 2024
|
Ách, nadúvam sa ako páv. :) Do značnej miery je to nevyhnutné, keď chcem aby to bolo zrozumiteľné v prvom rade pre mňa a potom pre čitateľov. Čo sa týka práce, tej je na tom dosť, zase niektoré veci viem, pretože mám rada anglickú históriu, aj keď možno o pár storočí neskoršiu. :D V podstate som na začiatku ani nerátala, že to budem publikovať. Len som si povedala, že skúsim, ako dlho mi to nadšenie vydrží a koľko naprekladám "do šuflíka" tak povediac. A zrazu pozerám, že mám preloženú celú prvú časť. :D A zrazu druhú a teraz som v polovici ďalšej. Výhoda pre mňa je, že si precvičím angličtinu, aj keď autorka trochu zvláštne používa takmer výlučne varianty prítomného času. Ale naberiem dosť veľa slovnej zásoby, rôznych zvratov, idiomov. Nie všetko si zapamätám, ale nalepí sa to na mňa.
Ďakujem za komentár. :)

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: alvap - 17.03. 2024
|
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: misule - 17.03. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: denice - 18.03. 2024
|
Nizar je liška v kurníku, pěkně jim do toho zatuchlého klídku vletěl :-) Seznam vyučovaných předmětů byl docela zajímavý, zdá se, že Brumbál v něm během let škrtal ještě víc, než by se dalo čekat.
Člověk by řekl, že kouzelníci - a nejen oni - od středověku hodně pokročili, je smutné číst, že ve spoustě důležitých věcí vůbec ne.
Díky.
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 18.03. 2024
|
Nizar je hotový lišiak. :D Dumbledore má svoje plány a vidno to aj na predmetoch.
Práve to ma zaujalo, že vlastne ten stredovek bol v mnohých veciach lepší ako moderná doba. :)
Ďakujem za komentík.

Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: fido - 20.03. 2024
| |
tak a konec ... a čekat jako ostatní
opakuji: jsem zatím rád, že jsem překonal první nechuť k jazyku jakým je to psané :)
- - -
Škriatok vyzerá mrzuto, že ho prichytili skôr, ako sa mohol pokúsiť pochovať Nizara v šesťchodovom jedle, než sa odmiestni.
:)))
díky
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 21.03. 2024
|
A vadí ti jazyk v zmysle slovenčiny alebo že je to takmer všetko písané v prítomnom čase? :D Čo priznávam na začiatku veľmi vadilo mne, ale akosi som si na to zvykla.
Škriatkovia sú tu veľmi podarení a ak môžem trochu spojlerovať, bude okolo nich veľmi zaujímavý vývoj.
Ďakujem za komentár. :)
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: fido - 22.03. 2024
| |
slovenština mi nevadí :)
ten přítomný čas ... ale zvykám si :) ... je to dobrý příběh, zajímavý, zajímavá osoba ... vypadl z obrazu (Spadla z oblakov ... to byl nějaký seiál, když jsem byl malý) :)
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 22.03. 2024
|
Myslela som si. Aj mne to vadilo, stále ma lákalo davat vsetko do minuleho casu, ale zase to by bol dosť veľký zasah. Tak si holt musíme zvyknúť, príbeh za to stojí.
Ten si tiež matne pamätám podľa názvu, ale o čom alebo o kom to bolo, netuším.????

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: maria - 21.03. 2024
|
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: ivy - 23.03. 2024
|
Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: Jacomo - 28.03. 2024
| |
Z této předlouhé kapitoly se mi asi nejvíc líbily rozhovory s ostatními členy profesorského sboru - mám z nich pocit, že je Nizar roznesl na kopytech :-)
A jsem nadšená z poznámek k jazykovědným zajímavostem v textu - opravdu jsem netušila, kolik různých národů a státních útvarů se na Britských ostrovech během historie objevilo.
Moc děkuju za překlad a dovzdělávání, JSark.
Kapitola 7: Poškodenie (Hodnotenie: 1)
Od: JSark - 01.04. 2024
|
Ďakujem za komentár. :) História jazyku je zaujímavá, to hej, ale už trochu horšie sa to prekladalo. Môj súbor so zápiskami ako som čo preložila, či je nová osoba chlap alebo ženská sa stále rozširuje a rozširuje. Ale dala som to. :D

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: miroslava - 01.04. 2024
|
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Prehľad článkov k tejto téme:

( JSark )12.04. 2024Kapitola 11: Súboj v tieni
( JSark )05.04. 2024Kapitola 10: Smútok a patróni
( JSark )29.03. 2024Kapitola 9: Obrana
( JSark )22.03. 2024Kapitola 8: Eidyn Burh
( JSark )15.03. 2024Kapitola 7: Poškodenie
flamethrower: ( JSark )08.03. 2024Kapitola 6: Domov
flamethrower: ( JSark )01.03. 2024Kapitola 5: Šesť nemožných vecí pred raňajkami
flamethrower: ( JSark )23.02. 2024Kapitola 4: Halloween 1995
flamethrower: ( JSark )16.02. 2024Kapitola 3: Podzemka
flamethrower: ( JSark )09.02. 2024Kapitola 2: To dieťa je šialené
flamethrower: ( JSark )02.02. 2024Kapitola 1: 1971
. Úvod k poviedkam: ( JSark )26.01. 2024Úvod k poviedke