archiv.hpkizi.sk
Kapitola deväť
Closing the door
Vložené: Jimmi - 18.01. 2022
Téma: Closing the door

Zatváranie dverí

Preklad: Jimmi  

Banner: solace

Originál, ani autorka už nie sú k dispozícii.


Aby ste mohli skúšať, či vám idú komentáre :)Pozor, nie je možné otvoriť v novom okne, musíte sa vrátiť späť.

Zatváranie dverí

Kapitola deväť

****

Slnečné svetlo zaútočilo na Siriusove oči hneď, ako sa zobudil, a na zlomok sekundy takmer zakričal na Jamesa a Remusa, aby zatiahli závesy. Vtedy si spomenul, že je v Rumunsku, nie na Rokforte, a James je už vyše dvadsať rokov mŕtvy. Jeho izba na Potter manor bola otočená na západ, v dome Blackovcov mal severné a západné okno a v Azkabane okno nemal. Bolo to po prvý raz za mnoho rokov, čo ho takto zobudilo slnko.

Spätne si uvedomil, že všetky tie rozhovory s portrétmi Lily a Jamesa možno neboli najlepší nápad. Jeho zmysel pre čas bol aj tak dosť pošahaný. Sirius stále čakal, že mu príde sova od Harryho z Rokfortu alebo že sa Kingsley zastaví a povie mu, ako pokračuje pátranie. Strávili niekoľko zábavných hodín vymýšľaním svojich „zazretí“ a rozhodovaním o tom, na ktoré odľahlé miesta pošlú niektorých zbytočnejších aurorov, aby ho hľadali.

Vtedy si spomenul, že Harry pred piatimi rokmi absolvoval Rokfort. Kingsley sa nikdy nezastaví na návšteve a brainstormingu, pretože ho zabili v záverečnej bitke. V mysli mu vyplávala krátka spomienka, ako sa jeho malá sesternica červenala pri nejakej zmienke o svojom kolegovi aurorovi. Zaujímalo ho, ako sa má, keďže tušil, že s Kingsleym boli kedysi viac než len spolupracovníci.

Okrem toho bol Sirius slobodný. Keby svet o ňom tušil, že je nažive, mohol by sa bezstarostne prechádzať po Šikmej uličke. Bol to opojný pocit, že už nemusí utekať a skrývať sa, že Peter sa sám zabil a Neville Longbottom zo všetkých ľudí zabil Bellatrix. Tak dlho sa sústredil na vojnu, pomstu a Harryho, že už nevedel, čo má so sebou robiť.

Niekoľkokrát zažmurkal, aby si prispôsobil oči. Zvuky rozradostených detí boli ďalšou pripomienkou Siriusovej súčasnej situácie. Matne si spomínal, že niekedy v noci použil kúpeľňu a potom ho zaviedli do novej izby, ktorú Harry pristavil k stanu.

Ako mohol Harry tak bezstarostne zmieniť rozšírenie čarodejníckeho priestoru a len si kvôli tomu odskočiť z Anglicka do Rumunska, a pritom nevedel vysloviť jednoduché upratovacie kúzlo? Tá záhada rástla takmer každým dňom.

Po otvorení dverí do ďalších dvoch spální sa Siriusovi podarilo nájsť kúpeľňu. Neprebudil sa práve najlepšie a tešil sa na šálku pariaceho sa čaju... alebo možno aj na kávu, ktorú mal Harry tak rád. Tá určite robila zázraky pri prebúdzaní jeho krstného syna.

Umytý, hoci mal ešte vlhké vlasy, Sirius nasledoval zvuky detského smiechu do kuchyne. Všetky štyri deti sedeli pri stole, boli už možno v polovici raňajok.

„Koľko je hodín?“ pretiahol sa Sirius, keď vošiel do miestnosti.

„Máš prútik.“ Harry sa naňho usmial, podľa Siriusovho názoru až príliš prebudený. Všetci mali na sebe oblečenie v muklovskom štýle, ako zjavne mávali pri väčšine príležitostí, a Harry stál pri sporáku a varil.

Sirius sa zamračil a hmatal okolo seba, až kým nenašiel miesto, kde si ho strčil do vrecka.

„Prútiky do vreciek nepatria!“

Toto vyhlásenie Siriusa len trošku zaskočilo a zmätene sa pozrel na Ericu. Takmer každý tínedžer na Rokforte si ukladal prútik do vrecka a dokonca aj väčšina dospelých robila to isté.

Carver vedome prikývol: „Šialený Moody hovorí, že takýmto spôsobom môžeš prísť o zadnicu.“

„Čo je to zadnica?“ vyzvedala Kat od svojho staršieho brata, ktorý sa okamžite začervenal.

Sirius potlačil smiech, zatiaľ čo Harry podal Kat veľmi priamočiare a jednoduché vysvetlenie a potom pre dobro všetkých dodal: „A Šialený Moody nepozná jediného človeka, ktorý by takto prišiel o nejakú časť tela.“

Harry žmurkol na Siriusa a pri stole sa preňho objavila ďalšia stolička. Sirius si ju vďačne vzal a usmial sa, keď pred neho Harry položil plný tanier jedla. Bolo to dosť pre dvoch ľudí, asi toľko, koľko zjedol, keď mohol mať pätnásť, a podozrieval Harryho, že trpí syndrómom Molly Weasleyovej.

„Ty niečo ješ?“ spýtal sa Sirius svojho krstného syna a spomenul si, že všetci pozorne sledovali, koľko Harry zje.

„Na rozdiel od niektorých,“ prevrátil Harry očami, „som už celé hodiny hore, vlastne od svitania.“

„Koľko si spal?“ Sirius sa zamračil. Nebol si istý, kedy presne prišli, ale keď odchádzali, bolo už neskoro a preskočili o tri časové pásma dopredu.

Harry pokrčil plecami: „Niekoľko hodín. Pravdepodobne by som naspal o niečo viac, ale bol tu problém so švajčiarskym močiarnym drakom.“

Randyho oči sa rozžiarili: „Máme jedného? Naozaj?“

„Čoskoro ich budeme mať niekoľko.“ Harry sa na syna usmial. „Má päť vajec. Nanešťastie sa rozhodla postaviť si hniezdo príliš blízko tábora. Približne o mesiac by sa okolo nej k ostatným drakom nikto nedostal.“

„Prečo si vstal tak skoro?“ Sirius sa snažil pochopiť dynamiku fungovania rodiny. Vedel, že Harry je v prvom rade zodpovedný za deti, ale že občas pracuje aj ako poradca pre rezerváciu a ministerstvo.

„Vyjednávania.“ Harry zdvihol k ústam hrnček a Sirius odhadol, že je to nejaká z večne prítomných káv. „Nechcela však počúvať argumenty, je to dosť tvrdohlavá dračica. Pracuje tu tím, ktorý pre ňu s pomocou Freda a Georgea z Prenosných bažín prestavia nejakú oblasť na niečo močaristejšie, a čoskoro ju tam presunieme.“

Sirius cítil, ako sa mu zväčšili oči, ale všimol si, že žiadne z detí nereagovalo na Harryho ležérnu zmienku o premiestnení hniezdiaceho draka: „Nie je to nebezpečné?“

Harry zdvihol obočie a Sirius uvažoval, či si len nepredstavuje pobavenie, ktoré u Harryho zbadal: „To je to, čo robíme, Siri. Umiestnime na ňu silné uspávacie kúzlo s ohrievacím kúzlom pre vajíčka a potom ju odnesieme do novej bažiny.“ Harry sa pozrel na štyri deti, ktoré práve zhŕňali posledné kúsky raňajok: „Takžeoooo... to znamená, že dnes nikto nepôjde von, kým nebude v bezpečí svojho nového domova.“

„Ale otec!“ Randy bol najhlasnejší protestujúci.

„Čo som ti hovoril?“ Harry uprel na malého chlapca svoj pohľad. Jeho tvár bola napätá, akoby mal problém ovládať svoj výraz.

„Nikdy sa nepribližuj k hniezdiacej matke.“ Randy mrzuto pozrel na svoj čistý tanier.

„Presne tak.“ Harry švihol rukou a čisté taniere odleteli zo stola do drezu. Začal ich umývať rukou: „Viem, že tunajšie draky sú voči vám štyrom nezvyčajne mierne a priateľské, ale hniezdiace matky sú nepredvídateľné. Ich lojalita voči mne im nezabráni, aby vám ublížili, ak si myslia, že by ste mohli poškodiť ich vajcia.“

„Fajn.“ Randy nevyzeral o nič spokojnejší a Sirius tušil, že táto prednáška sa už opakovala a bude sa musieť zopakovať znova. Chlapec bez ďalších slov odišiel od stola a predtým, ako sa zabuchli dvere, bolo počuť tiché údery.

„Prepáč, ocko,“ ospravedlnila sa Kat za svoje dvojča, objala otca a rozbehla sa rovnakým smerom ako jej brat. Jej čin mal za následok, že Harry takmer ochabol, jeho svaly sa z napnutých a napätých zmenili na uvoľnené.

Harry si povzdychol a pokrútil hlavou: „Ak niekto z týchto chalanov pôjde v Charlieho stopách, bude to ten chlapec.“

„Je nám to ľúto, otecko,“ povedala Erica potichu.

„Nemusí byť.“ Harry sa na nich usmial, hoci ho to stálo zjavné úsilie. „Chceme, aby ste robili to, čo vás urobí šťastnými, keď vyrastiete, bez ohľadu na to, čo to bude.“ Carver aj Erica sa na to usmiali.

„Tak čím chcete byť vy dvaja?“ Sirius sa tiež usmial.

„Ja budem hrať metlobal ako strýko Ron!“ vyhlásil Carver. „Na Vianoce dostanem metlu!“

Sirius zdvihol obočie Harryho smerom a jeho krstný syn zašomral: „Tréningovú metlu.”

„A ty, Erica?“ spýtal sa Sirius.

Dievčatko pokrčilo plecami: „Ja neviem. Možno aurorom ako teta Ginny alebo možno učiteľom ako starý otec.“

Sirius ju pohladil po vlasoch: „No, máš dosť času na rozhodnutie.“

„Ale do vyučovania vám zostáva už len hodina,“ oznámil Harry, na čo obe deti vyskočili od stola a rozbehli sa k svojim izbám, „a nezabudnite si umyť zuby!“

Sirius sledoval, ako Harry pokračuje v ručnom umývaní riadu. „Vieš, mohol by som na to jednoducho použiť kúzlo, ak sú tvoje čistiace kúzla také zlé.“

Vedel, že loví informácie a podozrieval Harryho, že to vie tiež. Keby nič iné, jeho krstný syn by mohol cítiť zmätok, ktorý práve pociťoval. Sirius nechápal, ako môže byť Harry taký talentovaný v toľkých druhoch mágie, a pritom taký beznádejný vo veciach, ako sú čistiace kúzla a čokoľvek iné, o čom Sirius nevedel.

„Nejde o to, že by boli zlé, Sirius.“ Harry sa otočil a utieral si ruky do sucha. „Moje čistiace kúzla neexistujú. Vyčaruj kúzlo, aby si to dokončil, a sadneme si.“

Sirius prikývol a použil kúzlo. Riad sa okamžite začal umývať a spolu s Harrym vošli do obývačky. Napriek tomu, že bol začiatok septembra, bolo trochu chladno, a tak Harry zapálil oheň v rošte, keď sedeli na pohovke. Harry mal stále hrnček s kávou a Sirius uvažoval, či z neho niekedy prestal piť, alebo či to bolo len preto, že v noci predtým tak málo spal.

„Povedal som, že sa môžeš pýtať, ale v skutočnosti som ti nedal šancu,“ vyzval ho Harry.

Sirius prikývol a premýšľal, kde začať: „Žiadne čistiace kúzla?“

„Myslím, že to je bezpečný začiatok,“ usmial sa Harry. „Dozvedel som sa o tom, až keď som si robil MLOKY, pretože som nevidel potrebu precvičovať si praktickú činnosť. Bolo to krátko po poslednej bitke so smrťožrútmi a Voldemortom. Keď som ho zabil, použil som nielen svoju mágiu, ale aj jeho a mágiu, ktorú som čerpal zo zeme. Jediné vysvetlenie, na ktoré som prišiel, bolo, že toho bolo priveľa a časť mojej mágie sa vypálila, alebo čo to je, čo usmerňuje našu mágiu, ktorá sa na niektorých miestach vypína.“

„Ako je to možné?“ Siriusa to zaujalo. Išlo mu skôr o to, že Harry mal prístup k mágii, ktorá nebola jeho vlastná, a mohol ju používať, než o to, že mu vyhorela časť mágie.

Harrymu sa zdalo, že sa mu mierne zaleskli oči, a natiahol ruku, ktorá sa mierne vznášala nad Siriusovou pokožkou: „Tvoja mágia je dodatočná vrstva, tesne nad povrchom.“ Sirius cítil, ako mu telo brní, ale najsilnejšie tam, kde sa Harryho ruka pohla. „Sú tu miesta koncentrácie,“ Harryho ruka sa presunula z jeho čela na hrdlo, srdce, zápästie a niekoľko ďalších miest na jeho tele, „tu, tu... Rôzne uzly sú pre rôznych ľudí silnejšie a zvyčajne sa riadia tým, aké majú nadanie alebo aká je ich osobnosť. Napríklad empatici majú obzvlášť silný uzlík nad srdcom. Väčšina bystrohlavčanov a slizolinčanov má jasný uzol pri hlave.“

„Ty to vidíš,“ nadýchol sa Sirius. Bolo to skôr vyjadrenie úžasu než otázka.

Harry mierne prikývol a pokračoval vo vysvetľovaní: „Od uzla k uzlu vedú vlákna, zvyčajne dve rôzne farby pre každého človeka. Niektorí ľudia majú len jednu farbu a iní až tri, hoci to je zriedkavé. Keď som robil skúšky, zistil som, že mi niektoré kúzla nefungujú, a preskúmal som svoju mágiu, pričom som objavil isté nezrovnalosti.

Nie som jediný, kto to vidí. Ollivander vidí žiaru okolo každej čarodejnice a čarodejníka, čo mu pomáha priradiť nám naše prútiky. Je to talent, ktorý má v rodine, podobne ako parselčania v Slizolinovom rode. Sme si celkom istí, že Kat a Randy majú istý stupeň empatie, ako Charlie a ja, ale nevieme, aká je silná, ani či majú iné nezvyčajné nadanie...“ Harryho hlas sa trochu vytratil a Sirius mohol povedať, že ho niečo trápi, pravdepodobne to súvisí s dvojčatami. Koniec koncov, s Harrym ako ich otcom museli byť mocné a dosť pravdepodobne mali aj niekoľko talentov, na ktoré by sa mohlo pozerať s dešpektom.

Sirius sa rozhodol, že je čas na túto tému: „Charlie hovoril, že ťa adoptoval drak?“

Harryho zamyslený výraz sa zmenil na plný úsmev. „Keď Voldemort zistil, že otec je špión, vyjednal som s tým hadom, aby vymenil otca za mňa.“ Siriusovi sa rozšírili oči a všimol si, že Harry sa nezmienil o tom, ako Snapea odhalili, ani o tom, ako sa Harry ocitol v pozícii, keď mohol vyjednávať o Snapeov život. Bolo trochu nepríjemné počuť, ako sa o Snapeovi hovorí ako o „otcovi“, ale Sirius si začal zvykať, že to počúva. „Ušiel som do jeho lesa, kde mal svoj temný zverinec, stretol som Bertolta, priateľa priateľa, ktorý tam náhodou žil, a napokon som narazil na waleskú zelenú, ktorú vzali jej dojčatám.

„Bol som v hroznom stave, s reznými ranami na nohe, tvári a boku, s ranami od hŕby kliatob, so začínajúcim zápalom pľúc a napoly zmrznutý. Našťastie som sa stretol s jej dračími mláďatami, keď ich odviezli do Rokfortu na ošetrenie, povedal som jej, že sú v bezpečí, a ona sa rozhodla, že ma urobí jedným z nich.“ Harryho úsmev teraz bol spomienkový a Sirius len ticho sedel a pozorne počúval. Chcel vedieť každý detail o chvíľach v Harryho živote, ktoré mu chýbali.

„Až niekoľko mesiacov potom ma skutočne adoptovala.“ Teraz bol Sirius zmätený. Myslel si, že to bolo len symbolické, keď sa hovorilo, že ho adoptoval drak. Harry natiahol ruku a vyhrnul si rukáv. Sirius sa zo všetkých síl snažil nevšímať si ostatné jazvy a pozerať sa len na tú, na ktorú Harry ukazoval, tmavšiu jazvu ako obvykle, malú a okrúhlu. „Dala mi trochu svojej krvi a tá skutočne zmenila moju fyziológiu. Mám ostrejší zrak, sluch, som silnejší a posilnila aj moju empatiu a schopnosť vidieť mágiu... a sťažila ich ovládanie. Do bitky to však nebolo naozaj zlé.“

Harryho tvár sa bolestne zatvárila a Sirius by ho bol objal, keby nevedel, že Harry je nepriaznivo naklonený fyzickému kontaktu. „Preťaženie mágiou počas bitky zničilo všetky moje bariéry... na empatiu, magický zrak, oklumenciu... a bolo sakramentsky nemožné, aby opäť fungovali. Jediné, čo mi pomáha, je puto s Charliem. Jeho mágia uzemňuje tú moju, stabilizuje ju.“

V minulosti sa uzatvárali manželstvá práve z tohto dôvodu. Čarodejnica alebo čarodejník boli považovaní za nestabilných, či už išlo o ich mágiu alebo duševné zdravie, a boli s niekým zviazaní v nádeji, že obrad ich upokojí. Nie vždy to fungovalo, ale domnieval sa, že to bolo dosť často úspešné na to, aby sa táto tradícia udržala.

Stále tu však bola jedna otázka, ktorú musel Sirius položiť, a cítil, ako ho zožiera pocit viny, kým to neurobil. „Harry... keď si sa pokúsil... bolo to kvôli mne?“

Harry zdvihol hlavu a oči mu zaiskrili, potom sa trochu zaleskli, akoby sa v nich hromadila vlhkosť: „Nie celkom, Siri, hoci nepopieram, že vidieť ťa padať a prežívať to v nočných morách malo na mňa silný vplyv. Podieľalo sa na tom viacero faktorov. Pár hodín po tvojom páde som si vypočul celé proroctvo a potom ma poslali späť k Dursleyovcom. Nemal som sa s kým porozprávať a každú noc som mal nočné mory, hoci vďaka Merlinovi žiadne vízie. Jazva ma neustále pálila a takmer som nejedol, ani nespal. Nečítal som žiadnu svoju poštu. Beriem na seba plnú zodpovednosť za to, čo som urobil, Sirius.“

Harry sa mu pozrel do očí a Sirius cítil, ako sa mu začína len mierne dvíhať ťarcha. „Ak potrebuješ niekoho obviňovať, obviňuj mňa, že som si myslel, že môžem takto utiecť, obviňuj Rád, že si nevšimol, že niečo v mojich listoch nie je v poriadku, a neskontroloval ma, obviňuj Dursleyovcov, že ma nechali vyše mesiaca zamknutého v izbe bez toho, aby sa na to spýtali, alebo obviňuj Albusa, že ma u nich vôbec nechal.

Nemal si chodiť na ministerstvo,“ pokračoval Harry s krivým úsmevom, „ale ani ja som tam nemal byť. Všetci to pokazili, Dumbledore, otec, Remus, moji priatelia, nielen ty alebo ja.“

Sirius sa už neudržal a svojho krstného syna objal, hoci len nakrátko. „Je mi ľúto, že som tam nebol.“

„Nemohol si to nijako zmeniť.“ Harry pokrútil hlavou. „Bol tam Remus. Bol tam otec. Charlie tam bol. Boli tam Ron a Hermiona. Prežil som a stále som tu. Ak si ale myslíš, že sa musíš ospravedlniť, tak to prijímam.“

„Ja som to všetko zmeškal, však?“ Sirius sa cítil pokorný a trochu stratený. „Vyrástol si, Harry. Merlin, veď si už dospelejší ako ja.“

„Akoby to bolo náročné.“ V Harryho očiach sa objavilo len trochu legendárnej záškodníckej škodoradosti a Sirius sa znova pristihol, že sa usmieva. Bol rád, že v jedinom potomkovi, ktorý kedy z tejto skupiny pochádzal, sa niečo zo Záškodníkov prenieslo.

„Sopliak.“

„Starúch.“

„Hej, ja nie som starý!“ protestoval Sirius.

Harry ešte viac zaiskril a v jeho tvári sa objavil len náznak úsmevu. „Technicky si štyridsiatnik, Tichošlap.“

Sirius pocítil, ako mu klesla čeľusť, keď sa k miestnosti priblížili zvuky dupajúcich nôh. Sladký Merlin, Harry mal pravdu. Technicky mal Sirius takmer štyridsaťpäť rokov. Pokročilé roky videl, keď sa pozrel na Remyho, ktorý bol koniec koncov vlkolakom už štyridsať rokov, dvakrát dlhšie, ako to vôbec niekto iný dokázal, ale z hľadiska vlastného veku ho to nenapadlo. Snape vyzeral rovnako, rovnako aj Albus a Arthur, hoci Molly bola trochu chudšia a mala o pár vrások viac. Poppy bola rovnaká ako vždy.

Štyridsaťpäť rokov bolo stále menej ako polovica bežnej, mimovojnovej dĺžky života čarodejníka, ale keď bol Sirius dieťa, pripadal si taký starý. Keď bol v Azkabane, mal pocit, že aj tridsiatka a potom štyridsiatka budú trvať stovky rokov.

„Čo je so strýkom Sirim?“ Ericin hlas ho vytrhol z úžasu.

„Nič,“ upozornil ho Harryho posmešný tón, „len zistil, koľko má rokov.“

Štyri hlasy sa zachichotali a Randy oznámil: „Všetci vieme, koľko máme rokov!“

„Starí ľudia veci zabúdajú,“ povedal Carver zasvätene.

Na to sa musel Sirius ozvať: „Ja nie som taký starý!“

Harry sa postavil a odišiel do inej miestnosti, kým vtipkovanie pokračovalo, všetky štyri deti sa na Siriusa zoskupili, keď sa vrátili s kopou kníh, obálok a škatuľou. Randy a Kat dychtivo pristúpili, ako sa ukázalo, v škatuli boli pastelky pre nich a Harry vytiahol z kopy kníh niekoľko náučne vyzerajúcich omaľovánok. Obaja si sadli za krátky stolík s malými stoličkami presne ich veľkosti a začali sústredene vyfarbovať. Zdalo sa, že Randyho nálada už pominula, a Sirius hádal, že jeho dvojča s tým má niečo spoločné.

„Vy dvaja,“ Harry podal knihy Erice a Carverovi, „máte úlohu. Chcem, aby ste o tejto knihe vypracovali referáty.“

Knihy, ktoré podal Erice a Carverovi, boli muklovské, pretože obrázky na obálkach sa nehýbali. Obaja sa bez hádky usadili do kresiel a začali čítať, zatiaľ čo Harry vytiahol dva listy pergamenu, ktoré sa k nim vznášali bez slova, ba dokonca bez pohybu ruky. Keď papier prešiel okolo Siriusa, videl, že je to formulár na vyplnenie o knihách, ktoré čítali.

„Pre teba,“ povedal Harry a Siriusova hlava sa otočila k jeho krstnému synovi. Pred ním pristála hromada kníh... Rokfortské učebnice.

„Maturoval som pred rokmi! Bol som auror!“ namietol Sirius. Nikdy nemal rád učenie ani domáce úlohy, aj keď James bol v posledných dvoch rokoch ich štúdia ochotnejší lúštiť knihy. Práve si uvedomil, že má na túto zmenu svojho priateľa ešte väčšie pochopenie ako predtým. Snape aj Lily boli trochu knihomoľskí a museli Jamesa v tejto oblasti jeho života ovplyvniť.

Harry zdvihol obočie a Sirius si všimol, že všetky deti so záujmom zdvihli oči. „Myslíš si, že sa približuješ k úrovni, ktorú si dosahoval pred svojím zatvorením?“

Slovník, ktorý použil, musel byť kvôli deťom. Harry nechcel vyjsť s pravdou von a povedať im, že muž, ktorý u nich býval, bol v Azkabane dvanásť rokov, či už bol uväznený neprávom, alebo nie.

Sirius rozhorčene zafučal, ale pritiahol si k sebe učivo prvého ročníka čarovania. Nevrhol to kúzlo na umývanie riadu účinne? Samozrejme... Sirius to kúzlo ani nepoznal, kým neutiekol z Azkabanu. Zaplavila ho vlna pocitu viny. Možno keby strávil menej času trucovaním v matkinom dome a viac času prácou na obrannom kúzle, Bellatrix by ho nebola premohla.

Keď si prechádzal kúzla, ktoré sa naučil pred viac ako tridsiatimi rokmi, v správnej časovej osnove, nie vo svojom zvrátenom zmysle pre minulosť, kútikom oka si všimol, že Harry si číta v hromade pergamenov a robí si poznámky.

„Čo je to?“ Sirius sa naklonil, aby sa pozrel, a uvidel veľmi drobné písmo. Po stránke sa pohyboval kruh zväčšených slov, ktoré Harry čítal.

Harry zdvihol prst a dokončil odsek, kým odložil stránky.

„Rôzne návrhy, ktoré sa o niečo viac ako týždeň dostanú pred Medzinárodnú konfederáciu. Všetci delegáti dostanú návrhy poštou ešte pred naším stretnutím, aby sa ušetril čas pri diskusiách. Ak niekto nie je pripravený na niektorú z otázok, je to jeho problém.“

„Ako dlho trvá zasadnutie?“ Sirius žasol nad výškou stohu pergamenu s miniatúrnym textom.

Harry si vzdychol a pretrel si tvár rukami: „Zvyčajne to trvá asi týždeň. Tento rok sme v New Yorku, čo by malo byť zaujímavé, keďže som tam ešte nikdy nebol.“

„Privezieš nám späť jablká, otec?“ Kat očividne odpočúvala a vôbec sa nehanbila.

„Samozrejme, že prinesiem,“ odpovedal Harry a usmial sa na dievčatko, ktoré sa vrátilo k svojej omaľovánke.

'Jablká?' naznačil Sirius ústami.

Na Harryho tvári sa objavil pobavený úsmev. „Nevedel si, že New York sa volá Veľké jablko, Sirius? Kam inam by si chodil na jablká?“

Pri logike detí v ňom vybublala veľká studnica smiechu, ale Sirius sa prinútil zadržať ho. Ak sa Harry chystal žartovať so svojimi deťmi, Sirius sa do toho nemienil miešať.

Až o niekoľko hodín neskôr sa otvorili dvere a vošiel Charlie, ktorý vyzeral veľmi špinavý. Keď vošiel, vyzliekol si kabát, pokrčil nos nad šmuhami od... niečoho... a kabát vykázal do inej miestnosti.

V obývacej časti bolo vidieť prácu, ktorá tam prebiehala celé dopoludnie. Erica aj Carver sedeli v polohách, z ktorých Siriusa rozbolel chrbát už len pri pohľade na nich, obaja boli takmer hotoví s knihami. Na podlahe okolo Randyho a Kat bol rozhádzaný tucet farebných obrázkov a Harry zavesil niekoľko hotových výrobkov v kuchyni, z nejakého dôvodu len na chladničku. Dvojčatá sa presunuli ďalej a hrali sa so stavebnicami.

Sirius strávil dopoludnie prácou na tom, aby sa znovu naučil kúzla, ktoré na svoje úplné zahanbenie takmer zabudol najprv za dvanásť rokov, čo bol bez kúziel, potom za rok, čo bol na úteku bez prútika, za ďalší rok, keď sa bál vysloviť aj tie najjednoduchšie kúzla zo strachu, že ho ministerstvo odhalí, a napokon za rok, ktorý strávil v dome svojej matky, deprimovaný a náladový a tráviaci viac času sťažovaním sa Hrdozobcovi, než aby bol produktívny v akomkoľvek zmysle slova.

Harry však nepovedal ani slovo, pretože Sirius zistil, že keď má v rukách svoj pôvodný prútik, jeho kúzla sa skutočne menia. Sem-tam síce zaváhal, ale rýchlo si spomenul na všetko, čo ho naučili profesori na Rokforte a školitelia na ministerstve.

Vedľa Harryho bol vyčarovaný ďalší stôl na neporiadok s papiermi. Hoci Harry veľmi dospel, Sirius videl, čo Hermionu frustrovalo v časoch, keď boli na Rokforte. Zdalo sa, že Harry nemá absolútne žiadny zmysel pre organizáciu svojej práce. Trávil toľko času hľadaním rôznych papierov, koľko si do nich robil poznámky, a jeho rukopis bol príšerný.

„Všetci pripravení na obed?“ spýtal sa Charlie, naklonil sa cez operadlo pohovky a pobozkal Harryho.

Štyri páry očí dychtivo pozreli na Harryho, Sirius pocítil, ako mu vlastný žalúdok škvŕka, a Harry sa usmial: „Hneď ako sa prezlečieš z tých šiat. Čo si robil?“

„Práca v bažinách,“ ozval sa Charlie, keď vošiel do ich spálne.

„Konečne si zistil tú nevýhodu, ktorá súvisí byť v blízkosti Freda a Georgea,“ podpichoval ho Harry zo svojho miesta na pohovke.

Charlie rozhorčene vyšiel von, očividne použil čistiace kúzlo, kým sa prezliekol do čistých džínsov a košele. Bol bosý, keď si razil cestu cez izbu. „Konečne? Využívajú každého, koho poznajú ako pokusného králika okrem teba!“

Harry sa usmial a vstal, pričom nepotreboval urobiť viac ako dva kroky, aby objal svojho partnera a utíšil ho bozkom. Sirius to sledoval zo svojho miesta a trochu zamyslene sa usmial. Možno mal teraz šancu na takéto šťastie.

„Tak kto je hladný?“ Harry sa spýtal, keď pustil Charlieho.

Všetci sprievodcovia o niekoľko dní neskôr prekvapili Ericu oslavou jej siedmych narodenín. Sirius o tom nevedel a cítil sa ako idiot, že nemá darček, až kým nepocítil, ako mu vo vrecku niečo oťaželo a nevidel, ako naňho Harry žmurkol. Jeho darčekom bol nakoniec amuletový náramok s príveskami predstavujúcimi Záškodníkov, Harryho a Charlieho. Predstavili ho všetkým sprievodcom, z ktorých mnohí boli prekvapení, keď zistili, že je nažive. Zrejme všetci veľmi dobre poznali Harryho históriu, dokonca by sa stavil, že lepšie ako väčšina Harryho rokfortských priateľov.

Bolo to trochu zvláštne, ale Sirius mal pocit, že sa stretáva s Harryho skutočnou rodinou, a večierok v Brlohu bol len rozcvičkou na tento. Deti sa tu zdali slobodnejšie ako v Anglicku a rozhodne hlučnejšie. Dozvedel sa, že každý zo sprievodcov je empatik, a potom už všetko dávalo zmysel.

****


Užívateľské meno:
Heslo:
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Ďakujem
Pre automatický komentár sa musíte prihlásiť.

Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Re: Kapitola deväť (Hodnotenie: 1)
Od: denice - 19.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Líbí se mi ten poklid, v němž Sirius objevuje změny v Harryho životě, a taky to, že se nad tím zamýšlí a dokáže pozvolna měnit svoje názory na základě nově získaných informací - to každý nezvládne. Je vidět, že opravdu dospěl, nebo se o to velice snaží.
Díky.
Re: Kapitola deväť (Hodnotenie: 1)
Od: Jimmi - 19.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Jo presne, po všetkých tých zvratoch som presne takúto pohodu potrebovala.
*** spojler *** mám dojem, že sa presunú na Rokfort, tam si len bude zvykať na zmeny - ale nie som si istá, či to bolo tu, pretože idú naraz veľmi podobné veci (Snape vs. Sirius)
Díky moc

Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Re: Kapitola deväť (Hodnotenie: 1)
Od: Claire - 19.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Musí to být pro Siriuse hodně náročné, pobrat najednou všechny události a změny za tolik let "hibernace". Skoro všichni se mu snaží informace dávkovat postupně, ale realita okolo nich běží dál svým tempem a nebere podobné ohledy. Ačkoliv nepatří k mým favoritům, oceňuji, že zatím se přičinlivě snaží o korigování starých předsudků ve světle nových informací. Nicméně trocha podezíravosti zůstává - jak dlouho mu to vydrží?
A všechen ten idylický poklid - není to ono pověstné ticho před bouří?
Ať tak či onak, případně úplně jinak - děkuji za dnešní kapitolu.
Re: Kapitola deväť (Hodnotenie: 1)
Od: Jimmi - 19.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Keď sa ti neviem ani naznačiť, do 16. sa mi to páčilo - myslím starí Záškodníci - aby zase že nie všetko bude len pokojné - potom to bude prekvapenie (koniec poklidu) pre všetkých... aj pre mňa. Uvidíme.
Ďakujem

Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Omlouvám se, že nemám víc času, o to víc si vážím vašeho, který jste tomu věnovali.

Re: Kapitola deväť (Hodnotenie: 1)
Od: kakostka - 19.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Jeeeee, to bylo hezký:-))) Sirius si zvyká, Rumunsko je dobrý nápad, sedne si s ošetřovateli, doučí se kouzla, zopákne si je. Má to něco do sebe... Asi jsem to uplně nepochopila s Harryho magii, domácí kouzla mu nejdou proto, že na ně nemá vhodný typ magie? po střetu s Tomem se mu některé kanály vypálily? nebo jak to je?
Re: Kapitola deväť (Hodnotenie: 1)
Od: Jimmi - 19.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Jo, jemu sa niektoré vlákna vypálili (zhasli), takže tú konkrétnu mágiu už nevie používať - akékoľvek čistiace kúzla. To znamená, že už sa ich ani nikdy nenaučí, lebo na to nemá magické predpoklady. Ako sa napojil na mágiu zeme, tak to bolo ako preťaženie elektrických obvodov... a niečo nevydržalo či sa nedalo obnoviť.
Ďakujem

Strašně miluju scény z dračí rezervace, i když tady bylo draků málo, o to víc vysvětlování pro Siriuse. Ale to vůbec nevadí, taky si trochu potřebuju připomenout, co všechno se v téhle sáze odehrálo.
Veliké díky za příjemné čtení, Jimmi.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: Sarkakotasova - 20.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

AK. Automatické poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: seviesnape321 - 21.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Re: Kapitola deväť (Hodnotenie: 1)
Od: sisi - 24.01. 2022
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Parádní kapitola. Velký dík za překlad. Užívám si Dračí rezervaci, přenosnou bažinu, dračí příběhy, vycházející slunce, i děti u stolu, které si způsobně kreslí, nebo čtou a píší. Prostě parádní.

Aspoň takto ďakujem všetkým, čo sa na tomto preklade podieľali a umožnili mi tak príjemne stráviť čas. Týmto dávam najavo, že poviedku čítam a teším sa na pokračovanie.

Alespoň takto děkuji všem, kteří se na tomto překladu podíleli a umožnili mi tak příjemně strávit čas. Tímto dávám najevo, že povídku čtu a těším se na pokračování.

Prehľad článkov k tejto téme:

sarini: ( Kakostka )13.05. 202236. kapitola
sarini: ( Kakostka )02.05. 202235. kapitola
sarini: ( Jimmi )24.04. 2022Tridsiata štvrtá kapitola
sarini: ( Jimmi )19.04. 2022Tridsiata tretia kapitola
sarini: ( Jimmi )17.04. 2022Tridsiata druhá kapitola
sarini: ( Jimmi )12.04. 2022Tridsiata prvá kapitola
sarini: ( Jimmi )11.04. 2022Tridsiata kapitola
sarini: ( Jimmi )10.04. 2022Dvadsiata deviata kapitola
sarini: ( Jimmi )05.04. 2022Dvadsiata ôsma kapitola
sarini: ( Jimmi )04.04. 2022Dvadsiata siedma kapitola
sarini: ( Jimmi )03.04. 2022Dvadsiata šiesta kapitola
sarini: ( Jimmi )29.03. 2022Dvadsiata piata kapitola
sarini: ( Jimmi )28.03. 2022Dvadsiata štvrtá kapitola
sarini: ( Kakostka )27.03. 2022Dvadsiata tretia kapitola
sarini: ( Jimmi )25.03. 2022Dvadsiata druhá kapitola
sarini: ( Jimmi )13.03. 2022Dvadsiata prvá kapitola
sarini: ( Jimmi )08.03. 2022Dvadsiata kapitola
sarini: ( Jimmi )28.02. 2022Devätnásta kapitola
sarini: ( Jimmi )27.02. 2022Osemnásta kapitola
sarini: ( Jimmi )26.02. 2022Sedemnásta kapitola
sarini: ( Jimmi )20.02. 2022Šestnásta kapitola
sarini: ( Jimmi )16.02. 2022Pätnásta kapitola
sarini: ( Jimmi )15.02. 2022Štrnásta kapitola
sarini: ( Jimmi )13.02. 2022Trinásta kapitola
sarini: ( Jimmi )13.02. 2022Dvanásta kapitola
sarini: ( Jimmi )06.02. 2022Jedenásta kapitola
sarini: ( Jimmi )30.01. 2022Kapitola desiata
sarini: ( Jimmi )18.01. 2022Kapitola deväť
sarini: ( Jimmi )15.01. 2022Kapitola ôsma
sarini: ( Jimmi )14.01. 2022Kapitola siedma
sarini: ( Jimmi )13.01. 2022Kapitola šiesta
sarini: ( Jimmi )12.01. 2022Kapitola piata
sarini: ( Kakostka )10.01. 2022Kapitola čtvrtá
sarini: ( Jimmi )08.01. 2022Kapitola tretia
sarini: ( Kakostka )03.01. 2022Kapitola druhá
sarini: ( Jimmi )01.01. 2022Kapitola prvá
. Úvod k poviedkam: ( Jimmi )30.11. 2021Úvod