archiv.hpkizi.sk
Časť štvrtá: Recidíva
Izba Janusa Thickeya
Vložené: solace - 20.06. 2013
Téma: Izba Janusa Thickeya

Text v tejto časti je generovaný, v prípade že zistíte nezrovnalosti, nahláste to prosím


Izba Janusa Thickeyho

Prekladateľ : solace

Názov originálu: The Janus Thickey Ward

Autor originálu : sophierom

Link na originál : The Janus Thickey Ward

Počet slov originálu: : 0

Rating : T 13+ -

Éra / Obdobie: Po Bradavicích Žáner: Neuvedené Jazyk originálu: EN Varovanie: Neuvedené Počet slov originálu: _5K-10K Párovanie: Snamione
This story is based on characters and situations created and owned by JK Rowling, various publishers including but not limited to Bloomsbury Books, Scholastic Books and Raincoast Books, and Warner Bros., Inc. No money is being made and no copyright or trademark infringement is intended

Postavy v tomto príbehu sú majetkom JKR, autorky ságy Harryho Pottera. Duševné vlastníctvo prekladov rôznych mien, názvov a miest patrí pánom Medkom, ktorí túto ságu preložili do češtiny a p. Petrikovičovej a p. Kralovičovej, ktoré ju preložili do slovenčiny. Autorské práva k tejto poviedke vlastní sophierom, ktorá napísala túto fanfiction.

© Autorské práva k tomuto prekladu patria hpkizi.sk o.z. a šírenie prekladu mimo tieto stránky je bez výslovného súhlasu zakázané.


Izba Janusa Thickeyho

Autor: sophierom

Preklad a banner: solace

Beta: arkama

Originál: http://sshg-exchange.livejournal.com/191635.html 

Časť štvrtá: Recidíva

 

V tú jeseň boli na oddelení momenty, kedy takmer zabudol, aký je to pocit, keď sa k nemu tisne jej telo, ako sa mu jej chrbát prehýbal pod rukami, ako chutili jej pery (cez deň mätou a v noci karí). Predpokladal, že za to mohol ten habit, taký biely a voľný.

„Vždy som si myslela,“ povedala mu v jednu noc, keď šmarila habit k nohám postele, „že biela je hlúpa farba pre profesionálnych zdravotníkov.“

No v Pradiarskej uličke boli aj iné chvíle, kedy zabudol, že nebude naveky praktikantkou.

„Pripravená na skúšky?“ spýtala sa Crowleyová jedného rána, keď spolu vošli na oddelenie. „Ešte dva mesiace a budete liečiteľkou!“

Ale nikdy ho nenechala zabudnúť na elixír naliaty vo fľaštičke a uskladnený na najvrchnejšej polici v laboratóriu.

„Na čo čakáme?“ pýtala sa – niekedy počas raňajok (pila čaj zriedený priveľkým množstvom mlieka a cukru), občas počas obeda (zušľachtili nádvorie, kde sa k nemu pridala v hádzaní zvyškov obeda holubom) a sem-tam počas večere (stal sa odvážnejším a karí teraz pripravoval doma).

„Až príde Longbottom cez deň, vyskúšame ho. Dovtedy...“ Pokrčil plecami.

„Ale Neville nebude môcť opustiť Rokfort ešte celé mesiace! A čo ostatní, mohli by ho užívať, nie? Myslím...“

„Na čo by bolo dobré, aby mali Eddie, Roberta, či hocikto iný jasnú myseľ?“ spýtal sa počas ich poslednej spoločnej noci. Samozrejme, nevedel, že to bola posledná noc, ale vždy tušil, že raz nadíde. „A Lockhart – myslíš, že by si mal čo i len na jeden deň uvedomiť, že je na oddelení pre bláznov? Ten elixír je určený pre Longbottoma, nie pre pacientov.“

„Pre Nevilla? Ale...“

Potom ju pobozkal, takým spôsobom, akým sa mu to na začiatku nikdy nepodarilo; kedy bola tou, ktorá mu zdvihla ruky k tvári, aby vzala do úst jeho spodnú peru a sala ju, až kým nezastonal. Vtedy bolo všetko: zuby, nos aj lakte zúfalo trápne, a tak veľmi sa obával, že predčasne vyvrcholí, že k tomu skoro zakaždým došlo. Ale ak v živote niečo dokázal, bolo to rýchle učenie sa, a preto ju v ich poslednú noc mohol chytiť okolo pása a pobozkať s takým druhom dôvery, že ho takmer prinútil zabudnúť, kým v skutočnosti bol.

„Hmm, karí,“ zašepkala proti jeho perám, pozabudnúc na záležitosť minimálne do rána.

 

*****

 

„Pre Nevilla?“ spýtala sa ho, keď si pred odchodom do práce navliekla habit.

„Počkaj, ukáž,“ ozval sa a pristúpil k nej zozadu, aby jej zapol gombíky.

„Včera večer pred spaním si povedal, že elixír bol pre Nevilla.“

„Dáš si čaj alebo nie? Prídeme neskoro, ak sa budeš šuchtať.“

„Čaj? Áno, predpokladám, že... je to životný dlh, však?“

Stále cítila na zátylku jeho ruky.

„Robíš to, aby si mu splatil životný dlh, ktorý mu dlžíš – ktorý nám dlžíš,“ povedala a pomaly sa otočila. Nedokázala sa prinútiť, aby naňho pozrela. „A takto.“ Kývla rukou medzi nimi. „Takto mi ho vraciaš?“

Bez slova odišiel z izby a ona premýšľala, či by si mala zbaliť veci, či ju Harry a Ginny prijmú späť, či.... och bože, bolo to tak dávno, čo cítila pot a nevoľnosť...

Vrátil sa späť do miestnosti s elixírom v rukách.

„Tu máš,“ povedal, chytil ju za ruky a prsty jej zavrel okolo fľaštičky. „Daj mu ho.“

„Čože?“

„Chcem, aby si ho dala Nevillovi, vysvetlila mu, ako pôsobí, aké má časové obmedzenie a že si ho pripravila ty.“

Pokrútila hlavou. „Ale vytvorili sme ho spolu, v skutočnosti si väčšinu práce urobil sám, nemôžem...“

„Výsledky môžeš publikovať pod svojím menom a začať odznova, ak budeš chcieť. Potom ti už nebudem nič dlžný.“

Nakoniec sa jej podarilo naňho pozrieť a on odvrátil zrak. „Ale ty si mi nikdy nič nedlžil! Preboha, Severus, nemôžeme jednoducho... zakaždým zmeníš tému, keď ide o niečo dôležité a myslím, že...“

„Dáš si čaj alebo nie?“ spýtal sa odo dverí otočený k nej chrbtom.

Vedela, že je to koniec rozhovoru, koniec všetkých rozhovorov, takže povedala: „Nie, ďakujem,“ predtým ako ušla do kúpeľne a vyvracala sa.

Potom si zbalila všetky svoje veci aj elixír.

 


Užívateľské meno:
Heslo:
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Ďakujem
Pre automatický komentár sa musíte prihlásiť.

AK. Poďakovanie za preklad (Hodnotenie: 1)
Od: jajuska - 27.12. 2020
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Týmto dávam vedieť, že očakávam ďalší príspevok. Ďakujem.

Archivované komentáre (pôvodne v archíve)


Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: Jimmi - 23.06. 2013
Tak toto bol trošku šok, normálne som sa musela zamyslieť, či som niečo nevynechala. Krásny preklad. Díky

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: Zuzana - 21.06. 2013
Nuž, keď viazne komunikácia, je to zlé. Snáď sa nejako spamätajú kým nebude neskoro. Ďakujem za preklad.
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 21.06. 2013
Najmä keď jedna strana nie je ochotná komunikovať. Dúfajme, že si to do nedele nechajú poriadne prejsť hlavou. Vďaka za komentár, Zuzka.

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: teriisek - 21.06. 2013
To se nám to nějak zvrtlo, dokonce hned dvakrát. Jsem zvědavá, jak tohle dopadne, chápu správně, že už bude jen jedna kapitola? Snad se oba vzpamatují... Díky za překlad, těším se na další kapitolu!
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 21.06. 2013
Áno, v nedeľu sa tu objaví záverečná kapitola. Zostáva už len dúfať, že obaja dostanú rozum a niektorý z nich urobí prvý krok. Vďaka za odozvu, teriisku. Tiež sa budem tešiť.

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: scully - 20.06. 2013
Tak to je trochu šok, v tak krátké kapitolce se stihli sblížit a hned zase rozejít. Ještě že bude další díl a snad se oba umoudří a ještě to spolu zkusí. Děkuji za překlad a těším se na neděli
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Ak chceme byť presní, zblížiť sa stihli už na konci predchádzajúcej kapitoly. Bolo to síce len naznačené, ale v kontexte tejto časti je to už jasné. A keďže by to nebolo ono, keby išlo všetko hladko a bezproblémovo (však si to neočakávala?), naši hlavní hrdinovia si to musia trochu skomplikovať rozchodom. Takže v nedeľu sa dozvieš, či sa umúdria a dajú si druhú šancu. Vďaka za komentík, scully.

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: Gift - 20.06. 2013
Wow, souhlasim, tohle se zbytkem, tohle bylo doopravdy hned nekolik skoku najednou. Casti, ktere jsou v pribezich vetsinou nejvice probirany tu jsou zminene jako by tak trosku na okraj. Coz neni kritika z me strany. Tak nejak mi to k povidce vlastne i sedi. Jednoduse JE jina! :-)
Dekuji za krasny preklad, i ja se uz nemuzu dockat dalsi casti ;-).
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Áno, presne to sa mi na tomto príbehu páči, že autorka preskočila tie najviac preberané a očakávané časti a vrátila sa k nim v retrospektíve. Je to naozaj zaujímavé a istým spôsobom osviežujúce (šikovne sa vyhla otrepanému klišé). Teším sa, že sa ti to páčilo. Vďaka za reakciu, Gift. Budeme sa tešiť na tú nedeľnú;-)

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: Sally - 20.06. 2013
No páni, také zblíženie hneď v štvretj kapitole, to som nečakala :D Hm, k elixíru, ten ma staršne zaujíma. Nie som si istá, ako mám chápať Severusovu vetu, že to nie je pre pacientov... Bolo by to zvláštne keby to mal vypiť Neville.. Hm...
Hermiona, Severus, ach vy tvrdohlavci. Jeden tlačí a druhý zaťato mlčí. Zlatý párik :D
Ďakujem za preklad .)
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: arkama - 20.06. 2013
Na zblíženie v štvrtej kapitole je už asi v najvyšší čas, v nedeľu končíme. :D
Má to len päť kapitol. Severus si to vlastne zariadil tak, že jedným šupom (elixír) vrátil svoj životný dlh aj Nevillovi aj Hermione. Ako to nakoniec dopadne uvidíš v poslednej kapitole. Ďakujeme za komentár :))
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: arkama - 20.06. 2013Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Severus mal na mysli, že to nie je pre ostatných pacientov, iba pre Logbottomovcov. Autorka slovo "ostatných" nepoužila. Ja som pri prekladaní dlho váhala, či ho tam vsunúť alebo nie. Dúfala som, že to bude zrozumiteľné aj bez neho. Takže nebude ho piť Neville. To by naozaj nemalo zmysel:-) Vďaka za odozvu, Sally.

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: MIRA - 20.06. 2013
Bože, ja tu tiež nad tým uvažujem asi hodinu. To čo spravil? Hermiona spravila dobre, že odišla. Takým chlapom treba nechať trocha času. Ale, to mu nedošlo, že to nie je len splatený dlh, ale ako keby ju aj využil? Alebo si myslel, že Hermiona ho brala ako prestupnú stanicu? To ju ešte nepozná? Dúfam, že mu to dôjde. 
Krásny preklad :) Teším sa na nedeľu. :)
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: arkama - 20.06. 2013
Pekne si to vystihla. Áno, tomuto Severusovi treba dať čas. A aj ho dostane :)

Dík za komentár. :))
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: arkama - 20.06. 2013Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Máš pravdu, vyzerá to, ako by ju využil. Lenže s podozrením, že je s ňou kvôli splateniu dlhu, prišla ona. Severus to nepotvrdil, ale ani nevyvrátil a nechal ju odísť. Myslím, že mu spočiatku išlo o splatenie dlhu a neskôr sa k tomu pridružili aj city. Teraz bude potrebovať čas, aby si to uvedomil. Vďaka za komentík:-)
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: MIRA - 20.06. 2013
Čítala som si to ešte niekoľko krát a zistila som, že on si myslel, že ona je s ním len skrz toho elixíru, ktorý bol hotový už nejaký čas. A tak jej ho dal a tým ukončil ich vzťah. Chudáčik, zle si to vysvetlil, keď ho stále otravovala, aby ho už konečne použili. A asi si to aj ona zle vysvetlila. Obaja potrebujú čas, aby zistili, že patria k sebe. 
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: Neprihlásený - 20.06. 2013
Podľa mňa jej elixír dal preto, lebo vedel, že teraz od neho odíde, keďže sa dozvedela o jeho "pravých" motívoch. A tým, že sa vzdal autorských práv a dovolil jej publikovať výsledky a pokračovať v ďalšom výskume, jej poskytol možnosť, aby sa mohla realizovať. Keď mu hovorila, že jej nič nedlží, nenechal ju dohovoriť. Zvrtol reč na iné, ako už mnohokrát predtým, keď sa o niečom nechcel baviť.
Nedeľa tu bude už čoskoro;-) Dozvieš sa, ako to celé nakoniec dopadlo.
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Ehm, prepáč, to som bola ja.

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: denice - 20.06. 2013
No tedy! To bylo sice krátké, ale velmi obsažné. Nevěřím, že Hermiona přistoupí na Severusův návrh, ale je dobře, že odešla, aspoň si bude moci s chladnou hlavou rozmyslet další postup. Za chvíli odjíždím a vracím se v neděli, tak se mám na co těšit.Díky.
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Tiež si myslím, že v tejto situácii by nejaké "tlačenie na pílu" z Hermioninej strany nemalo význam. Obaja potrebujú čas, aby si všetko si poriadne premysleli a zvážili. Ďakujem za komentár, denice. Prajem pekný predĺžený víkend. V nedeľu ťa tu bude čakať záverečná kapitolka.

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: Lupina - 20.06. 2013
Tak se přiznám, zanechalo mě to v přemýšlivé náladě. Přehrávám si to dokola a analyzuju motivy. Kurnikšopa, dali se dohromady, Hermiona se dala dohromady a on ji jen tak od sebe odežene? Protože ji zapudil tím svým postojem. Krucinál, jak toto dopadne? Díky moc, Solace, skvělý překlad a ješt větší díky, že nás nenecháš dlouho čekat s pokračováním :-)
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Myslím, že Severus vie, že mala v podstate pravdu. Prvotným impulzom bolo splatenie dlhu. Kvôli tomu jej dovolil, aby s ním spolupracovala na vývoji elixíru, kvôli tomu jej pomáhal zvládnuť problémy. Samozrejme, že sa to časom posunulo niekam inam, ale to jej predsa nemôže len tak priznať. Je preňho teraz ľahšie nechať ju odísť. A Hermionu viac zranil jeho postoj k celej záležitosti než fakt, že išlo o splatenie životného dlhu. Ďakujem za odozvu, Lupino:-)

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: Jenny - 20.06. 2013
Severus a to ju necháš len tak odísť ?! no no no !!!
Keďže nás čaká ešte jedna kapitola verím, že to nie je definitívny koniec toho čo sa medzi nimi začalo tak pekne vyvíjať. 
A s tým elixírom predpokladám, že chce nechať teda rozhodnutie priamo na Nevillovi či ho dá užiť svojim rodičom alebo nie.
No uvidíme ako to celé dopadne.
Vďaka za preklad.
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: arkama - 20.06. 2013
Severus nechal rozhodnutie čo s elixírom teraz už na Hermionu. Ona má ďalej spolupracovať s Nevillom. Severus je v podstate vzťahový masochista, má to chudák tak naučené :)) tak tentoraz ju nechal odísť. Záver už v nedeľu. Dík za koment :))
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: arkama - 20.06. 2013Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Myslím si, že Neville bude len rád, hoci má elixír jasnej mysle len obmedzenú dobu účinnosti. Kto by na jeho mieste nebol? A Severus zrejme ešte sám nevie, čo k Hermione cíti. Nepredpokladám, že svoje city k nej príliš rozpitvával. K tomu asi dôjde až teraz. Ďakujeme za komentár, Jenny:-)

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: marci - 20.06. 2013
No, přečteno v originále nemám, takže NEVÍM a jsem docela v šoku! On VÍ, že ona odejde, tak jí nechá, ona "VÍ" (asi), že jí u sebe nechával jen kvůli jakémusi dluhu.... Ještě že budu čekat jenom do neděle :D
Díky moc za překrásný překlad...
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: arkama - 20.06. 2013
V prvej kapitole jej Severus hovoril o tom, že ho s Nevillom nemali zachraňovať. Hermiona až teraz pochopila, že jej vlastne tým výskumom lektvaru vracal životný dlh... Veď zlatýý :)) taký celý Severus :))

Dík za koment marci :)
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Áno, typický Severus - zamieňať si romantické city so splácaním životného dlhu. Celý on! Že niečo cíti prizná, až pod hrozbou mučenia:-) Ohľadom životného dlhu boli náznaky aj na začiatku minulej kapitoly, lebo takto mohol takpovediac zabiť dve muchy jednou ranou. Dúfajme, že sa spamätá a docvakne mu, že o čo v skutočnosti ide. Nech nie sme v šoku:-)
Ďakujem za komentár, marci.

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: Jacomo - 20.06. 2013
Zalapala jsem po dechu, jak rychle příběh poskočil vpřed, a vzápětí jsem opět lapala po dechu, jak rychle se to zase zvrtlo. Mám přečteno v originále, takže VÍM, ale i tak se nebudu moct dočkat neděle :-)
Veliké díky za překlad.

PS: Ozvu se ohledně té naší spolupráce, abychom se domluvily, kdy to spustíme.
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
No vieš, keby to bola dlhšia kapitolovka, dalo by sa to postupne rozvíjať. Posledná veta minulej kapitoly naznačila to, čo táto potvrdila. Neboli tam žiadne romantické vyznania, len vzájomná príťažlivosť a možno skryté city. A kým sa tie neprejavia, nemôžu sa dostať na ďalšiu úroveň. Ale keďže to máš dočítané do konca, si v obraze;-) Ďakujem za komentár, Jacomo.
P.S. Budem čakať na mailík;-)

Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: tiberia - 20.06. 2013
Oba tiše očekávali, že ten druhý jejich vztah stejně jednou ukončí, takže se spolu rozešli a ani si nepromluvili o tom, že by to mohlo být jinak....
Jsem ráda, že další kapitola bude dřív.
 
Re: Časť štvrtá: Recidíva Od: solace - 20.06. 2013
Dali sa dokopy bez vyznaní a romantických citov, lebo im to tak vyhovovalo a jeden druhého potrebovali. Asi sa na to aj tak pozerali - ako na dočasnú záležitosť. Priznať si skutočné city veru nie je ľahké. Ďakujem za odozvu, tiberie.

Prehľad článkov k tejto téme:

sophierom: ( solace )23.06. 2013Časť piata: Regenerácia
sophierom: ( solace )20.06. 2013Časť štvrtá: Recidíva
sophierom: ( solace )13.06. 2013Časť tretia: Liečba
sophierom: ( solace )06.06. 2013Časť druhá: Prijatie
sophierom: ( solace )30.05. 2013Časť prvá: Diagnóza
. Úvod k poviedkam: ( solace )27.05. 2013Úvod