X X

Fanfiction poviedky o Harrym Potterovi
2. kapitolaAktivistka

Autor: Rilla

Preklad a banner: solace

Originál: The Activist2. kapitola

 

„Asi vám to pripadá zábavné, slečna Grangerová?“ vybuchol a snažil sa zachovať posledné zvyšky dôstojnosti pred chichotajúcou sa dievčinou.

„Prepáčte, pán profesor,“ ozvala sa. „To len to pomyslenie, že vy... a ja! Ste tou poslednou osobou, s ktorou by som si dokázala predstaviť byť zasnúbená.“ A znovu sa hystericky rozosmiala, až ju pichalo v boku, keď sa snažila chytiť dych a pozrieť mu do očí.

Snapa to nepobavilo, no neveril, že nájde tie správne slová, aby vyjadril znechutenie nad jej správaním. Nepomohlo by prekliať ju do najhorúcejších pekiel; nemal náladu vymýšľať, čo urobiť s telom. Jeho otec ju pravdepodobne pokladal za dobrú partiu pre neho, túto smiešnu, bláznivú mladú ženu s jej nesplniteľnými ideálmi: oslobodzovanie domácich škriatkov ako kariéra kariér! Ach áno, tento senilný, pochabý starec, Maxentius Snape, sa prejavil ako väčšie bremeno než ten nevraživý, zlomyseľný chlap, akým bol v mladšom veku.

„No, ak ma ospravedlníte, mám neodkladnú prácu a vy máte určite tiež ďalšie povinnosti, ktoré musíte zvládnuť pred zotmením,“ riekla napokon a otočila sa, aby odišla z miestnosti.

„Nerád som poslom zlých správ, ale nikam sa nechystám. Vy môžete byť tou, ktorá si nájde nové ústredie pre svoj mini projektík.“

Zvrtla sa na päte v záplave hustých hnedých vlasov a prebodla ho pohľadom. „Neodídem. A keby vás náhodou zradila pamäť, bola som tu prvá a mám v úmysle tu zostať.“

„Robte, ako myslíte, slečna Grangerová, no ja takisto neodídem.“

„Aký to teraz dáva zmysel? Nebola som to ja, pred kým ste chceli uniknúť, keď ste sem prišli?“

Na tvári sa mu vystriedalo niekoľko odtieňov červenej a Hermiona si zahryzla zvnútra do pery, aby sa nerozosmiala. Vôbec teraz nechápala, prečo sa ho kedysi bála. Pôsobil temer komicky, keď bol takýto napajedený.

„Prišiel som sem, aby som unikol tomu prekliatemu ministerstvu, aj keď pripúšťam, že ste boli poslednou čarodejnicou, na ktorú som chcel naraziť!“ Jeho hlas mal síce nebezpečné zafarbenie, ale keď na ňu tak zlostne hľadel spoza svojho zobákovitého nosa, vedela si ho predstaviť iba ako poriadne nakokošeného papagája.

„Takže, kto sa teraz bojí, aby si zachránil svoju drahocennú kožu? Chystáte sa tu skrývať dokiaľ niekto, kto je ochotný vynaložiť svoje úsilie, dokáže zrušiť zákon?“ Jej slová boli jednoznačnou výzvou a on neváhal s odpoveďou.

„Som tu, pretože existujú určité veci, ktoré ministerstvo nemá právo vedieť.“

„O čom to, pre Merlina, hovoríte?“

„Istotne niekto, kto vyhlasuje, že preštudoval manželský zákon tak dôkladne ako vy, bude presne vedieť, čo ministerstvo požaduje od potenciálnych nápadníkov.“

„Ani zďaleka nie toľko, čo požaduje od potenciálnych neviest. To mi môžete veriť, pán profesor. Nebolo by potrebné, aby ste svoje telo zmenili na liaheň pre „dobro“ čarodejníckeho spoločenstva.“

Vytasil prútik, namieril ho na ňu a podišiel pár krokov dopredu.

„Mám za sebou veľmi dlhý deň, slečna Grangerová. Zatiaľ nejdem nikam. Domnievam sa, že sme si toto miesto vybrali z rovnakých dôvodov.“

„Nachádza sa v ústraní, nie je na mape a ministerstvo netuší, že existuje,“ povedala rozhodne.

„Presne tak! Myslím, že je teraz vo vašom najlepšom záujme ustúpiť nabok a dovoliť mi prejsť. Netúžim strácať čas postávaním a handrkovaním sa s vami.“

„Fajn,“ riekla, odstúpila nabok a pokynula mu, aby prešiel cez dvere. Uvedomila si, že má so sebou len jednu malú tašku a uvažovala, čo plánuje robiť, aby si vyplnil čas strávený tu. Vŕtalo jej v hlave, prečo vlastne uteká; profesor Snape jej nikdy nepripadal ako typ čarodejníka, ktorý sa skrýva pred hrozbou. Nemohla si pomôcť a pobavene si odfrkla, keď jej napadlo, že ona bola tou hrozbou, pred ktorou utekal.

Len čo sa vzdialil do odľahlej miestnosti v zadnej časti chatrče, pustila sa znovu do práce. Dorazila Hedviga a vyčkávala na okne. Vzala si od sovy lístok, ktorý jej poslal Harry, a dala jej pár kúskov kôrky zo sendviča.

 

Ahoj Hermiona,

dúfam, že si to tam zabezpečila. Možno sa k tebe čoskoro pripojí Ron s Lunou. Hovorí sa, že Fudge urobí všetko potrebné, aby ťa dostal z úkrytu (za tie útržky informácií môžeš poďakovať Arturovi). Domnievame sa, že jeho ďalším krokom môže byť zatknutie Rona a Luny. Ginny a ja sme ešte stále priveľmi na očiach verejnosti.

Neviem, ako by som ti to povedal, Hermiona, takže s tým rovno vyrukujem. Bola tam ďalšia žiadosť o ruku; dorazila dnes ráno. Hneď ako ju ministerstvo dostalo, predčasne prepustili Malfoya z Azkabanu, aby o teba bojoval v súboji. Boli tam traja svedkovia, ktorí podali správu, že Malfoy ten súboj prehral, takže dobrou správou je, že sa nemusíš vydať za Draca. Zlou správou je, že si teraz zasnúbená s profesorom Snapom. Išiel som rovno na ministerstvo a žiadal, aby to zasnúbenie okamžite anulovali. Bohužiaľ si myslím, že som narobil viac škody než úžitku, pretože len čo si Fudge všimol, aký som vytočený, zdalo sa, že to považuje za dobrý nápad.

Ale buď bez obáv; čoskoro budeme mať tento zákon zrušený. Hlavu hore, Hermiona! Ginny priložila k listu zoznam muklorodených čarodejníc, ktoré hľadajú tvoju pomoc. A veru ich nebolo málo. Určite bude mať zanedlho pre teba viac mien.

Uvidíme sa čoskoro.

S pozdravom

Harry

 

Hermiona položila lístok na stôl a ticho sa zasmiala. Nielenže bola zasnúbená so Severusom Snapom, v tejto chvíli s ním zdieľala časť domu. Aké absurdné! Bol rovnako nevrlý a nepríjemný, ako si ho pamätala. Práve uvažovala na tým, aký šialený musí byť jeho otec, ak videl jej fotku v novinách a napadlo mu, že by mohla byť pre jeho syna dobrou partnerkou. Sťažka si povzdychla a rozvinula zoznam od Ginny. Bolo na ňom príliš veľa mien a ona nemala dostatok miest, aby tam tieto čarodejnice poslala. Situácia začínala byť zúfalá: ten zákon musí byť stopnutý. Aj keď bola teraz zasnúbená!

Harryho hlúpa chyba jej v dlhodobom časovom horizonte neublíži, tým si bola istá. Určite sa neplánovala vydať za Snapa, ministerské nariadenie sem alebo ta. Skrátka sa čudovala, že jej nepovedal, prečo bol vlastne tu. Čo to ministerstvo požadovalo od potenciálnych ženíchov? Potom jej to došlo: ak Snape nebol predtým na zozname slobodných čistokrvných čarodejníkov, a mohli ho dosť dobre prehliadnuť pre jeho vyšší vek, bol na ňom teraz. To znamenalo, že mal desať dní po odmietnutí žiadosti, s čím evidentne počítal, aby si vybral ďalšiu potenciálnu nevestu.

To jej ponechalo priestor na premýšľanie nad veľmi zaujímavým problémom. Nemala v úmysle vydať sa za Snapa, ale ak by to neurobila, ponechala by ho osudu, s ktorým morálne nesúhlasila. Prinajmenšom mala tú výhodu, že mohla opustiť čarodejnícky svet, ak by bola prinútená. Snape bol čistokrvný; nemal by ani potuchy, ako prežiť ako mukel. No nehľadiac na to, ako čestne zvažovala celú záležitosť, manželstvo so Severusom Snapom neprichádzalo do úvahy. A keďže to bola momentálne jeho jediná možnosť, vyzeralo to, že v tejto malej chatrčí zostanú spolu trčať relatívne dlho.

Povzdychla si nad vyhliadkou, že bude mať v dome takého nevrlého hosťa, sadla si pred papiere a pustila sa do urputnej práce pokúsiť sa spraviť zázrak.


X
X X